Öcalan'ın savunmaları Norveç'te yayınlanacak

Öcalan'ın savunmaları Norveç'te yayınlanacak

Norveçli yazar ve yayıncı Eirik Eiglad'in editörlüğünü yaptığı yayınevinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kitapları farklı dillerde yayınlamaya hazırlanıyor.

YASİN KOBULAN / DİHA

İmralı Cezaevi'nde ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek amacıyla Adalet Bakanlığı'na başvuru yapan Uluslararası Barış Delegasyonu heyeti içinde yer alanlardan biri de Norveçli yazar-yayıncı Eirik Eiglad idi. Eiglad, editörlüğünü yaptığı yayınevinde şu anda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kitaplarını farklı dillerde yayınlamaya hazırlanıyor. 

Kuzey Kürdistan'da Demokratik Otonomi isimli kitaba ilişkin konuşan Eiglad, kitabın kamuoyunda çok ses getirmediğini ancak Kobanê direnişi güncelleştikçe kitaba da ilginin arttığını söyledi. "Bu ilgiden yola çıkarak şimdi de Öcalan'ın çalışmalarını 3 cilt olarak yayınlayacağız" diyen Eiglad, "İlki basıma hazır, ikinci düzeltme, üçüncü cilt ise tercüme aşamasında. Kısa sürede tamamlayarak sırasıyla çıkarmayı planlıyoruz" dedi. 

'Norveç halkı Kürtlerin mücadelesinde çok şey öğrenebilir'

Norveç halkına Kürt halkı ile dayanışma çağrısında bulunan Eiglad, "Norveç halkı gerek Kürtlerin mücadele ve tecrübesinden gerekse Öcalan'ın yazılarından kendi hayatlarına ve dünyada olup bitene ilişkin çok şey öğrenebilir. Kendi ülkemizde olanlara yönelik eleştirel bir bakış açısı geliştirilebilir. Norveç'te de 70'lerin ortalarına kadar diğer halklar için çok ciddi asimilasyon politikası uygulanıyordu ve bu nedenle insanlar birçok haksızlığa maruz kaldılar. Türkiye de aynı şekilde Norveç tecrübesinden çok şey öğrenebilir. Çünkü 80'lere gelindiğinde Norveç'te birlikte yaşam oluşturuldu ve bunun bir hayal olmadığı görüldü" şeklinde konuştu.

Norveç halkını eleştiren Eiglad, "Bu tecrübelere karşın Norveç'in Kürt halkının uğradığı şiddet karşısındaki sessizliği utanç verici" diye belirtti. 

'Öcalan olmadan bu sorun çözülmez'

Türkiye'deki ziyaretlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Eiglad, şöyle devam ettiB "Amacımız Kürt halkının geleceği üzerinde en kapsamlı değerlendirmeyi alabileceğimizi düşündüğümüz Öcalan ile görüşmek ve ondan edindiğimiz izlenimleri hem kendi halkımızla hem de tüm dünya ile paylaşmak. Ancak bu görüşme engellendi. Şu unutulmamalı ki Öcalan olmadan bu sorun çözülmez ve dünya sessiz kaldıkça da yaşanan acılar sonlandırılamaz. Dolayısıyla Öcalan'ın olduğu bir müzakere masasının tekrar kurulması ve bunun için de dünyanın Türkiye'ye baskı yapması için tüm kanalları kullanacağız. Ses getireceğimizi ve en azından kendi halklarımızın dikkatini çekmeyi başaracağımızı düşünüyorum." 

Eirik Eiglad kimdir?

1975'ten bu yana Norveç Porsgrunn'da yaşayan Eiglad, sosyal bilimler, din ve felsefe konularında liselerde öğretmenlik yaptı. 1990'ların başlarında antimilitarist, çevreci ve ırkçı karşıtı harekete katıldı. Hareket aktivisti, yazarı, tercümanı ve editörü olarak Norveç'te sol-özgürlükçü projelere dahil oldu. Bu amaçla seminerler, eylemler, protestolar ve konferanslar organize etti. Murray Bookchin'in yazılarında editörlük yaptı ve başkaca yazarlarla 2015'te Sosyal Ekoloji ve Sosyal Değişim kitabını yazdı. 2013 yılında Kuzey Kürdistan'da Demokratik Otonomi kitabını basan yayınevi editörlüğünü yaptı. 

(Çeviri: Güneş Ünsal)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.