1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Öztrak'tan Turan'a: Tehlikeli ve akıllara durgunluk veren laflar
Öztrak'tan Turan'a: Tehlikeli ve akıllara durgunluk veren laflar

Öztrak'tan Turan'a: Tehlikeli ve akıllara durgunluk veren laflar

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, AK Partili Bülent Turan'ın "Erdoğansız Bülent Turan, Çanakkale'de bir hiçtir" sözleri için "Bu laflar son derece tehlikeli ve akıllara durgunluk veren laflardır" dedi.

A+A-

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak soru üzerine, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın “Erdoğansız Bülent Turan, Çanakkale’de bir hiçtir. Erdoğan ile yürürsek kıymetimiz var” açıklamasını değerlendirdi.

“Şaşkınlık içindeyim” diyen Öztrak, “Bunu söyleyen Meclis Grup Başkanvekili. Kuvvetler ayrılığı, şu, bu bir sürü laflar söylemişlerdi. Bu laflar son derece tehlikeli ve akıllara durgunluk veren laflardır. Siz, millet yoksa hiçsiniz, o veya bu kişi değil. Tek bir sorumluluğunuz var, millete hesap vermek” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısı düzenledi.

Haziran ayı işsizlik rakamlarının açıklandığını hatırlatan Öztrak, “İşsizlik rakamları bir kez daha şunu gösterdi, ekonomimiz ağır hastadır. İşsizlik haziranda yüzde 13’e yükselmiş. Geçen yıldan bu yana artış 3 puan olmuş. İşsiz sayısı 938 bin kişi artmış, 4 milyon 253 bine çıkmış. Gerçek işsiz sayımız ise son bir yılda 1 milyon 120 bin kişi artarak 7 milyon 724 bine ulaşmış” dedi.

Son bir yılda çalışma çağındaki nüfus 800 bin kişi artmasına rağmen bunlardan sadece 137 bininin iş gücüne katıldığına dikkati çeken Öztrak, bugüne kadar böyle düşük seviyede iş gücüne katılım olmadığını söyledi.

Öztrak, TÜİK’in açıkladığı rakamları eleştirerek, “Anlaşılan TÜİK’in başında oturan damadın arkadaşı yine kalemi eline almış bazı düzeltmeler yapmış. Verilerle oynayarak gerçekleri gizleyemezsiniz. Artık mızrak çuvala sığmıyor. İnsanlar işsizlikten inim inim inliyor. İşsizlik milletin canını gerçekten çok yakıyor” ifadesini kullandı.

‘BU KADAR YAPIŞKAN BİR İŞSİZLİĞİ 2009 KRİZİNDE DAHİ GÖRMEDİK’

Bütün düzeltmelere rağmen genç işsizliğinin son bir yılda 5,4 puan arttığının altını çizen Öztrak, iş arayan her 4 gençten birinin iş bulamadığına değindi.

Son bir yılda işini kaybedenlerin sayısının 802 bin kişi olduğunu dile getiren Öztrak, “Çalışanların sayısındaki azalma 8 aydır sürüyor. Bu kadar yapışkan bir işsizliği ekonominin yüzde 4,7 daraldığı 2009 krizinde dahi görmedik” diye konuştu.

Öztrak, 802 bin kişi işini kaybetmesine rağmen, İşsizlik Sigortası’ndan yararlananların sayısının 657 binde kaldığını, İşsizlik Fonu’nun başka amaçlar için kullanıldığını belirtti.

“Hatırlayın, bu ülkede bir yazar kasa atıldı diye iktidar düşmüştü ama bugün insanlar Ankara’nın göbeğinde kendini yakıyor” diyen Faik Öztrak, “borçlarını ödeyemediği gerekçesiyle kendini yakan” emekli Recep Peker’in fotoğrafını gösterdi.

Öztrak, “Bu vatandaşımızın gözlerindeki çaresizliğe sarayın bakmasını istiyorum. Aslında bu fotoğraf 17 yıl sonunda bu iktidarın bu ülkeyi nereye getirdiğini açık seçik gösteriyor” dedi.

‘ŞATAFATIN DORUKLARINDA GEZERKEN MİLLETTEN KOPTULAR’

Protestoya düşen senet tutarının, karşılıksız çeklerin, bankaların tahsil edemediği borçların arttığını anlatan Öztrak, şöyle konuştu:

“Milletin sesini ne saray sosyetesi ne de havuz medyası işitiyor. Onların işi tıkırında. Kanatlı, kanatsız, tekerlekli, tekerleksiz, yüzen, yüzmeyen her cins sarayları var, oralarda oturup milleti unuttular. Daha yeni Almanya’dan her biri 80 milyon liralık 4 tane lüks araç almışlar. Niye almışlar? ‘Millet bu kadar sıkıntı içinde niye tasarruf yapmıyorsunuz?’ dediğinizde cevap hazır, ‘Sarayın itibarından tasarruf olmaz.’ Biz, boşuna söylemiyoruz, ülke yönetilmiyor, ülke savruluyor. Bunlar israfın, debdebenin, şatafatın doruklarında gezerken milletten iyice koptular.”

‘MALİ DENGE GÜÇLÜYSE NEDEN BORÇLANMA MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU?’

İktidarın, “yandaş borçlarını” yapılandırmaya öncelik verdiğini söyleyen Öztrak, “Damat bir yandan gidiyor yabancı haber ajanslarına ‘Türkiye’nin güçlü mali tabloları güven veriyor’ diye dil döküyor, öbür yandan kendine bağlı Borçlanma Genel Müdürlüğü kuruyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu demezler mi adama? Mali dengeler bu kadar güçlüyse, Borçlanma Genel Müdürlüğü’ne neden ihtiyaç duydunuz?” ifadelerini kullandı.

‘KARARNAMEYİ AÇIKLAMAK BAHÇELİ’YE DÜŞER’

Tank Palet Fabrikası’nın 50 milyon dolar için Katar’a satıldığı belirten Öztrak, “Dün Genel Başkanımız, ‘Tank Palet Fabrikası’nın Katar ordusuna peşkeş çekilmesine zemin hazırlayan 1105 sayılı karar neden Resmi Gazete’de yayımlanmadı?’ diye sordu. Saraydan ‘çıt’ yok. Madem saraydan ‘çıt’ yok, milletimizin stratejik savunma sanayini Katar ordusuna peşkeş çeken bu kararnameyi açıklamak sarayın ortağı Sayın (Devlet) Bahçeli’ye düşer” diye konuştu.

“Ekonomi tel tel dökülüyor ama saray aspirinle, milletin kefen parasına el koyarak, TÜİK Başkanı’na verileri makyajlatarak, bir de gündem değiştirerek durumu idare etmeye çalışıyor” diyen Öztrak, iktidarın, milletin boşalan tenceresini, cüzdanını biran önce doldurması gerektiğini söyledi.

‘BU İŞ KUZEY KORE SİYASETİNİN AYNISI’

Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ‘Halkımız, bize Erdoğan ile olun diye oy verdi. Erdoğansız Bülent Turan, Çanakkale’de bir hiçtir. Erdoğan ile yürürsek kıymetimiz var’ dedi. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Şaşkınlık içindeyim. Bunu söyleyen Meclis Grup Başkanvekili. Kuvvetler ayrılığı, şu, bu bir sürü laflar söylemişlerdi. Bu iş artık Osmanlı dönemindeki biat siyasetini geçti, Hitler dönemi siyasetini de geçti, bugün gördüğümüz Putin’in dönemindeki siyaseti de geçti, bu açıkçası Kuzey Kore siyasetinin aynısı. Kuzey Kore’de yöneticiler, milletvekilleri Kuzey Kore’nin diktatörüne nasıl yapmadıkları kalmıyorsa, bu laflar Türkiye’de de işin o noktalara doğru gittiğini gösteriyor. Bunların hiçbiri doğru değildir. Bu laflar son derece tehlikeli ve akıllara durgunluk veren laflardır. Siz, millet yoksa hiçsiniz, o veya bu kişi değil. Tek bir sorumluluğunuz var, millete hesap vermek.”

‘ZENGİN FETÖ’CÜLER PROTOKOLLERDE GEZİYOR’

“AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, ‘Biz, FETÖ’cü olan 15-20 milletvekilini partiden gönderdik.’ diyor. Bu milletvekilleriyle ilgili bir şey yapılmış mı, soruşturma var mı? Değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine Öztrak, şunları söyledi:

“Bir, FETÖ’cü milletvekilleri hakkında ne yaptınız? İki, o FETÖ’cü milletvekillerini, milletvekili olmak için atayanlara ne yaptınız? Yazıktır, günahtır. Bu memlekette cebinde dolarları olan, zengin olan FETÖ’cüler protokollerde geziyor. Eski milletvekiliysen hakkında hiçbir şey yapılmıyor ama mahkemelerde beraat etmiş, suçsuzluğunu kanıtlamış insanlar hala devlete geri dönemiyorlar.”

‘GENEL BAŞKAN HAKKINDA YORUM YAPMA KONUSUNDA KENDİMİ YETKİLİ GÖRMÜYORUM’

“İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘anahtar partiyiz’ açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Akşener’in bu çıkışı bir rota değişikliği mi?” sorusuna Öztrak, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in oluşturduğu Millet İttifakı geçtiğimiz mahalli idareler seçimlerinde çok büyük başarı elde etmiş ve Türkiye’nin otoriter bir rejime doğru kayışını durdurmuşlardır. Ciddi bir demokrasi mücadelesi verilmiştir. Bunun dışında ben, Sayın Genel Başkan hakkında yorumda bulunma konusunda kendimi yetkili görmüyorum” karşılığını verdi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.