Pervin Buldan: Ayhan Bilgen'den Kars kenti bütünen memnun

Pervin Buldan: Ayhan Bilgen'den Kars kenti bütünen memnun

Gözaltında olan Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’e destek amacıyla kentte halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kobanê eylemlerinin sorumlusunun AK Parti olduğunu söyledi. Buldan, “Bilgen, halka hizmet etmekten başka bir suç işlememişti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, “Kobanê soruşturması” kapsamında gözaltında tutulan siyasetçilerden Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’e destek vermek amacıyla kente geldi. Kars Havaalanı’nda partililer tarafından karşılanan Buldan, partisinin İl Örgütü binası önünde yurttaşlara seslendi.

Bilgen’in gözaltına alınmasını kınamak ve Kars halkıyla dayanışmak için kente geldiklerini belirten Buldan, gelirken birçok engelleme ile karşılaştıklarını söyledi. Kars Valiliği’nin yasak kararıyla kente giriş çıkışların yasaklandığına değinen Buldan, “Çevre il ve ilçe örgütlerimizin kente girişlerine izin verilmedi. Bizim bu ülkede bir temsiliyetimiz var.  Biz TBMM’nin üçüncü büyük partisiyiz. Buraya AKP’nin, MHP’nin genel başkanları gelseydi aynı uygulamayla karşılaşmayacaktı. Ancak mesele HDP olduğu zaman hukukun da adaletin de yasaların da farklı işlediğini biliyoruz. Tüm bunlara rağmen HDP hiçbir zaman küçülmedi, ezilmedi, büzülmedi. HDP her zaman büyüdü ve güçlendi. Sizlerin bu uygulamaları da bizleri çok daha güçlendirecek, daha çok büyütecek” diye konuştu. 

'HİZMETL DEVAM EDECEK'

Tüm Kars sakinlerinin belediye çalışmalarını olumlu karşıladığını dile getiren Buldan, Belediye Eşbaşkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen ile tüm çalışanlara teşekkür etti. Buldan, “Bu çalışmalardan sadece HDP’ye oy verenler değil, bu çalışmalardan Kars kenti bir bütünen memnun” dedi. Bilgen’in yakın bir zamanda Kars’a geri döneceğini dile getiren Buldan, “Kars Belediyesi düşmedi, düşmeyecektir. Nasıl ki HDP’ye yapılan tüm baskılara rağmen HDP düşmediyse ve gittikçe güçlendiyse, Kars Belediyesi de belediye eşbaşkanlarımız şahsında bu hizmetlerini yapmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ak Parti’nin kaybettikçe “saldırganlaştığını” kaydeden Buldan, şunları söyledi: “AKP’nin anketlerde oy kaybedişini gösterildiği zamanlarda bu saldırılar gerçekleşiyor, gerçekleşemeye de devam edecek. Ancak bu saldırılar karşısında Türkiye’de demokratik siyaseti büyütmeye, barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesini büyütmeye dair Türkiye halklarına verdiğimiz sözlerden asla ve asla geri adım atmayacağız. Demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi bu ülkede HDP’liler olduğu müddetçe devam edecektir. Bu operasyonun amacını çok iyi biliyoruz. 6 yıl önce gerçekleşen, 4 yıl önce soruşturma başlatılan Kobanê meselesinden kaynaklıdır. Arkadaşlarımızın hiçbir şekilde suçlu olduklarına inanmıyor ve düşünmüyoruz. Bu olaylarda yaşamını yitiren insanlar bizim parti üyesi arkadaşlarımızdı. O dönem; sokaklarda, caddelerde protesto gösterisi yapanlar Kobanê düşmesin diye, Kobanê halkına destek amaçlı yapmışlardır. Ancak bu işin içine başka eller girmiş ve bu olaylar farklı bir boyuta çekilmiş, insanlar katledilmiş ve bu katliamlardan HDP sorumlu tutulmuştur.”,

Kobanê eylemlerinin sorumlusunun Ak Parti olduğunu söyleyen Buldan, “Bu yanlıştan biran önce vazgeçin. Şuan gözaltında bulanan arkadaşlarımız, bu işten sorumlu tutulan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere Ayhan Bilgen ve içerdeki bütün arkadaşlarımızın insan öldürmek, savaş çığırtkanlığı yapmak, katliam gerçekleştirmek gibi bir suçu yoktur, asla olamaz da. Bu coğrafyada barışı, adaleti, demokrasiyi tesis etmek için bir mücadele yürütüyoruz. Bu mücadele de ömrümüzün sonuna kadar devam edecektir” ifadelerini kullandı.

ŞEVİN ALACA: HERKES TEPKİLİ

Buldan ve beraberindekiler, Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca ve yöneticiler tarafından karşılandı. Ziyarette konuşan Eşbaşkan Alaca, “Ayhan Bilgen’in şuan suçlandığı konu beraat aldığı bir davayla ilgilidir. AYM’nin bu konuda kararı var ve tazminat kararı var. Bunlara rağmen Bilgen’in gözaltına alınması partimize yönelik siyasi soykırım operasyonlarının bir parçasıdır. Uzun zamandır bu operasyonlar yapılıyor. Kaç gündür sahadayız ve halkımızla bir araya geliyoruz. HDP’li olsun olmasın herkes bu duruma tepki gösteriyor ve üzüldüğünü söylüyor. Halk bize, ‘Biz oy vermedik ama bir Karslı olarak ilk kez bu hizmetlerle karşılaştık. Bizim 20 yıldır yolumuz yokta ve HDP’li belediye ile yola kavuştuk’ diyorlar. Herkes dayanışma duygusunu iletiyor” diye konuştu.

Kars Belediyesi’ni devraldıklarında çok ciddi yolsuzluk, borç ve usulsüzlüklerle karşılaştıklarını aktaran Alaca, “Bu şartlar altında belediyecilik yapmak çok zor ama biz bunları bir bahane olarak görüp arkasına sığınmadık. Şeffaf bir belediyecilik yapacağımıza dair söz verdik ve bunu yerine getiriyoruz. Her koşulda çalışmalarımız devam ediyor ve eşbaşkanımız gelene kadar da bu çalışmalar devam edecektir” ifadelerini kullandı. 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum