Parlamento Başkanı Sadık'tan İngiliz Konsolosa: Kürdistan Sınırlarını Kaldıralım

Parlamento Başkanı Sadık'tan İngiliz Konsolosa: Kürdistan Sınırlarını Kaldıralım

Parlamento Başkanı Sadık, İngiltere'nin Başkonsolosu Angus Mackey'e, "İngiltere'nin çizdiği suni sınırlar yüz yıldır Kürtler'e büyük acılar yaşattı. Şimdi bu suni Kürdistan sınırlarını kaldırmak için de bize yardımcı olmanızı ümit ediyorum" dedi.

HEWLÊR - Federal Kürdistan Parlamento Başkanı Yusuf Muhammed Sadık, İngiltere'nin Hewêr Başkonsolosu Angus Mackey'e, "İngiltere'nin çizdiği suni sınırlar yüz yıldır Kürtler'e büyük acılar yaşattı. Şimdi bu suni Kürdistan sınırlarını kaldırmak için de bize yardımcı olmanızı ümit ediyorum" dedi. Parlamento Başkanı Sadık, IŞİD'in saldırılarından sonra Peşmerge'nin girdiği tartışmalı bölgelerde ise, halkın nereye bağlanmak istediğine kendisinin karar vereceğini söyledi.

Federal Kürdistan Parlamentosu Başkanı Yusuf Muhammed Sadık, İngiltere'nin Hewlêr Başkonsolosu Angus Mackey ve yardımcısı John Mitcheel'i makamında kabul etti.

Kürt internet sitelerinde yer alan haberlere göre, görüşmede İngiliz Konsolos, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini değerlendirirken, "İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'in hafta içi gerçekleştirdiği ziyaret Kürdistan ile ilişkilerimize verdiğimiz önemi gösteriyor" dedi.

Irak'ta IŞİD'in saldırıları ile gelişmeler hakkında bilgi veren Parlamento Başkanı Sadık, Peşmerge güçlerinin halkın can ve mal güvenliğini korumak için Irak Ordusu'nun çekildiği alanlara girdiği ifade ederek, şöyle dedi:

"Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği alanlar Kürdistan topraklarıdır. Anayasanın 140. maddesinde bahsedilen sorunlu bölgelerdir. Peşmerge halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için müdahalede bulunmuştur. Bu alanların resmen Kürdistan topraklarına dahil olmasına halkın kendisi karar verecektir."

"ÇİZDİĞİNİZ SINIRLAR KÜRDİSTANI 4 PARÇAYA BÖLDÜ"

Başkan Yusuf Muhammed Sadık görüşmede, Kürdistan'da çizilen sınırların suni olduğunu hatırlatarak, "Mevcut sınırlarımızı İngilizler yapay hatlarla çizdi. Kürdistan'ı dört parçaya böldüler. Bu sınırlar bir asır boyunca halkımıza büyük acılar yaşattı. Şimdi bu suni Kürdistan sınırlarını kaldırmak için de bize yardımcı olmanızı ümit ediyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum