Pervin Buldan İstanbul'da sahaya indi

Pervin Buldan İstanbul'da sahaya indi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul seçimi hakkında "Bizler bunun için seferberlik ilan ettik. 23 Haziran'a kadar hepimiz buradayız.“ dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul seçimi için çalışmak üzere sahaya indi. Küçükçekmece’de Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu üyeleriyle bir araya gelen Buldan, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’un kaderini belirleyecek bir yapıyla bir araya geldiğini belirterek, bu açıdan buluşmanın önemli olduğunu belirtti.

‘YETER Kİ AKP KAYBETSİN, DEMOKRASİ GÜÇLERİ KAZANSIN’

“23 Haziran İstanbul seçimi belediye başkanlığının ötesinde bir seçimdir” ifadesini kullanan Buldan, İstanbul seçiminde kullanılacak her bir oyun, büyük bir önemi ve kıymeti olduğunu vurguladı. Buldan, şunları kaydetti:

“Bizler bunun için seferberlik ilan ettik. 23 Haziran’a kadar hepimiz buradayız. Milletvekillerimiz, MYK üyelerimiz, PM üyelerimiz, bütün arkadaşlarım hepimiz İstanbul’a çıkarma yapıyoruz. Yeter ki AKP kaybetsin, demokrasi güçleri kazansın.”

Buldan, meselenin, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki yarıştan öteye geçtiğini bildirdi.

23 Haziran’da gerçekleştirilecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iple çektiklerini belirten Buldan, şöyle devam etti:

“Sandıkları korumak, sandık başında kalmak, oylarımıza sahip çıkmak kadar oy kullanmak da önemlidir. Burada bulunan bütün arkadaşlarımızdan bütün hemşehrilerimizden ricamızdır. Tatile kimse gitmesin. Iğdır, Muş, Van, Kars, Hakkari, Batman, Mardin ve Diyarbakır’a gidenler lütfen geri dönsünler. Gün kazanma, gün zafere yürüme günüdür. Hepinizin yolu açık olsun. İnanın kazanacağız, başaracağız. Hepimiz, bu başarının altına imza atacağız. Sevgili Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı o cezaevlerinden çıkaracağız. Arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmasına 23 Haziran seçimleri sebep olacak, bunu asla unutmayalım.”

Buldan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde oldu:

‘TECRİDİ KIRAN TÜM ARKADAŞLARIMA SEVGİLERİMİ SUNUYORUM’

Sözlerime başlarken burada bulunan temsili sayıda aramıza katılan sevgili anneler, beyaz tülbentli analarımız, hepinizin ellerinden öpüyorum, yüreklerinize sağlık. Sizin şahsınızda tecridi kırmak, çocuklarımızı yaşatmak ve Sayın Öcalan ile görüşmelerin gerçekleştirilmesi için cezaevleri önünde, alanlarda günlerce oturan hiçbir zulme, baskıya ve şiddete boyun eğmeyen; “Biz çocuklarımızın yaşaması için burada oturuyoruz” diyen, copa, tazyikli suya boyun eğmeyen siz değerli annelere; sizler kadar bedenlerini ölüm orucuna yatıran, bu ülkeye barış, demokrasi gelsin diye uzun süre mücadele eden ve mücadele sonunda tecridi kıran tüm arkadaşlarıma ve Leyla Güven’e buradan sevgilerimi sunuyorum.

‘MUHATAP SAYIN ÖCALAN’DIR’

Bu sürecin siyasi irade tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini özellikle ifade etmek isterim. Sayın Öcalan’ın da dediği gibi 2013 Newrozuna olan bağlılık, demokrasi, barış ve özgürlüklere olan bağlılık hiçbir zaman ne Sayın Öcalan ve ne de Kürtler tarafından inkar edildi. Hep bunun mücadelesi verildi. Sayın Öcalan barış ve demokrasi yanlısı olduğunu bir kez daha ifade etti ve bunun için muhatap olduğunu söyledi. Biz de bir kez daha çağrı yapıyoruz: Evet muhatap Sayın Öcalan’dır. Kürt sorununun çözülmesinde, özgürlükler, barış ve demokrasi sorunun çözülmesinde muhatap ve dikkate alınması gereken kişi Sayın Öcalan’dır.

‘SALDIRILARA RAĞMEN BÜYÜK BAŞARILAR ELDE ETTİK’

Bizler her türlü baskı ve engellemeye rağmen, önümüze çıkarılan barikatlara rağmen her seçimde büyük bir başarı elde eden bir partiyiz. Milletvekilleri ve belediye başkanlarının cezaevlerinde rehin olarak tutulduğu, belediyelerine kayyım atandığı, yöneticilerinin darp edildiği HDP, bütün bunlara rağmen 7 Haziran’da, 24 Haziran’da, 31 Mart’ta büyük bir başarıyı elde etmiştir. 7 Haziran’daki başarının 7 Haziran havasının, atmosferinin daha sonraki seçimlere nasıl yansıdığını hep birlikte görük.

‘SANDILAR Kİ HDP’NİN KAPISINA KİLİT VURULACAK’

Onlar Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak’ı ve buradan ismini sayamadığım onlarca, binlerce arkadaşımızı rehin olarak cezaevine koydular ve sandılar ki bu partinin kapısına kilit vurulacak, bu parti artık sokağa çıkamayacak, artık seçimlere giremeyecek. Ama gördüler ki arkadaşlarımız cezaevlerinde de olsa sevgili Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Selma Irmak biz onlardan onlar bizden güç aldık, mücadeleyi birlikte yükseltik. Nerede olursak olalım asla kopmadığımız yoldaşlarımızla birlikte bu mücadeleyi bu kadar taçlandırdık. 7 Haziran’da da 1 Kasım’da da 24 Haziran’da da, 31 Mart’ta da Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gülten Kışanakların, Sebahat Tuncellerin emeği ve çabası vardır. Buradan bütün yoldaşlarıma, cezaevlerindeki arkadaşlarıma özel sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum. Onlara teşekkürlerimi gönderiyorum.

’23 HAZİRAN FAŞİZMDEN HESAP SORACAĞIMIZ BİR SEÇİMDİR’

İnanıyorum ki 31 Mart’ta gösterilen başarı 23 Haziran’da da gösterilecektir. 23 Haziran İstanbul seçimleri belediye başkanlığının ötesinde bir seçimdir. Demokrasi karşısında faşizmin kaybedeceği bir seçim olacaktır. Aydınlığın karanlığı yıkacağı bir seçimdir. Halk iradesinin irade hırsızları karşısında mutlaka galip geleceği, iyiliğin kötülük karşısında mutlaka galip geleceği bir seçimdir İstanbul seçimleri. Mazlumların zalimler karşısında galip geleceği bir seçimdir İstanbul seçimleri. Umudun karamsarlık ve umutsuzluk karşısında büyüyeceği bir seçimdir 23 Haziran seçimleri. 23 Haziran halkın tercihini hiçe sayan tekçi ve faşizm zihniyetine karşı sandıkta hesabın sorulacağı bir seçimdir.

‘OYLARIMIZI ÇALDILAR’

31 Mart’ta sandıktan çıkan halk iradesine her yerde darbe yapıldı. Bizim kazandığımız Şırnak’ta, Muş’ta, Şırnak ve Muş’un ilçelerinde, Van’ın ilçelerinde halk iradesi siyasi iktidar tarafından gasp edilmiştir. Onlar dışarıdan taşıdıkları seçmenlerle gasp ettikleri yerleri bir zafer edasıyla sanki kazanmış, sanki halk onlara oy vermiş ve sanki halk iradesi onlardan yanaymış gibi bir havaya girdiler. Oysa yanılıyorlar çünkü biz biliyoruz ki Muş’ta, Şırnak’ta oylarımızı çaldılar, Van’ın ilçelerinde Hakkari’nin ilçelerinde çaldılar, Siirt’in ilçelerinde çaldılar. Onlar çalarak, hırsızlıkla, adaletsizlikle bu tür yerleri bizim elimizden zorla aldılar. Bunu herkesin bilmesi lazım. Elbette bir YSK darbesi ile Türkiye karşı karşıya kalmıştır. YSK darbesi ile Diyarbakır Bağlar Belediyesi başta olmak üzere 6 belediyemiz gasp edilmiştir. KHK’li adaylarımız seçilmişler ama onlara mazbata verilmemiştir. İkinci olan partiye verilmiştir. Tıpkı diğer yerlerde olduğu gibi 6 belediyemiz de bu yönlü bir yaklaşımla gasp edilmiş ve YSK eliyle darbe gerçekleştirilmiştir.

‘FAŞİZMİ GERİLETMEZSEK TÜRKİYE HALKLARI KARANLIKTAN ÇIKAMAYACAKTIR’

Sadece bölgede değil aynı gasp İstanbul’da da gerçekleştirilmiştir. İstanbul’da da darbe yaptılar ve İstanbul’u çaldılar. Bunlara dur demezsek bu çalanlara, gasp edenlere halkın iradesini yok sayanlara dur demezsek ve faşizmi geriletmezsek eğer Türkiye halkları ne yazık ki karanlıktan çıkamayacaktır. Halkımızın susmayacağını, halkımızın buna itiraz edeceğini bu hukuksuzluk ve adaletsizlik karşısında sesini yükselteceğini biliyoruz.

‘HDP OLARAK BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ’

Yarınımız, geleceğimiz için sesimizi yükseltmek zorundayız. AKP’ye gidecek tek bir oy bu hırsızlık ve adaletsizliğe ortak olmaktır. Bunun çok iyi bilinmesi gerektiğini özellikle belirtiyorum. Bu suça hiç kimse ortak olmasın. Geleceğimizin karartılmasına, çocuklarımızın yarınlarının çalınmasına kimse ortak olmasın. HDP olarak, Kürtler olarak bu suça ortak olmayacağız. Türkiye’de yaşayan diğer halklar bu suça ortak olmayacak. Artık herkes AKP’ye git deme zamanının geldiğini ve bunun tarihinin de 23 Haziran olduğunu çok iyi biliyor.

‘BİR OYLA TÜRKİYE DEĞİŞİR’

Sevgili arkadaşlar AKP’nin kaybetmesi, adaletin ve barışın kazanması demektir, Demokrasi İttifakının kazanması demektir. Diyarbakır, Cizre, Ege, Karadeniz ve tüm ülkenin kazanması demektir. İstanbul aynı zamanda bizim için Şırnak, Muş, Bitlis’tir, Dersim, Van, Hakkari ve Iğdır’dır. Burada elde edilecek kazanım Türkiye’de, Kürdistan’da kazanımdır. Türkiye’nin, Kürt halkının kazanımıdır. Bu seçimlere, 23 Haziran seçimlerine böyle yaklaşıyor ve böyle bir anlam biçiyoruz. Her bir oy çok değerlidir. Bir oyla Türkiye değişir. Bu İstanbul seçimlerinde kullanacağımız her bir oyun büyük bir önemi ve kıymeti vardır. Bir oy faşizmi geriletir.

‘TEK BİR OY İÇİN DİYARBAKIR’A GİDİP KÜRTÇE KONUŞUYORLAR’

Onlar ne yapıyorlar? Tek bir oy alabilmek için Kürdistan diyorlar. Diyarbakır’a gidip Kürtçe konuşuyorlar. Yıllarca bize hakaret edenler, Kürdistan dediğimiz için 31 Mart seçimlerinde her gün defolun gidin diyenler, Kürdistan dediğimiz için hakkımızda onlarca dava açanlar, Mecliste bir iki Kürtçe kelime konuştuğu için vekil arkadaşlarımızı bilinmeyen dilde konuştu diyerek tutanaklara geçirenler, bugün bir oy alabilmek için Diyarbakır’a gidip hem Kürdistan deyip hem de Kürtçe konuşuyorlar. Kürtler bunun bilincinde olmalılar. Bu bilinçle Kürtler sandıklara gidip oyunu kullanmalıdır. Bu sahtekarlığa, bu adaletsizliğe bu ikiyüzlülüğe karşı Kürt halkı bütün olarak 23 Haziran seçimlerinde sandıkta oyunu demokrasi güçlerinden yana kullanmalıdır.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum