1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Önder Gül görüşmesinin detayları
Önder Gül görüşmesinin detayları

Önder Gül görüşmesinin detayları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i Gezi Parkı protestoları ile ilgili olarak Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

A+A-

ANKARA  - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, polisin zehirli güç kullanımına yönelik adli idari süreci başlattıklarını söyleyerek, "Bu sadece ağaca yönelik bir tepki değildi. Kardeşim siz bu kadar nobran davranamazsınız. Ülkenin her alanına bu kadar ölçüsüz yaklaşamazsınız itirazıydı" dedi. 

Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Önder, Cumhurbaşkanı'na konuyla ilgili bilgileri aktardığını belirterek, "Dikkatle dinleyerek not tuttu. Devlet şiddetinin pervasızlığını, anlamsızlığını kendi durduğumuz yerden anlattım. Biraz bilgi kirliliği de başladı. Sürece dair kısa değerlendirme yapıp Sayın Arınç'ın sahsında hükümetin yaklaşımını aktarmak istiyorum. Olay basit bir hukuk ihlaline en basit bir karşı çıkıştı. Halkı demokratik süreçlere katmama kendi bildiğini okumadan başlayarak, bu noktalara geldi. Henüz daha demokratik siyasetin devlet katında bir reflekse bürünmediğini görmek mümkün. Nüfusun yüzde yetmişi genç olan bir ülkede itiraz edenleri daraltıp onlara şiddet uygulamanız isyan edenlerin çoğalmasına yol açar. Bana göre polis bütün eğitimini yapılanmasını gözden geçirmek zorundadır. Oradaki polisler işi şahsi meseleleri oradaki insanları da şahsi düşmanları olarak görüyorlar. Sayın Arınç parka dönük meselede kararla ilgili kenti de dahil eden yeni bir süreç başlatacaklarını söyledi. Bu önemli bir gelişmedir. Polisin zehirli güç kullanımına yönelik adli idari süreci başlattıklarını söyledi. Ben sadece o bölgenin vekili sıfatıyla görüşmeleri yürüttüm. Direnişçi arkadaşlarıma selam ediyorum" dedi. 

'Bu sadece ağaca yönelik bir tepki değil'

Önder, demokratik farkındanlığın ülke tarihinde dönüm noktası olacağını kaydederek, bundan sonrasının ise bir şölene dönüşülmesi gerektiğini ifade etti. Önder, bundan sonrasını demokratik mekanizmalarla yürütmek gerektiğine vurgu yaparak, şunları söyledi: "Sayın Arınç'ın temsiliyeti meşrudur ve bizim sorgulayacağımız bir şey değildir. İstanbul Valisi derhal soruşturma açılması kişilerden biridir. Birazcık feraset bu meseleyi çok daha baştan demokratik zemine çekecekti. Bunların hepsinin hakkında suç duyurunda bulunacağız. Halk süreci denetleyebileceğini gördü ve özgüven kazandı. Halkın özgüveni öyle bir noktaya geldi ki; bu saatten sonra siz halka rağmen tepeden inme bir şey yapamazsınız. Sayın Gül anlatılanların bir kısmını bildiğini bir kısmını benden duyduğunu aktardı. Sayın Başbakan burada olsaydı ona da anlatmak isterdim. Mesela kamunun bilmediği nokta var. Alınan ruhsatta burası kentsel sit alanıdır. Düzenlenirken bu kaldırım unutulmuştur. Adı yayalaştırma projesi olan bir yerde bir oldu-bittiyle biz orayı keseriz anlayışı vardır. Bu sadece ağaca yönelik bir tepki değildi. Kardeşim siz bu kadar nobran davranamazsınız. Ülkenin her alanına bu kadar ölçüsüz yaklaşamazsınız itirazıydı."

'İmralı ve ağaçlar için aynı saikle yer aldım'

MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye de seslenen Önder, sürekli "İmralı'nın postacısının başrol oynadığı bir işte biz olamayız" dediğini aktararak, "Sayın Bahçeli bilmeli ki; orada evlatlarımızın canını burada ağzı var dili yok ağaçlarımızın canını kurtarmak için buradaydım. Orada da burada da meseleyi hukukun içinde çözmek için vardım. Bakın aylardır evlatlarımız ölmüyor. Ölüm haberleri gelmiyor. Dilerim ki, bütün evlatlarımız eceliyle ölsün. İmralı sürecinde hangi saikle yer aldıysam ağaçlar içinde aynı saikle yer aldım. Yanılıyorsunuz, Sayın Bahçeli MHP'li birçok seçmen bizinle birlikte o meydandaydı. Yapılanın ne kadar meşru olduğunu sizden çok daha iyi fark etmişlerdi" diye konuştu. 

DİHA 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum