Öldüresiye dövülen asker birliğine geri gönderildi

Öldüresiye dövülen asker birliğine geri gönderildi

Şemdinli'de askerlik yapan İ. Özen isimli asker iddiaya göre birliğindeki diğer askerler tarafından öldüresiye dövüldü. Hastanede muayene edilen İ.Özen tekrar kendisi döven askerlerin yanına gönderildi.

YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı Karargah Bölüğün'de zorunlu askerlik yapan Urfa nufüsüna kayıtlı İ. Özen (21) iddiaya göre aynı bölükteki diğer askerler tarafından darp edildi. Burnu kırılan, vucudunun birçok yerinde morarma ve şişlikler oluşan asker Yüksekova Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahalenin ardından askerlik yaptığı bölüğe geri gönderildi.

İddiaya göre; terhisine 25 gün kaldığı öğrenilen İ.Özen bugün askerlik yaptığı Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı Karargah Bölüğü'nde diğer askerlerin saldırısına uğradı. Saldırı sonrasında; Özen önce Şemdinli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Buradan, Yüksekova Devlet Hastanesi'ne havale edilen Özen'in yapılan muayenesinde burnunun kırıldığı; elleri, ayakları, vucüdu ve yüzünde şişlikler oluştuğu tespit edildi.

Olayı haber alıp Yüksekova Devlet Hastanesi'ne giden Hakkari Barosu avukatlarından Fırat İke, Nevzat Anuk ve Uğur Yaşar darp edilen askerin sağlık durumu ile ilgli bilgi aldıktan sonra, Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı'na telefonla ulaşarak olay hakkında bilgi almak istedi. 

KOMUTANDAN AVUKATLARA TEHDİT

Rütbeli askerlerle yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi veren Avukat Fırat İke; görüştükleri askerlerin olayın üzerini örtmeye çalıştığını ve kendilerini tehdit ettiğini belirtti. Darp edilen askerle birlikte refakatçi olarak gönderilen askerin; komutanları tarafından aranarak, müdahalelerine engel olunmaya çalışıldığını belirtti.

ASKERİN HASTANEYE YATIRILMASINA 'GÜVENLİK' GEREKÇELİ ENGELaskeriozenic.jpg

Aldığı darbeler sonucu yürüyemez durumda olan asker İ. Özen'in Yüksekova Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından avukatların da girişimi ile hastaneye yatırılmasına karar verilirken, telefonla hastaneyi arayan Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı Tugay Komutanı'nı darp edilen askerin güvenliğini sağlayamacakları gerekçesi ile buna karşı çıktı. Bunun üzerine asker İ. Özen ve refakatçi asker ambulansla Şemdinli'ye gönderildi.

Er İ. Özen'in güvenlik gerekçesi ile hastaneye yatırılmamasına tepki gösren Avukat Fırat İke; "Askerlerin güvenliğinin nasıl sağlandığı darp edilen askerin halinden anlaşılıyor. Bu askerin bu haliyle askeri birliğe geri götürülmesi hem sağlığı hem de güvenliği açısından ciddi sorunlar doğuracaktır" dedi. 

Ayrıca İke Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olayla ilgili olarak başlattığı soruşturmaya müdahil olacaklarını ve olayın peşini bırakmayacaklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum