Öğrenciler Maratona Hazır

Öğrenciler Maratona Hazır

Zorlu maraton öncesi Yüksekovalı öğrenciler sınava hazır olduklarını, öğretmenler ise stresten uzak durulması gerektiğini belirttiler.

Zeki Dara'nın Özel Haberi:

14 Haziran Pazar günü yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)'na iki gün kala Yüksekova'da faaliyet gösteren Özel Bilgikent, Sınav, Birikim, Yüksekova ve Kanıt Dershanelerinde ÖSS'ye hazırlanan öğrenciler ile dershane öğretmenlerinin sınav öncesi görüşlerini aldık.

“AİLELER ÖĞRENCİLERİ YÖNLENDİRMEDE EKSİK KALIYOR”

Bilgikent Dershanesi Sayısal Bölümü Öğrencisi Ercan Tekin, ÖSS'ye ikinci defa giriyor. En büyük hayali Eczacılık Fakültesini okumak.

Yoğun bir tempoyla sınava hazırlandığını belirten Tekin, “8 aylık zorlu bir maraton geçirdik. Yoğun bir tempoyla hazırlandığımız sınavda başta öğretmenlerim ve dershane yöneticilerinin büyük emekleri oldu. Gerek dershanedeki çalışma gerekse bireysel çalışmalarımda elimden gelen çabayı gösterdim. Yüksekova ve Hakkari'deki öğrencilerin en önemli sıkıntısı ortaöğretim ve lise dönemlerinde sınavlara yönelik gerekli rehberlik eğitiminden yoksun olmalarıdır. Ailelerin öğrencilere yönelik yönlendirme eksikliği söz konusudur. Pazar günü yapılacak ÖSS'ye girecek bütün öğrencilere başarılar diler her öğrencinin idealindeki hedefine ulaşmasını temenni ederim.”dedi

“SINAVA GİRECEK BÜTÜN ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR DİLİYORUM”

Bilgikent Dershanesi Matematik Öğretmeni Fedli Kızıl “Öğrencilerin matematik dersi için temelden gelen bir eksiklik söz konusudur. Biz dershanelerde pratik yapacağımıza öğrencilerin bilgi eksikliğini gidermekle uğraşıyoruz. Buda yarışta bize ve öğrencilerimize zaman kaybettiriyor. Öğrencilerin velileri öğrencilerine ilgisiz kalıyorlar. Buradaki hayat şartları batıya gör oldukça zordur. Öğrenciler oldukça zekidir ama temelde bilgi eksikliği ve rehberlik açısından öğrenciler iyi yönlendirilmediği için öğrencilerden istenilen performans elde edilmiyor.Bilgikent Dershanesi olarak ÖSS'ye girecek bütün öğrencilere başarılar diliyoruz.”dedi

“HAZIRLIK DÖNEMİNİ EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRDİM”

Özel Sınav Dershanesi Sözel Bölümü Öğrencisi Yusuf Zeydan Marmara Üniversitesi Din Kültürü Öğretmenliği bölümünde okumak istiyor.

Hakkari'nin ÖSS'deki başarısızlığa dikkat çeken Zeydan, “Daha çok geçmiş birikiminden yararlanarak kendi alanım dışındaki rakiplerime nasıl fark atabilirim mantığıyla derslerime çalıştım. Gerek dershane hocalarım gerekse de rehber öğretmenimizin desteğiyle sınava hazırlık dönemini en iyi şekilde derlendirmeye çalıştım. Sınava hazır olduğumu düşünüyorum.Yüksekovalı gençlerin okumak dışında bir seçeneklerinin olmadığının bilinciyle hareket ediyorum. Buradaki eğitim seviyesi ile batıdaki eğitim seviyesi arasında büyük farklar var. Yüksekova'ya atanan öğretmenler stajyerlik dönemini atlatıp en verimli olacakları süreçte tayinlerini isteyip başka yerlere gitmektedirler. Buda öğrenciler üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bütün bunların toplamı Hakkari'nin ÖSS sıralamasındaki yerini belirlemektedir. Bu sınavda herkesin hakkettiği yere gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Tüm öğrenci arkadaşlarıma başarılar diliyorum.”şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLER EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALIR”

Özel Sınav Dershanesi Müdürü Emin Ağralı ÖSS'ye hazırlık aşamasında başarı; ciddi, planlı ve disiplinli bir çalışmaya bağlı olduğunu belirterek, “Biz Özel Sınav Dershanesi olarak bu ilkelerden yola çıkarak öğrencilerimizi sınava hazırladık. Her başarının arkasında zamanla iyi yarışmak ve belli bir birikime sahip olmak gerektiği anlayışını öğrencilerimize aşılamaya çalıştık. ÖSS'ye hazırlık aşamasında öğrencilerin harcadığı emeğin karşılığının muhakkak alınacağı bilinciyle öğretmen ve öğrencilerimizi karşılıklı diyalog ve anlayışla emek paylaşımını sağladık. Sınava 4 gün kala mümkün olduğunca öğrencilerimizin çalışmayı bırakıp kendilerini stresten uzak tutacak aktivitelerle uğraşmaları yönünde telkin ettik. Öğrencilerin geleceğini belirleyen bu sınavda heyecanlanmamak mümkün değil ama unutulmamalı ki aşırı heyecan öğrencilerin başarısını gölgeler. Sınava girecek bütün öğrenciler başarılar dilerim.”dedi

“ÖĞRENCİLERİMİZE KARŞI HASSAS DAVRANDIK”

Özel Birikim Dershanesi Kimya öğretmeni Hacı Dincer öncellikle sınava girecek bütün öğrencilere başarılar dileyerek, “Çok zorlu bir süreçten sonra sınava hazırladığımız öğrencilerimizin durumlarını değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Çünkü öğrencilerimiz sınava hazırlanırken zorlandıklarını biliyoruz. Ama öğrencilerimizin zoru da başarabileceklerine inanıyoruz. Öğrencilerimize tercuman olmak yerine öğrencilerimizin sıkıntılarını baylaşmayı ilke edindik. Öğrencilerimizin moral ve motivasyonları bizim için çok önemli bu doğrultuda elimizden gelen bütün imkanları kullanarak öğrencilerimize karşı hassas davrandık. Aynı hassasiyeti öğrenci velilerimizden de bekliyoruz. Velilerin büyük bir çoğunluğu öğrencilerine ilgisiz kalmaktadır. Bu da öğrencilerimizin psikolojileri üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Bu yüzden mevcut dershanelerin çabaları yetersiz kalmaktadır. Bu da Hakkari'nin ÖSS sıralamasında gerilerde kalmasın önemli bir etkendir.”şeklinde konuştu.

“MARATONA 3 ADIM GERİDEN BAŞLIYORUZ”

Birikim Dershanesi Eşit Ağırlık Bölümü Öğrencisi Doğan Diri Hukuk fakültesini okumak istiyor.

Çok zor bir süreç atlattıklarını belirten Diri, “Geriye dönüp baktığımızda sabah, öğlen ve akşam hep aynı şeylerle uğraşıyoruz. Özellikle bizim gibi tek çaresi okumak olan öğrenciler bütün zorlukların üstesinden geldiği gibi bu sınavında üstesinden gelirler. 12-13 yıl arasında değişen bir emeğin 3 saat gibi kısa bir zaman dilimine sığdırılması öğrenciler için büyük bir zorluktur. Fakat bizim tek sıkıntımız bu değildir. Sınava giren 1.5 milyon öğrenci arasında biz bölge öğrencileri olarak sınava 3 adım geriden başlıyoruz. Çünkü ÖSS bizi liseyi bitirene kadar doğru dürüst Türkçe öğrenemedik. Bu durum bizim için bir dezavantaj oluşturmaktadır.”dedi.

“SORULARLA İNATLAŞMAYIN”

Özel Yüksekova Dershanesi Rehberlik Öğretmeni İdris Tekçe Öğrencilere sınav öncesi yapmaları gerekenleri hatırlatarak, “Yüksekova'daki bütün zor şartlara rağmen çabalayıp Pazar günü sınava girecek olan öğrencilerin öncellikle sabırlı olması gerekir. Sınavdan önce sınava gireceğiniz yerleri önceden görmeleri gerekir. Sınavdan önceki akşam öğrencilerin rahat bir şekilde uyuması gerekir. Sınav saatinden önce öğrencilerin sınava girecekleri okulları görüp tüm hazırlıklarını yapması lazım. Öğrencilerin sınav esnasında kendi bölümündeki soruları çözün. Sorularla inatlaşmayın.Yapamadığınız soruları daha sonra çözmek için boş bırakın. Sınav sonrası öğrencilerin tercihler konusunda iyi bir rehberliğe ihtiyaç duyuluyor.”dedi

“ÖZELLİKLE SÖZEL DERSLERDE SIKINTI ÇEKİYORUM”

Özel Yüksekova Dershanesi Sayısal Bölümü Öğrencisi Bedel Ak, Tıp Fakültesi okumak istiyor.

ÖSS'ye ikinci defa girdiğini belirten Ak, “Gerek ailemi gerekse öğretmenlerimi mahçup etmemek için özellikle sınava planlı bir şekilde hazırlandım. Bu sene bütün zamanımı sınava hazırlık için ayırdım. Özellikle sözel derslerde sıkıntı çekiyorum. Bu sorun tamamıyla dilden kaynaklanıyor. Çünkü biz liseye kadar zar zor Türkçe öğrenebildik. Buda bizim için maratona başlarken 5 adım geride başlamak gibi bir dezavantaj oluşturuyor. Bu yüzden rakiplerimize göre daha fazla çalışmamız gerekti. Sınava gireceğimiz Pazar günü mümkün olduğunca stresten uzak durmamız gerekir. Çünkü stres bildiklerimizi bize unuttur. ÖSS'ye girecek bütün öğrencilere başarılar dilerim.”dedi

“ÖNEMLİ OLAN PLANLI ÇALIŞMAKTIR”

Özel Kanıt Dershanesi Sözel Bölümü Öğrencisi Ömer Gözey, ÖSS gibi sınavlar uzun bir çalışmanın sonucunda başarı elde edilebilecek bir maraton olduğunu belirterek, “Önemli olan çok çalışmak değil, öz ve programlı bir şekilde çalışmak çok önemlidir. Sınava hazırlanırken gün içinde bir ön hazırlık yaptım. Olabildiğince öğretmenlerimin verdiği program çerçevesinde disiplinli bir çalışma yaptım. İlimizin ve ilçemizin eğitimdeki durumu ortada. Bizim eğitime olan ihtiyacımız ekmek ve suya duyulan ihtiyaç gibi zorunlu bir ihtiyaçtır. Pazar günü yapılacak olan ÖSS'ye bir deneme sınavına girilen rahatlıkla girilmelidir. Aşırı stres ve heyecan sınavdaki motivasyonu etkileyeceği için herksin çok rahat davranması gerekir. Sınava girecek olan bütün öğrencilere başarılar dilerim.”dedi.

“ÖĞRENCİLER ÖSS'DE HAYALLARİNİ SÜSLEYECEKTİR”

Özel Kanıt Dershanesi Rehber Öğretmeni Mehmet Güldal, Öğrencilerin ÖSS'de üzerinde duracağı en önemli nokta psikolojik ve fizyolojik hazırlık olduğunu vurgulayarak, “Fizyolojik hazırlıkta öğrencilerin beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerekir. Öğrencilerin tuzlu, yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Öğrencilerin zihin açıcı kuru üzüm ve incir gibi yiyecekleri tüketmeleri tavsiye edilebilir. Öğrencilerin mümkün olduğunca ilaç almamaları gerekiyor. Psikolojik olarak ta öğrencilerin bu sınava girerken mümkün olduğunca stresten uzak durmaları gerekmektedir. Bu seneki sınavda öğrencilerin diğer senelere göre yüzde 30 oranında şanslı olduklarının bilincine varmalıdır. ÖSS'ye girecek bütün öğrencilere başarılar diler öğrencilerin bu sınavda kendi hayallerini süsleyeceğini ümit ediyorum.”şeklinde konuştu.