Oktay'dan İslam'a: Sanıyorum batılın ta kendisi!

Oktay'dan İslam'a: Sanıyorum batılın ta kendisi!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz açıklamalarına tepki gösterdi. Oktay, "Eğer o vatandaşın dediği gibi hareket etseydik enfes alacağımız ve kürsüsünden konuşacak bir yer bulamazdık" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay AA Editör Masası’nın konuğu oldu. Oktay, Saadet Partili Milletvekili Cihangir İslam’ın Meclis’te ’15 Temmuz’da yaşananlara iki batılın çatışmasıdır’ açıklamalarına yanıt verdi.

Oktay “İki batıl diye bir şey yoktur ortada teröristler diğer tarafta Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti vardır. O gün o olay başarıya ulaşmış olsaydı Türkiye’ye çizilen rol bambaşkaydı. Zannediyorum bu vatandaşımız batılın ta kendisi” açıklaması yaptı.  Oktay Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak, “Asitle yok edildi konuşmaları var, tüm bunların aydınlatılması gerekiyor” dedi.

Oktay’ın yaptığı açıklamalardan satır başları;

ABD İLE İLİŞKİLERDE YAŞANAN NORMALLEŞME: Bu bölgede yaşamanın bir bedeli var. O bedel güçlü olmayı gerektiriyor. Bedelin kendisi güçlü olmak. Güçlü olmak zorundasınız. Ekonomik siyasi ve ekonomik anlamda güçlü olmak zorundasınız. Sistem değişikliği güçlü olmanın gereğini yerine getirdi. Yoğun bir manipülasyon dönemi yaşadık. Üç dört parametre vardır sıkıntılı olunan. Ama toplama baktığınızda dünyadaki birçok ülkeden çok daha iyi şartlarda ekonomik parametrelere sahip bir ülkenin birdenbire bir manipülasyonun içine girmesi. Biz bütün gücümüzle bununla mücadele ettik. Topyekun mücadele ettik. Siyasi anlamda da birçok manipülasyonun olduğunu görüyorsunuz. Topyekun bununla mücadele dip arkada bırakmaya başladığınızda bunu siyasi yansımalarını göreceksiniz. Dövizin, doların bir silah olarak kullanıldığı dönemi yaşıyoruz. İlk defa böyle bir şey yaşıyoruz.

ASİT TARTIŞMALARININ AYDINLATILMASI GEREKİYOR: Cinayet başlı başına, hangi açıdan baksanız uluslararası boyutta her tarafı dökülen hiçbir tarafından tutulamayacak bir olay. Türkiye açısından baktığınızda devlet ciddiyetiyle konuya yaklaşılan bir olay. “Asitle yok edildi” konuşmaları var, tüm bunların aydınlatılması gerekiyor. Cinayetin bize yansıdığı andan itibaren gerek adli birimler gerek istihbaratımız çok ciddi bir sınav vermiştir. Şeffaf davranılmıştır. Viyana sözleşmesi dahi olsa Türkiye içinde kimsenin böyle bir işe kalkışamayacağı kalkışırsa bedeli olacağı mesajını vermiştir Türkiye. 18 kişinin tutuklanmasını görüyoruz. Cinayet boyutu kabul edildi aydınlatıldı. 15 kişi kabul edildi ve tutuklandı.

NASIL CEVAP VEREYİM BİLMİYORUM: Ben bu şahsa nasıl cevap vereyim bilmiyorum. Siz olsanız bunu neresinden tutarsınız. Bu batılın neresinde görüyor kendisini? Bir tarafta teröristler vardır. Halkın vergileriyle aldığı uçakları tankları salan. Diğer tarafta da milletin kendisi vardır. Halk vardı o gece başka kimse yoktu. Halk kendi ülkesine geleceğine sahip çıkmıştır o egece. Batıl dediği halkın kendisiyle aynaya baksın. Burada batıl dediğiniz şey arkadaşlar o geceyi hep beraber yaşadık. Ben o gece Çankaya’daydım ve çarpışan arkadaşlardan biriydim. 3 gün hiç uyumadım. 8. gün çıktım oradan. Eğer o vatandaşın dediği gibi hareket etseydik enfes alacağımız ve kürsüsünden konuşacak bir yer bulamazdık. Millete batılın bir tarafı olarak görüyor olmak hiçbir şekilde mazur görüle ek bir tarafı yoktur. Neresinden tutsan dökülen bir konuya nasıl cevap vereceğim… İki batıl diye bir şey yoktur ortada teröristler diğer tarafta Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti vardır. Zannediyorum bu vatandaşımız batılın ta kendisi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.