Ölüm orucuna başlayan işçi İncekaya kazandı

Ölüm orucuna başlayan işçi İncekaya kazandı

Muğla Devlet Hastanesi'ndeki işinden atıldığı için 1 ay açlık grevi yapan ve geçtiğimiz günlerde ölüm orucuna başlayan engelli işçi Celal İncekaya'nın talepleri kabul edildi. İncekaya, ölüm orucuna son vererek hastanede tedavi altına alındı.

ANF'ye konuşan İncekaya, "Sanırım Ertuğrul Bey (Kürkçü) Vali'yi aramış. Dün de yine HDP heyetinin Muğla Valiliği ile görüşmesi olmuş. Bunun sonucunda Muğla İl Sağlık Müdürü eylem alanına gelerek şirketin hiçbir şart koşmadan işe iadeyi kabul ettiğini açıkladı. Ben de eylemi bitirdim ve şu an Muğla Devlet Hastanesi'nde tedaviye başladım" dedi.
İncekaya, 10-15 gün kadar hem psikolojik hem de başkaca sağlık sorunları için tedavi görmesinin ardından işe başlayacağını dile getirdi. 

Şirketin tüm şartlarını geri çekerek işe iadeyi kabul ettiğine vurgu yapan İncekaya, "Umarım, bundan sonra hiçbir mazlum kendi yaşam biçiminden, inancından ötürü haksızlığa uğramaz" dedi. İncekaya, HDP'ye, demokrasi güçlerine ve Kürt basınına eylemine katkılarından ötürü teşekkür etti.

NE OLMUŞTU?

Ağrı doğumlu İncekaya, 2010 yılında yüksekten düştü ve Muğla Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Hastanenin ihmallerinden kaynaklı olarak bir bacağını kaybedince, aynı hastanede işe alındı. Çalıştığı sürece yönetimin ırkçı yaklaşımlarına maruz kaldı ve ardından işten çıkartıldı. 1 ay boyunca açlık grevi yaptı. İŞKUR ve hastaneye bağlı şirket "Noterde işe başladıktan sonra ve öncesi için taleplerde bulunmayacağına dair taahhüt verirsen, işe tekrar alınırsın" dayatmasında bulununca, geçtiğimiz günlerde ölüm orucuna başlamış ve "Koşulsuz bir şekilde işe alınana kadar ölüm orucuna devam edeceğim" mesajını vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.