1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Oluç: YSK üzerindeki tehditlerinizi sona erdirin
Oluç: YSK üzerindeki tehditlerinizi sona erdirin

Oluç: YSK üzerindeki tehditlerinizi sona erdirin

Meclis'te basın açıklaması yapan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, "Cumhur İttifakı’nın sözcüleri, YSK üzerindeki tehditlerinizi ve baskılarınızı sona erdirin" dedi.

A+A-

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

YSK’nın İstanbul seçimlerine ilişkin alacağı kararı hatırlatan Oluç, “YSK üzerinde Demokles’in kılıcını sallıyorsunuz, ‘kendinizi aklayın’ diyorsunuz YSK üyelerine. Çok açık bir şekilde Anayasa’nın 138’nci Maddesi çiğnenmektedir. Erdoğan’ın ilk icraatı değildir Anayasa çiğneme konusunda. Birçok kez çiğnemiştir Anayasa’nın ilgili maddesini. YSK bugün bir kez daha toplanacak ve son değerlendirmelerini yapacaktır ve bir sonuca varacaktır. Cumhur İttifakı’nın sözcüleri, YSK üzerindeki tehditlerinizi ve baskılarınızı sona erdirin. Bu yaptığınız açıkça İstanbul halkının iradesini yok saymaktır” diye konuştu.

‘KENDİNİZİ ANNELERİN YERİNE KOYUN’

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilişlerinin 47’nci yıldönümü olduğunu hatırlatarak açıklamasına başlayan ve “3 fidanın açtığı yol, onların onurlu mücadelesi Türkiye’de demokrasi mücadelesi yürüten herkes için o günden bugüne kadar önemli bir örnek olmuştur” diyen Oluç’un konuşmasının satır başları şu şekilde:

SON DERECE VAHİM BİR TABLOYLA KARŞI KARŞIYAYIZ: Bugün Leyla Güven’in açlık grevinde 180’inci günü. Cezaevlerinde açlık grevleri 143’üncü gününe varmış durumda. Geçmiş dönem vekillerimiz Sebahat Tuncel ve Selma Irmak açlık grevlerinin 111’inci günündeler. Şu anda milletvekillerimiz olan Dersim Dağ 64, Tayip Temel ve Murat Sarısaç 60’ıncı günündeler. 5 cezaevinde olan 15 tutsağın ölüm orucunun 7’nci günüdür. Son derece vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu Meclis kürsüsünde de defalarca ifade ettik, talepleri son derece hukuki ve insanı taleplerdir. 1490 gündür, evet 1490 gün; 35 bin 760 saattir, yani 4 Nisan 2015 tarihinden beri İmralı’da sürdürülen mutlak ve ağırlaştırılmış tecridin sona erdirilmesi talebidir. Herhangi bir yeni yasa veya özel yasa çıkarma talebi de değildir. Var olan yasaların, Anayasa’nın, Türkiye’nin altında imzası olan uluslararası sözleşmelerin uygulanması talebidir. Çok net ve açık bir şekilde bir kez daha yetkilileri, Adalet Bakanlığı başta olmak üzere bu ülkeyi yönetenleri uyarıyoruz. Son derece vahim bir tablo ile karşı karşıyayız. HDP açlık grevlerinin başlatıcısı değildir, ama HDP, bu talebin yerine gelmesi için mücadele eden, bir tek insanın bile yaşamında tahribat yaratılmadan açlık grevlerinin nihayete erdirilmesi için mücadele eden bir partidir. Bir kez daha bu konuda yetkililere hatırlatıyoruz, bu konuyu görmezden ve duymazdan gelmeyin. Bu konuda adım atılmasını sağlayın.

ÇOCUKLARI İÇERİDE VE ÖLÜMLE YÜZ YÜZEDİR: Bu mübarek ayda kendinizi açlık grevinde olan insanların annelerinin yerine koyun. Empati yapın. Acıları ile hemhal olun. Günlerdir Bakırköy’de, Gebze ve Diyarbakır’da anneler açlık grevinde olan çocuklarını merak ettikleri için cezaevleri önünde oturmak istemektedirler. Yarım saat, bir saat oturmak istemektedirler. Çünkü çocukları içeride ve ölümle yüz yüzedir. Bu nedenle anneler son derece duygusaldır, bunun karşısında güvenlik güçlerinin tutumu acı ve utanç vericidir. Bu emri verenlerin de uygulayanların da tutumu asla kabul edilemez. Bu gösterdiğim fotoğrafların her birinde olan, annelerin itilip kakılmaları, 70-80 yaşındaki annelerin bu şekilde gözaltına alınmaları, böyle bir muamele ile karşı karşıya kalmaları, bu şekilde kollarından sürüklenmeleri asla kabul edilebilir görüntüler değildir. Türkiye açısından ve işletilmeyen hukuk açısından asla kabul edilebilir değildir.

KENDİNİZİ ANNELERİN YERİNE KOYUN: Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na linç girişiminde bulunanlara “anayasal hakkını kullandılar” diyen Cumhurbaşkanı danışmanına ve yetkililere hatırlatmak isteriz. Bu anneler protesto haklarını bile kullanmak istememektedir. Anneler, çocukları ile dayanışma içinde olmak istemektedir. Orada oturarak çocuklarına iyi niyet duygularını göndermek istemektedirler. Buna rağmen gayri insani ve gayri hukuki bir davranışla karşı karşıyadırlar. Bu emri verenler, başta İçişleri Bakanı olmak üzere, bu emri uygulayanlar bu mübarek ayda kendinizi annelerin yerine koyun, empati yapın, onların acılarını anlamaya çalışın ve bu berbat görüntüleri ne bizlere ne de insanlara yaşatmayın.

İSTANBUL KÖYÜNÜN SEÇİM SONUÇLARI: Son değinmek istediğim konu İstanbul köyünün seçim sonuçları. 16 milyon insanın yaşadığı bir kentten değil, bir köyden bahsediyoruz sanki… Sanki küçük bir kasabadan bahsediyoruz. 31 Mart’tan bugüne 1 ay ve 1 hafta geçmiş, hala İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin sonuçları kesinleşmemiş durumda. Bir rezaletle karşı karşıyayız. Olabilecek bir şey değil bu. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de adayların, siyasi partilerin itiraz hakları vardır ve bu hakkı kullanmak son derece demokratiktir. Hukukun gereğini yerine getirmek için itiraz hakkı kullanılmak istenmektedir. Bizler de bu yerel seçimlerde itiraz hakkımızı birçok yerde kullanmak istedik. Ve son derece haklı olan, sağlam belgelere dayanan itiraz dilekçelerimiz ilçe ve il seçim kurulları ve en son YSK tarafından büyük bir hızla reddedildi.

YSK ÜZERİNDE SİYASİ BASKI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR: Şimdi bütün bu gerçeklik ortada olmasına rağmen, büyük bir pişkinlikle kimi insanlar çıkıp aslında İstanbul’daki seçimlerin iptal edilmesi gerektiğini belirterek YSK üzerinde siyasi bir baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Bunların başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelmektedir. Bir partinin genel başkanıdır. Diyor ki “vatandaşım bana diyor, başkanım bu seçimi yenileyin”. Sen hangi vatandaşın Cumhurbaşkanısın? “Yüzde 48 oy verenlerin Cumhurbaşkanı değilim” diyorsun yani. Sadece sana oy vermiş olanların Cumhurbaşkanı olduğunu söylüyorsun yani. Sana oy vermemiş, seni desteklememiş olanların Cumhurbaşkanı olmadığını vurgulamış oluyorsun.

HULUSİ AKAR’IN HABERİNİ YAPSANIZA: Bir de Anadolu Ajansı var, burada var mı şu anda bilmiyorum. Çok ilginç haberler yapıyor. Sandık kurullarından 41 kişi Bank Asya’ya para yatırmış, 41 kişiyi şüpheli çıkarmış. AA, bak güzel haberler yapmak istiyorsanız Bank Asya’da yöneticilik yapan bir kişinin SPK’ya nasıl başkan olduğuna dair haberi yapsanıza. Böyle sorgulayıcı, şüphe uyarıcı haberler yapmak istiyorsanız, MSB Hulusi Akar’ın haberini yapsanıza. “16 bin 540 terörist TSK’dan ihraç edildi ve 4850 geçici uzaklaştırma var” dedi. Bu kadar teröristin ne zaman TSK’ya yerleştirildiğini sorgulasanıza. Hulusi Akar’ın o dönem TSK’da hangi görevde bulunduğunu yazsanıza. Güzel ve yaman gazetecilik yapsanıza, bunları yapsanıza. Yok 41 kişi şüpheliymiş, Bank Asya’ya para yatırdığı için. Bank Asya’yı açanlar, o fotoğraflarda yer alanlar hakkında haber yapsanıza. AKP bakanları ve vekilleri hakkında gazetecilik yapsanıza.

İBRET VERİCİ YARGI KARARI: Hekimler ve TTB yöneticileri hakkında iki kez 10 ay, toplamda 20 ay verilen cezalar savaşa karşı çıkmalarından dolayı kesildi. Yani bir doktor ettiği yemin gereği savaşa karşı çıktığı için, savaşa hayır dediği için 20 ay cezalandırılmıştır. İbret verici bir yargı kararıdır bu. Bakın yarın barış için imza atmış olan akademisyenlerden Prof. Füsun Üstel 15 aylık cezasını çekmek üzere cezaevine girecektir. 200’den fazla gündür akademisyenler duruşmalara gidip gelmektedir, 2 bine yakın duruşma yaşanmıştır. Yüzlercesi yargılanmakta, barış için imza attıklarından dolayı ceza almaktadır. Füsun Üstel hocamıza bir kez daha geçmiş olsun diyoruz. Attığı onurlu imza için ve bunun arkasında durduğu için, barış için mücadelesinden asla vazgeçmediği için kendisine saygılarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.