Peşmergeler Kerkük’e güç yığıyor

Peşmergeler Kerkük’e güç yığıyor

IŞİD çetelerinin Musul'u ele geçirmesi ardından, Kerkük kentine yönelik tehdidi üzerine YNK ve KDP peşmergeleri kente zırhlı araçlar eşliğinde güç yığarak, kentin güvenliğini sağlamaya başladılar.

Kerkük-Musul-Bağdat, Kerkük-Süleymaniye, Kerkük-Hewler karayolunda peşmergeler arama noktaları oluşturarak, yoğun güvenlik önlemleri almaya başladı.

Kerkük-Süleymaniye hattında YNK güçleri ağır silahlarla birlikte kamyon, minibüs, otomobil ve kamyonetlere yüklenerek Musul cephesine doğru iki gündür gönderiliyor.

Karayolunda araçlarla cepheye gönderilen peşmerge güçlerinin, Musul-Kerkük arasındaki bölge ile Hevica, Celewla, Xaneqin bölgelerinde konuşlandırıldıkları öğrenildi.

Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alınırken, ana yollar, köprüler ve stratejik tepelere de peşmerge güçlerinin uçaksavar destekli birlikler konuşlandırdığı gözlendi.

Musul'da IŞİD ile peşmerge arasındaki cephenin zaman zaman 5-15 kilometre uzaklıkta oldukları bildirilirken, Musul kent merkezinin bugün sakin olduğu gelen haberler arasında.

Bu arada peşmergelerin Güney Kürdistan'ın genelinde de yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Güney Kürdistan'ın Hewler, Dihok, Selahaddin, Kerkük gibi kent merkezlerinin ise sakin olduğu görüldü.

Kerkük-Süleymaniye karayolunda görüştüğümüz YNK peşmergeleri, IŞİD'in Musun işgali ardından, binlerce peşmergenin gönüllü olarak Musul hattındaki sınır bölgesine gönderildiklerini açıkladılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.