Özel: Tutanaklara da erişim engeli getirilirse tutumunuz ne olacak?

Özel: Tutanaklara da erişim engeli getirilirse tutumunuz ne olacak?

Özel, Meclis Başkanı Yıldırım’a, “İlgili mahkeme TBMM internet sitesinde yer alan tutanaklara erişimi engelleme yönünde bir karar verirse bu noktada tutumuzun ne olacaktır?” diye sordu.

Gazete Duvar’ın Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaşanan bir tartışmayla ilgili haberine getirilen erişim engeli Meclis gündemine taşındı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Meclis Başkanı Binali Yıldırım ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına iki ayrı yazılı soru önergesi verdi.

Özel’in Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Milli Savunma Bakanlığı’nın 2019 bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 1 Kasım günü gerçekleşen görüşmeleri sırasında CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasında, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın sahip olduğu şirket üzerinden TSK’ye İHA ve SİHA satmasına ilişkin bir diyalog yaşandığı hatırlatılarak şöyle denildi:

“www.gazeteduvar.com.tr isimli haber sitesindeki ilgili diyalogun yer aldığı habere, Baykar Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından erişim engeli konulması talep edilmiş, TBMM tutanaklarına da yansıyan ve Parlamento çatısı altında ifade edilen bu kelimelerin, ‘PKK yandaşlarının kendi çıkarlarına göre halkı yanıltma gayreti’ olduğu iddia edilmiştir. Büyükçekmece 2. Sulh Ceza Hakimliği erişimin engellenmesine karar vermiş, Erişim Sağlayıcıları Birliği de kararı internet sitesine tebliğ etmiştir. TBMM’de bir milletvekili ve bir bakan arasında gerçekleşen bir diyalogun haberleştirildiği bir içeriğin engellenmesi girişimi ciddi sakıncalar barındırmaktadır. TBMM tutanaklarına yansıyan bu ifadelerin yer aldığı içeriğin engellenmesine ilişkin karar, Parlamento’nun bundan sonraki faaliyetlerini de yakından ilgilendirmektedir.”

MAHKEME TUTANAKLARA DA ERİŞİMİ ENGELLERSE…

Özel erişim engeli getirilen haberle ilgili Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

– Bir mahkemenin Meclis faaliyetlerine sansür koyması biçiminde de yorumlanacak bu karara yönelik TBMM Başkanlığı olarak bir girişiminiz ya da itirazınız olacak mıdır?

– İlgili mahkeme TBMM internet sitesinde yer alan tutanaklara erişimi engelleme yönünde bir karar verirse, bu noktada tutumuzun ne olacaktır?

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANINA DA SORULDU

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, erişim engelini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a da sordu. Özel, Turhan’dan şu sorulara yanıt istedi:

– Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen bir diyalogun haberleştirilmesinde ne gibi sakıncalar görülmüştür? Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında gerçekleşen diyalogların sansürlenmesi anlamına gelecek bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz?

– İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 8’inci maddesi kapsamında, mahkemeler tarafından kaç kez erişimin engellenmesi kararı verilmiştir?

– Ayrı ayrı belirtilmek üzere verilen erişim engeli kararlarının kaçı intihara yönlendirme, kaçı çocukların cinsel istismarı, kaçı uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, kaçı sağlık için tehlikeli madde temini, kaçı müstehcenlik, kaçı fuhuş, kaçı kumar oynanması için yer ve imkan sağlama ve kaçı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’da yer alan suçları kapsamaktadır?

– Kanun, 2014 yılında kurulan Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne kanunun 8’inci maddesi dışındaki erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasını sağlama görevi vermiştir. Bu çerçevede, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 2014 yılından bu yana kaç engelleme kararının uygulanmasını sağlamıştır?

– Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin uygulanmasını sağladığı engelleme kararlarının içeriği nedir?

– Erişim Sağlayıcıları Birliği, kurulduğu 2014 yılından bu yana kanunen hakkı olduğu biçimiyle, kendisine gönderilen kaç karara itiraz etmiştir? (DUVAR)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.