Ortak toplantının sonuç bidirgesi

Ortak toplantının sonuç bidirgesi

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani bölgedeki siyasi partilerin temsilcileri ile ortak bir toplantı gerçekleştirdi.

Kürdistan Bölge Başkanlığı resmi internet sitesinde yayınlanan sonuçbirdirgesinde, toplantıda Irak ve Kürdistan’da yaşanan son gelişmelerin ele alındığı belirtilerek, Peşmerge Güçlerinin konrtolü saladığı alanlarda kalıcı olması ve Kürdistan petrolünün satışının devam etmesi konularında görüş birliğine varıldığı bildirildi.   
 
Toplantıda, Musul kentinin yanı sıra Diyala, Selahaddin ve Kerkük kentlerine bağlı bazı bölgelerin Irak Ordusunun çekilmesi ile silahlı grupların eline geçmesi büyğk bir tehlike olarak değerlendirildi. Bağdat Hükümeti’nin Anbar ve Feluce’de çıkan aşiret isyanlarını doğru yöntemlerle çözüme kavuşturamaması sonucunda sorunun bu aşamaya geldiğine vurgu yapıldı.
 
Irak’ta demokratik sürecin sekteye uğrayıp savaş ve çatışmaların yoğunlaşması anayasanın ihlaline, siyasal tarafların kendi aralarında yaşadıkları çelişkilere çözüm bulamamasına bağlandı.
 
Irak’ta yeniden barış ve güvenlik ortamının sağlanabilmesi için tarafların birbirine güven vermesi ve tüm etnik ve dini unsurların ortak iradesini temsil eden bir inisiyatifin oluşturulması gerektiğine dikkat çekildi.
 
Mezhep ve ırk çelişkilerinin çatışmaya dönüşmesinden doğacak hasarın daha büyük acılara ve kapanılması zor yaralara sebep olacağına vurgu yalan bildirgede; ’’Toplantıda askeri ve güvenlik eksenli politikaların sadece Irak’ı daha büyük felaketlere sürükleyeceği, ülkenin birlik ve bütünlüğüne zarar vereceği belirtilmiştir. Dolayısıyla Irak’taki tüm etnik ve dini unsurları kapsayan ortak bir yönetim oluşturulmalı ve demokratik bir anayasa temelinde reformlar gerçekleştirilmelidir’’ denildi.
 
Savaş ve çatışmalardan kaçarak Kürdistan Bölgesi’ne sığınan göçmenlerin durumunun da ele alındığı toplantıda, Kürdistan Hükümeti’nin başta BM olmak üzere, tüm uluslararası kurum ve kuruluşlardan savaş mağdurlarına yardım etmeleri için çağrıda bulunması istendi.
 
Bildirgede toplantıya katılan tarafların terörizme karşı mücadele, ortak tavır ve tedbirler ve yine Peşmerge güçlerinin kontrolü sağlanan topraklarda kalıcı olması konularında hem fikir olduğu ifade edildi.
        
Kürdistan petrolünün dünya pazarına satılışının da değerlendirildiği toplantıda petrol ihracı ve satışının devam etmesi yönünde ortak bir karara varıldığı belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.