1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÖGİ: Kasım ayında 4 gazeteci tutuklandı
ÖGİ: Kasım ayında 4 gazeteci tutuklandı

ÖGİ: Kasım ayında 4 gazeteci tutuklandı

ÖGİ’nin raporu: Kasım'da 12 gazeteci gözaltına alındı, 4 gazeteci tutuklandı, 5 gazeteci saldırıya uğradı.

A+A-

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), gazetecilere yönelik hak ihlallerini içeren Kasım ayı raporunu açıkladı. Raporda, 3 Aralık 1994’de Özgür Ülke gazetesine yönelik yapılan bombalı saldırı hatırlatılarak, “Gazetecileri hedef alanlara tıpkı 25 yıl önce olduğu gibi tekrar sesleniyoruz; ‘bu ateş sizi de yakar!’ ” denildi.

Raporda, gazetecilerin Kasım ayında da basın özgürlüğü dışında her şeyi gördüklerini ifade edildi ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) her yıl yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’nin, 180 ülke arasında 157’nci sırada yer aldığı hatırlatıldı.

‘GAZETECİLER SUSTURULMAK İSTENİYOR’

İktidarın gazetecilere yönelik tutumunu eleştiren raporda, şöyle denildi: “Gazetelerde sadece kendi haberlerini, ajanslarda sadece kendi fotoğraflarını, radyolarda sadece kendi seslerini, televizyonlarda da sadece kendi görüntülerini görmek isteyen hükümet, basını AKP’lileştirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. İktidarın yanlış politikalarını haberleştiren ve ötekilerin sesine kulak veren gazeteciler, farklı yöntemlerle susturulmak isteniyor. Sahada çalışan basın emekçilerinin haber yapmaması için de her türlü yol deneniyor. Bu durum o kadar abartılmış durumda ki Valilik veya Kaymakamlıklardan izin alınmadığı gerekçesiyle en sıradan çekimler bile polis engeline takılıyor. Bu yaşananlar AKP-MHP ittifakının gerçeğe olan tahammülsüzlüğünün izdüşümüdür.”

‘GAZETECİLERİ SERBEST BIRAKIN’

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Berivan Altan, Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gözaltında ve tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya kaldığını belirtilen raporda, yaptıkları haberlerden dolayı onlarca gazetecinin cezaevinde tutulduğunu, şimdiye kadar birçok gazeteciye hükümetin hoşuna gitmeyen haberler yaptığı için hapis cezaları verildiği vurgulandı. Raporda, basın özgürlüğü konusunda dünyada son sıralarda yer alan Türkiye’nin, tutuklu gazeteciler konusunda ise birinci sırada olduğu bilgisine yer verildi. Raporda, hem hükümete hem de yargıya, “Gazeteciler iktidarın değil, toplumun sesidir. Bu yüzden tutuklu tüm meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” çağrısı yapıldı.

Türkiye’nin gazeteciler için bir cezaevine dönüştüğü ifade edilen raporda, doğru habercilik yapan her gazetecinin her an gözaltına alınma ya da tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya kaldığı belirtildi. Raporda, ayrıca gazetecilerin basın kartlarının iptal edilmesi de eleştirildi.

KASIM AYINDA 4 GAZETECİ TUTUKLANDI

Türkiye’de 139 gazetecinin tutuklu olduğu hatırlatılan raporda, Kasım ayında 12 gazetecinin gözaltına alındığı, 8 gazetecinin evine baskın düzenlendiği, 4 gazetecinin tutuklandığı, 5 gazetecinin saldırıya uğradığı, 1 gazeteci hakkında soruşturma açıldığı, 2 gazeteci hakkında dava açıldığı, 51 gazetecinin yargılanmasının devam ettiği, 12 gazeteciye toplam 45 yıl 15 gün hapis, 1 gazeteciye ise para cezası verildiği açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.