Önder: Seçimden önce yasal düzenleme bekliyoruz

Önder: Seçimden önce yasal düzenleme bekliyoruz

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşen HDP heyetinde yer alan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın barış iradesi ve Kürt kurumlarının ortaya koyduğu irade sayesinde bugüne kadar gelindiğini söyledi.

Dicle Haber Ajansı’na konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, sürecin hükümetin ağırdan alan tavırlarına rağmen, Abdullah Öcalan’ın barış iradesi ve Kürt kurumlarının ortaya koyduğu irade sayesinde bugüne kadar geldiğini söyledi. Önder, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce süreçle ilgli yasal düzenlemelerin yapılacağını düşündüklerini dile getirdi.

Önder, duruma "süreç" denilebilmesinin tek sebebinin de yine bu irade sayesinde gerçekleştiğini belirtti. Önder, gelinen aşamada artık sürecin karşılıklı olarak yasal bir zemine kavuşturulması ve tarafların sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. 

Gelişen sürecin çok kıymetli ve tarihsel bir önemi olduğunu da vurgulayan Önder, Öcalan'ın son görüşmede de "Görüşmelerin kamuoyunun bilgisine açık, şeffaf ve yasal bir şekilde yürütülmesi gerektiği tartışmasız" ifadeleriyle dile getirdiği ve sıklıkla vurguladığı gibi sürecin artık şeffaf olarak yürütülmesi ve denetime açılması gerektiğinin altını çizerek, "Süreci tamamen halkların denetimine açmak gerekir" dedi.

AKP hükümetinin kamuoyuna "Öcalan ile görüşmüyormuş" gibi bir hava yansıtmaya çalıştığını söyleyen Önder, "Bu bir kaçıştır. O açıdan bizler şu aşamada tüm çerçevemizi Müzakere Yasası'na odaklamış durumdayız" dedi. 

Diyalog sürecindeki tüm gelişmelerin kamuoyunda çeşitli spekülasyonların ve itibarsızlaştırma kampanyalarının önünü kesmek adına yansıtılmasının çok anlamlı olacağını dile getiren Önder, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kalmadan yasal düzenlemelerin yapılacağını düşündüklerini dile getirdi.

KCK Yürütüme Konseyi üyesi Murat Karayılan'ın AKP'nin üzerine düşeni hala yapmadığına dikkat çekerek yaptığı "Sürecin 1-2 haftada netleşecek" açıklamasını da değerlendiren Önder, böylesi karmaşık ve çok boyutu bulunan bir süreçte belli bir tarih değerlendirmesinden uzak durmaya çalıştığını söyledi. 

Süreçte iyi niyet adımlarından birisi olması beklenen hasta tutsakların serbest bırakılması noktasında da değerlendirmelerde bulunan Önder, hasta tutsaklar sorunun kesinlikle pazarlık konusu haline getirilemeyeceğine dikkat çekerek, hasta tutsakların serbest bırakılmasına yönelik kısa bir sürede iyi neticeler almayı ümit ettiklerini dile getirdi. 

Daha önce hükümetin çeşitli yargı paketleriyle durumu biraz düzeltmeye çalıştığını fakat yeterli olmadığını belirten Önder, "Bugün artık hiçbir irade arkadaşlarımızı içerde tutabilecek bir durumda değildir. Yargı paketine değil, yükselen bu irade ve sahip çıkma bilincine güvenerek bu lafı söylüyorum" diye konuştu. 

Son olarak HDP heyetinin 1-2 hafta içinde Öcalan'la görüşmek için yeniden İmralı Adası'na gidebileceğini paylaşan Önder, Öcalan'ın özgürlüğü için yapılan mitinglere de değinerek "Öcalan'ın özgürlüğünü istemek barışı istemektir. Tüm halklarımızın barış mitingleri zincirine katkı sunmasını istiyoruz" ifadeleriyle yurttaşlara mitinglere katılım çağrısı yaptı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.