Öcalan’a tecritin kaldırılması için CPT’ye başvuru yapıldı

Öcalan’a tecritin kaldırılması için CPT’ye başvuru yapıldı

İHD, PKK lideri Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması için Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’ne başvuru yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türdoğan, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecrit koşullarına dair Avrupa Konseyi (AK) İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) başvuru yapıldı.

Başvuru dilekçesinde, Öcalan’ın avukatları ve yakınlarının İHD’ye başvuru yaptığı ve Öcalan’ın 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatlarıyla, 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana aile yakınları, vasisi ve HDP İmralı Heyeti ile görüşmesinin keyfi olarak engellendiği belirtildi.

‘Derinden endişelendirmekte’

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için İHD tarafından Adalet Bakanlığı’na yapılan birden çok başvurunun sonuçsuz kaldığı hatırlatılan başvuruda, “Türkiye’de OPCAT kapsamında yetkili kılınan ve ulusal önleme mekanizması görevi verilen Türkiye İnsan Hakları Kurumu’na (TİHK) 15 Aralık 2015 tarihinde yaptığımız müracaatlarda Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit belirtilerek, en kısa zamanda ziyaret edilmesi isteğimiz ise halen karşılanmamıştır. Bütün bunlar yetmezmiş gibi İmralı F Tipi Hapishanesi’nde Abdullah Öcalan’ın dışında tutulan Çetin Arkas ve Nasrullah Kuran adlı kişilerin ani bir kararla Aralık ayı sonunda Silivri F Tipi Hapishanesi’ne nakledildikleri ve bu keşilerin avukatları ile görüşme istekleri birkaç hafta geciktirilerek karşılınmış, görüşme avukat-müvekkil gizlilik kuralarına aykırı olarak gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu gelişmeler bizleri derinden endişelendirmektedir” denildi.

Başvuruda, Türkiye’de yürürlükte bulunan 5275 sayılı kanunun 25, 59, ve 83. maddeleri birlikte değerlendirildiğinde, Öcalan’ın yasal haklarının gasp edildiği belirtildi ve “Bu ihlalin işlenmesinin önlenmesi sorumluluğu doğrudan doğruya Adalet Bakanlığı’na ait bir sorumluluktur. Adalet Bakanlığı bu sorumluluğu yerine getirmeyerek sürekli ihlalde bulunmaktadır” denildi.

24 Temmuz 2015 tarihinden bu yana Türkiye’de ağır hak ihlallerinin yaşandığı da ifade edilen başvuru dilekçesinde, “Yaşananlar acilen barış ve çözüm sürecine geri dönülmesini gerekmektedir. Bu noktada da Abdullah Öcalan’ın siyasal pozisyonu nedeni ile önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır” denildi.

‘CTP, İmralı’da Öcalan ile görüşmeli’

Başvuruda,”CPT’nin sözleşmeden kaynaklanan yetkilerini kullanarak, en kısa zamanda sivil toplum temsilcilerini de heyete dahil ederek İmralı F Tipi Hapishanesi’nde inceleme yaparak Abdullah Öcalan ile görüşmesini gerçekleştirmesini talep etmekteyiz” denildi.

Talepler

Başvuru dilekçesinde, CPT’den şu taleplerin yerine getirilmesi istendi:

* 27 Temmuz 2011 tarihinden beri avukatları ile görüştürülmeyen Öcalan’ın avukatları ile görüştürülmesinin sağlanması ve bu güne kadar çıkarılan engellerin tespitinin yapılması.

* Öcalan’ın aile bireylerinin ve aile bireyleri dışında dilediği 3 kişi ile düzenli olarak görüştürülmesinin sağlanması.

* Öcalan’ın telefonla görüşme hakkının kullandırılması.

* Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması.

* Meclis’te grubu bulunan HDP heyetinin Öcalan ile görüşmesine izin verilmesi.

* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Abdullah Öcalan-Türkiye davasında verdiği karar uygun olarak, Öcalan’ın mahpusluk durumu ve mahpusluk koşulları hakkında iyileştirici ve nihayetinde mahpusluğu sona erdirecek hukuksal ve idari çalışmaların bir an önce başlatılması.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.