Peşmerge tankları Tazehurmatu sınırında

Peşmerge tankları Tazehurmatu sınırında

IŞİD saldırısı üzerine Kürdistan Bölge Yönetimi silahlı gücü Peşmerge Güçler tanklarını Kerkük’e 15 kilometre uzaklıktaki Tazehurmatu sınırında konuşlandırdı.

Basnews'te yer alan habere göre IŞİD militanlarının Tazehurmatu’ya yönelmesi üzerine, Irak askerleri silahlarını bırakarak kaçmıştı. IŞİD saldırılarına karşı korumasız kalan bölge halkı, oluşan güvenlik boşluğunu silahlanarak doldurmaya çalışmış, ancak yetersiz kalmıştı.

IŞİD militanlarının ele geçirdiği bölge ile kendi sınırları arasında sadece 2 kilometre bulunan Tazehurmatu’da halk ile Peşmerge Güçleri, birlikte nöbet tutuyor.
Nöbet bekleyen Peşmergeye, Sistani’nin emri ile silahlanan Şiiler milisler destek veriyor.

Kerkük Polis Müdür Yardımcısı General Turan Abdurahman ve Şii lider Ayetullah Sistani’nin Kerkük Temsilcisi Hacı Kamber Beşir bölgede konuşlanan Peşmergeleri ziyaret etti. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Beşir, Irak’ı bölmek isteyenlere karşı ellerindeki silahlarla cevap vereceklerini söyledi.

Irak’ın önemli bir devlet olduğuna dikkat çeken Beşir,’Irak’ın bölünmesine ve coğrafyasının değiştirilmesine karşı silahlarımızla duracağız. Dost aşiretlere ve tüm sivil toplum örgütlerine sesleniyorum. Bu durum karşısında bize destek olsunlar.”

Turan Abdurrahman ise bölgede sık sık IŞİD militanları ile güvenlik güçlerinin çatıştığına dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.