Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç edildi

Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç edildi

CHP'de, 'kesin ihraç' talebiyle disiplin kuruluna sevk edilen Öztürk Yılmaz hakkındaki karar verildi. Yılmaz, ihraç edildi.

CHP yönetiminin, Türkçe ezan açıklamaları ve genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan açıklamaları nedeniyle iki kez ‘kesin ihraç’ talebiyle disiplin kuruluna sevk ettiği Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz hakkındaki karar açıklandı. CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz partisinden ihraç edildi. Kararı eleştiren Yılmaz, “Beni bu şekilde ihraç edenleri millet ihraç edecek” dedi.

Yılmaz’ın ihraç edilmesi ile CHP üyeliği düşmüş oldu. Yılmaz bağımsız milletvekili olacak.

Yılmaz’n kesin çıkarma cezası almasına yol açan içtüzük maddeleri şöyle:

a) Programa, tüzük kurallarına, kurultay, yetkili organ ve grup kararlarına aykırı davranmak,

b) Partide aldıkları görev ve sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak

d) Partinin temel ilkelerine aykırı siyasal çalışmalara ve eylemlere katkıda bulunmak.

CHP’den yapılan açıklamada “TBMM CHP Grup Disiplin Kurulu’nun, bugün yapılan toplantısında; Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz ve Elazığ Milletvekili Gürsel Yılmaz ile ilgili disiplin dosyaları görüşüldü. Toplantıda; CHP Tüzüğünün 68 1-a,b ve d maddelerine aykırı eylemleri nedeniyle CHP Grup İç Yönetmeliği’nin 79. maddesi gereğince Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’a “Gruptan Kesin Çıkarma” cezası verilmesine, kesin olarak karar verildi. Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un mazereti kabul edilerek, sözlü savunmasını 13.12.2018 tarihinde yapmasına karar verildi” ifadeleri yer aldı.

YILMAZ: BENİ İHRAÇ EDENLERİ MİLLET İHRAÇ EDECEK

Basın toplantısı düzenleyen Öztürk Yılmaz, “vefasızlık” ve “adaletsizlik” olarak nitelendirdi. “Yanlış hesap Bağdat’ta döner. Bizim yaptığımız yanlış yok, savunamayacağımız bir şey yok” diyen Yılmaz, “Sudan gerekçeyle parti dışına itilmem vicdanları kanatmıştır. Toplum bunu değerlendirecektir” diye konuştu.

Kararı yargıya taşıyacağını belirten Yılmaz, “Gel denilince gelmedim git denilince gitmeyeceğiz. Mücadelemize devam edeceğiz. Hukuki süreç sonuçlanana kadar bağımsız milletvekili olarak devam edeceğim. Bir partiye yamanma gibi bir derdimiz olamaz. Beni bu şekilde ihraç edenleri millet ihraç edecek” dedi. (DUVAR)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.