Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yasadışı çalışma cezası verildi

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yasadışı çalışma cezası verildi

Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne Civil Deresi'ne yaptığı ÇED sürecini beklemeden dolgu inşaatı yapması nedeniyle para cezası verildi. Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan "Ceza kuruma değil yöneticilere kesilmelidir" dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne, belediyenin “Kıyı Düzenlemesi ve Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi” kapsamında, yasal süreyi tamamlamadan kıyıda dolgu inşaatı yaptığı gerekçesiyle para cezası verildi.

Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan duyuruya göre verilen cezanın gerekçesi özetle şöyle:

“ÇED Başvuru Dosyasında 182.063,39 m2’lik proje alanının yaklaşık 26.359,79 m2’lik alanında ÇED Olumlu Kararı alınmadan dolgu alanı inşaat çalışmaları yapıldığı belirtilmiştir. Proje sahasında yapılan incelemeler neticesinde de proje alanı içerisinde yer alan Civil Deresi’nde kıyı tahkimatının tamamlandığı, dolgu inşaatının yapıldığı ve iskele inşaatının başladığı hususlarının tespit edilmiştir. ÇED sürecine başlamadan veya bu süreci tamamlamadan inşaata başlandığı için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na idari para cezası uygulanmış olup ceza kendilerine tebliğ edilmiştir.”

TEPKİMİZ SONUÇ VERDİ

Verilen ceza hakkında Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan şunları söyledi:

“Ordu’da yaşam ve doğa alanlarının yok edilmesine karşı verdiğimiz mücadelelerden biri de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin deniz dolgusu ve kıyı düzenleme çalışmalarıydı. ÇED sürecini önemsemeden yapılan dolgulara ve düzenlemelere karşı açtığımız davalarda bilirkişi raporu ve mahkeme kararları lehimize sonuçlandı. Civil Deresi ağzında denize yapılan dolgunun da yasa dışı olduğunu belirttik. Bu proje için yapılan Halkın Katılımı Toplantısında kıyıdaki düzenleme ve dolguların hem ekolojik hem de hukuki olarak yanlış olduğunu tutanağa yazdırdık. O toplantıya bizim dışımızda katılanların çoğu aynı eleştiriyi yaptı.” dedi.

CEZA BAŞKANDAN VE DİĞER YÖNETİCİLERDEN ALINMALI

Ordu Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Enver Yılmaz’ın, yasa dışı çalışma yaptığı konusundaki iddialar karşısında, “Yaptığımız güzel çalışmalarımıza bir grup insan karşı çıkıyor” diyerek gerçekleri çarpıttığını belirten Ersan, “Yapılanların zararı kuruma değil yöneticilere kesilmelidir. Keyfine göre davranan, doğaya ve sağlıklı bir kent yaşamına karşı uygulamalarda bulunanların cezası halkın sırtına yıkılamaz. Bu ceza belediye bütçesinden değil, eski başkan ve belediye yöneticilerinden alınmalıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.