Öcalan'ın avukatı: Görüşmenin seçime indirgenmesi meseleyi anlamamaktır

Öcalan'ın avukatı: Görüşmenin seçime indirgenmesi meseleyi anlamamaktır

Abdullah Öcalan'ın avukatı Rezan Sarıca, İmralı'yla görüşmelerin yeniden başlaması ve İstanbul seçimleri arasında bağ olduğunu iddialarına yanıt verdi.

Abdullah Öcalan'ın avukatları Newroz Uysal ve Rezan Sarıca 8 yıl aradan sonra ilk kez 2 Mayıs'ta müvekkilleriyle görüştü. 810 başvurunun ardından gerçekleşen bu görüşme 6 Mayıs'ta kamuoyuna duydurdu.

Kamuoyuna yapılan açıklamanın ardından ise akşam saatlerinde YSK İstanbul seçimlerinin iptal edildiğini ve yeniden yapılacağını açıkladı. Açıklamaların aynı gün ardı ardına gelmesi yeni bir tartışma yarattı. Bir çok siyasi isim ve gazeteci Öcalan'la yapılan görüşmenin seçimle ilgili olduğunu iddia etti.

Son olarak haftalık olağan gündem toplantısında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu "Öcalan'la temasların bir tane gayesi var, İstanbul seçimlerini kazanmak" ifadelerini kullandı.

Sarıca: Kürt sorunu yerel seçimle çözülecek bir mesele değil

Söz konusu iddiaları bianet'e değerlendiren Abdullah Öcalan'ın avukatı Rezan Sarıca, İstanbul seçimlerinin yenilenmesiyle, Öcalan'la yapılan görüşme arasında bir bağ olmadığını belirterek şunları söyledi:

"İstanbul seçimlerini de Kürtlere bağdaştırdıklarından dolayı şunu söylemem lazım. Kürt sorunu ve Türkiye'nin demokratikleşme sorununu ne bir yerel seçimle ne herhangi bir genel seçimle ne de bir mahkeme kararıyla çözülebilecek bir sorun değil.

"Basına yaptığımız bilgilendirmenin YSK kararıyla ve ya seçimle herhangi bir ilgisi yok. Zaten bu konu Öcalan'ın gündeminde bile değildi. Kendisi 20 yıldır İmralı'da ve konumunu ve duruşunu, demokratik çözüm olarak belirlemiştir.

"İddialar Öcalan'ın duruşunu anlamamaktır"

"20 yıllık duruşunun dönemsel bir beka veya seçim olayına indirgenmesi meseleyi gerçekten almamaktır ya da anlamamakta ısrar etmektir.

"Görüşme ile açıklama arasındaki zaman farkının bu şekilde yorumlanmasını tarihsel, köklü bir meseleye sığ bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum. Kaldı ki Pazartesi yaptığımız açıklamada gecikmenin avukat-müvekkil görüşmesi sırasında istenen açıklamanın avukatlara verilmemesi olarak ifade etmiştik. İstediğimiz basın duyurusunu bize hafta sonu ulaştırdılar ve pazartesi günü açıklamamızı yaptık.

"Dönemsel bakmak yerine tarihe baksınlar"

"Bu şekildeki yaklaşımlar Kürt sorununun ve Türkiye'nin demokratikleşme sorununun kalıcı bir şekilde siyasi çözümünün onurlu bir barışa evrilmesini engellemek veya anlamamak olarak değerlendirilebilir.

"Keşke daha sığ veya dönemsel bakmak yerine sorunun tarihsel gelişimini yakalayabilselerdi."

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.