Perinçek: Cuma namazlarına gitmiyorum

Perinçek: Cuma namazlarına gitmiyorum

Yeni Akit gazetesinde 'Cuma namazlarına gitmeye çalışan bir Müslüman' olduğu şeklinde çıkan yazıya Perinçek'ten yanıt geldi.

Yeni Akit gazetesi yazarı Mehmet Koçak’ın geçen hafta yayınladığı köşe yazısında ‘cuma namazlarına gitmeye çalışan bir Müslüman’ olarak söz ettiği Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek konuyla ilgili bir köşe yazısı yayınladı.

Koçak’ın yazısındaki ifadeleri yalanlamayan Perinçek, ‘ateist değil bilimsel sosyalist’ ve ‘Müslüman Türk milletinin bir ferdi” olduğunu yazdı. Perinçek, “Ancak Cuma namazlarına gitmiyorum. Kaldı ki, inançla ve ibadetle ilgili vecibelerin yerine getirilmesinin reklam konusu olmasını hiç kimse için doğru bulmam. Müslümanlık da bunu gerektirir” dedi.

Doğu Perinçek’in bugün Aydınlık gazetesinde yayınlanan, “Ateizm, bilimsel sosyalizm, İslamiyet, Hazreti Muhammed, ümmet ve millet üzerine değinmeler” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Kimse bana inancımı sormamıştır, ancak gerektiği zaman her yerde açıkça dile getiririm: Büyük çoğunluğu Müslüman olan Türk Milletinin mensubuyum. Milletimin insanî değerleri benim de değerlerimdir. Sosyalizmi dinî inançlarla mücadele olarak anlayan görüş ve tavırları doğru bulmam. Mamak Cezaevinde 130 kişilik koğuşun sorumlusu olduğum zaman ve her yerde, inançlara karşı saygısızlığa izin vermemişimdir.

Yine sorulduğu zaman hep söylemişimdir. Çocukluğumda ve gençlik yıllarımda bayram namazlarına katılırdım. Bayram namazına arkadaşlarımla birlikte giderdim Orada toplum ile birlikte olmaktan mutluluk duyardım.

Cenaze namazlarında safa girerim. Büyük Hikâyecimiz, Arkadaşım Muzaffer Buyrukçu’nun cenazesinde cenaze namazına katılmam, basında olay haline getirilmişti. Kasıtlı olan propagandayı bir kenara bırakıyorum, önyargıları düzeltmek ise görevimizdir. O zaman da belirtmiştim, 12 Ağustos 1968 günü Türkiye’nin Bilimsel Sosyalist hareketinin önderlerinden, Atatürk’ün akrabası Reşat Fuat Baraner’in Şişli Camiinde kılınan cenaze namazında Hikmet Kıvılcımlı, Mihri Belli ve Doğu Perinçek, o zamanki sosyalist hareketin önde gelenleri, hep birlikte namaza durduk ve fotoğraflarımız da yayınlandı. Mehmet Ali Aybar’ın, Mihri Belli’nin, Behice Boran’ın, Hasan Yalçın’ın, Suphi Karaman’ın ve diğer sosyalist önderlerin cenaze namazları herkesin katılımıyla kılınmıştır

Ancak Cuma namazlarına gitmiyorum. Kaldı ki, inançla ve ibadetle ilgili vecibelerin yerine getirilmesinin reklam konusu olmasını hiç kimse için doğru bulmam. Müslümanlık da bunu gerektirir. (Kaynak)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum