1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Oluç: İçişleri Bakanı değil suistimal ve istismar bakanı
Oluç: İçişleri Bakanı değil suistimal ve istismar bakanı

Oluç: İçişleri Bakanı değil suistimal ve istismar bakanı

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumartesi Anneleri'ne yönelik, 'Kandırmacanın son bulmasını istedik' açıklamalarına tepki gösterdi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, parti genel merkezinde gündemdeki konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Oluç’un gündeminde 700’üncü haftasında Cumartesi Anneleri’nin eylemine dönük müdahale ve sonrasındaki tartışmalar vardı.

23 yıldır Cumartesi Anneleri ve insanlarının kaybettirilen yakınlarının, çocuklarının akıbetini öğrenmek ve bu adaletsizliğin hesabını sormak için oturduklarını anımsatan Oluç, “700’üncü hafta bir araya geldiklerinde çok büyük bir şiddet ile karşı karşıya kaldılar. Gözaltında kaybettirme çok büyük bir utançtır yeni bir durum değildir. 90’lı yıllarda karşımıza çıkan bir durumdur. Sayısı belli olmayan yüzlerce insan kaybedilmiştir. Cumartesi Anneleri ve insanlarının eylemleri Arjantin’deki eylemlerden sonra en uzun eylemi gerçekleştiren eylemdir. 699 haftadır herhangi bir şiddet olmadan etkinliklerini yapmışlardır. 700’üncü hafta Soylu’nun talimatı ile bu eylem engellenmiştir, engellenemeye çalışılmıştır” dedi.

‘İÇİŞLERİ BAKANI DEĞİL SUİSTİMAL BAKANI’

Eyleme dönük müdahale sırasında yıllar önce olduğu gibi bir daha gözaltına alınmak istendiği sırada çekilen Emine Ocak’ın fotoğrafını gösteren Oluç, “Bu Cumartesinin asıl fotoğrafı budur. Emine Ocak’ın bu şekilde gözaltına alınması talimatı veren Süleyman Soylu’dur. Biz kendisine İçişleri Bakanı değil suistimal ve istismar bakanı demek istiyoruz. Bugün bir açıklama yaptı. Annelerin istismarı diye bir açıklama. Bu kadar utanç verici bir kavramı ilk kez kendisi kullandı. Suistimal bakanı bunu da yaptı. Türkiye’nin yakın tarihi bu kadar utanç yüklü bu kadar anlamını kendisinin dahi bilmediği halde kullanan bir bakanla ilk defa karşı karşıya kaldı” diye konuştu.

‘ERDOĞAN BERFO ANAYA SÖZ VERDİ’

2011 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi Anneleri’yle bir araya gelerek söz verdiği toplantıya dair fotoğrafı da gösteren Oluç, “Geçmiş için özür dilemek için oturdular. Erdoğan Berfo Ana’ya oğlunun kemiklerini bulacağız diye söz verdi. Bu insanlar mı terörist ey Süleyman Soylu. İnsanlar sevdiklerini, evlatlarını, kayıplarını arayan insanlardır. Bu insanlar en onurlu işi yapan insanlardır. Bu insanlara mı istismar lafını yakıştırıyorsunuz, biraz utanın! İçişleri Bakanı her şeyi kendisiyle başlatıyor ya, biraz hatırlatmada bulunmak istiyoruz. 90’lı yıllardaki kayıplara ilişkin Meclis tarafından araştırma komisyonu kurulmuş ve kalın bir rapor hazırlanmıştır. Soylu o raporu alıp kayıpların hangi çerçevede olduğunu öğrenebilir. Bu rapor devletin kayıtlarına girdiği andan itibaren o raporun gereğini yapma mecburiyeti vardır. Soylu’nun da böyle bir mecburiyeti vardır. 80’li ve 90’lı yıllarda yaşanan kayıpların gölgesi o kadar uzundur ki Soylu o gölgenin altında kalmaktadır. Onun sorumluluğu kayıpların sorumlularını bulup yargılanmalarını sağlamaktır. Gözaltında kayıp insanlık suçudur ve zaman aşımı yoktur” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.