'ÖSO'ya TC. kimliklerini kim verdi?'

'ÖSO'ya TC. kimliklerini kim verdi?'

Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yönettiği soru önergesini TBMM'ye sundu. Umut Oran'ın İçişleri Bakanı'na yönelttiği sorular şöyle:

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına Türkçe kimlik kartı düzenlendiği ve bu kartı gören polis ve jandarmanın kendilerine yardımcı olduğu, aylık 800 TL maaş aldıkları, yabancılardan istenen ikametgâh teskeresi olmadan Türkiye'de istedikleri gibi yaşayıp Suriye için militan topladıkları iddiasını TBMM'ye taşındı.
 
Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yönettiği soru önergesini TBMM'ye sundu. Umut Oran'ın İçişleri Bakanı'na yönelttiği sorular şöyle:

"İstanbul'da yaşayan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri, gönülleri için Türkiye Cumhuriyeti Devleti herhangi bir tanıtım/kimlik belgesi düzenliyor mu? Yurt gazetesinde bugün yer alan özel haberde fotoğrafı yayınlanan özel kimlik kartı kim tarafından, hangi amaçla düzenlenmiştir?"

"MUHAMMED AL VESO KİMDİR, TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR?"

Suriye vatandaşı Muhammed Al Veso'ya (1989 Mirze doğumlu, Ana adı: Hatice, Baba adı: Kemal) verilen ve üzerinde “Özgür Suriye Ordusu, Birinci Fetih Tümeni - Çalıştığı Yer: Ahfadi Ömer Muhtar Taburuö yazan Türkçe tanıtım/kimlik kartını kim düzenledi?"

"BU KART POLİS KARŞISINDA DOKUNULMAZLIK MI SAĞLIYOR?"

"Suriyeli Muhammed Al Veso'nun Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkisi nedir? Üzerinde taşıdığı bu Türkçe tanıtım kartının kolluk kuvveti nazarında bir geçerliliği var mıdır? Bu kartı taşıyanları polisin görmezden geldiği, dokunulmazlık sağladığı iddiaları doğru mudur?"

"POLİSE 'DOKUNMAYIN' TALİMATINI SİZ Mİ VERDİNİZ?"

"ÖSO mensuplarının bu kimlik kartlarının geçerli olması, taşıyanlara yardımcı olunması için kolluk kuvvetine yazılı/sözlü talimatınız oldu mu? Siz böyle bir talimat vermediyseniz bu talimatı İçişleri Bakanlığı ve bağlı birimlerinden hangisi, kimlere hangi tarihte gönderdi? Bu talimatın birebir tam örneği, içeriği, dağıtım planı nedir?"

"AYDA 800 TL Mİ ÖDENİYOR?"

"Suriyeli sığınmacılara hükümetin düzenli olarak aylık 800 TL ödeme yaptığı bilgisi doğru mudur? Doğruysa bu uygulamanın gerekçesi nedir?"

"UYGUR'DAN İSTENEN TESKERE SURİYELİDEN NEDEN İSTENMİYOR?"

"Türkiye'de bulunan Orta Asya, Bulgaristan, Uygur Türkü kökenli yabancı vatandaşlara Türkiye'de yaşayabilmeleri için ikametgâh teskeresi istenirken ÖSO mensuplarına böyle bir uygulama yapılmadığı doğru mudur?"

"EL NUSRA VE IŞİD'E MİLİTAN MI TOPLUYORLAR?"

"ÖSO mensuplarının yanı sıra El Nusra, El Kaide ve İŞID mensuplarının Suriye'deki iç savaşı cihat olarak göstererek özellikle İstanbul'da kendilerine militan topladıkları doğru mudur, bunu niçin önlemiyorsunuz?"

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.