Öcalan son üç Newroz'da ne demişti?

Öcalan son üç Newroz'da ne demişti?

PKK lideri Öcalan, Newroz'da gönderdiği ilk mektubunda sınırdışına çekilme, ikinci mektubunda yasal çerçeve, üçüncü mektubunda silahlara veda çağrısı yapmıştı.

PKK lideri Abdullah Öcalan, Kürt meselesinin demokratik çözümü ve kalıcı barış için hükümet ile başlayan görüşmeler ertesınde üç sene üst üste Diyarbakır Newroz'una İmralı'dan mektup yollamıştı.

Öcalan, Newroz'da gönderdiği ilk mektubunda sınırdışına çekilme, ikinci mektubunda yasal çerçeve, üçüncü mektununda silahlara veda çağrısı yapmıştı.

Bu yılki Newroz'da da Öcalan'ın Newroz mesajlarından derlenen bir mesaj okunacak. Mesajı da yine o tarihten beri Newroz alanlarından Öcalan'ın mesajlarını okuyan İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder okuyacak.

Öcalan, ilk kez 2013 yılında mektup yollamıştı.

Öcalan mektubunda silahlı güçlere sınırdışına çekilme çağrısı yaparken, artık Türkiye halkları için yeni bir dönem başladığını söylemişti: "Bugün milyonların şahitliğinde yeni bir dönem başlatacağım. Silah değil siyaset. Silahlı güçlerimiz sınır dışına çekilsin."

Mücadelenin sona ermediğini belirten Öcalan, "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun” demişti.

Öcalan, 2014 yılında ikinci mektubunu yollamıştı.

Öcalan, mesajında şu ana kadar yürütülen diyalog sürecinin kalıcı bir barışa evrilmesi için yasal bir çerçeve gerektiğini ifade etmişti: "Bütün ara yollar ve geçici biçimler artık miadını doldurmuştur."

2015 yılında Öcalan, üçüncü mektubunda halkların demokratik çözüm ve barışı talep ettiğini belirterek 28 Şubat günü Dolmabahçe Sarayında açıklanan on maddelik deklarasyona vurgu yaparak ilkesel mutabakatlar temelinde silahlara veda çağrısı yapmıştı:

“Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim. Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp Parlamento üyeleri ve İzleme Heyetinden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme komisyonundan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız." (BİANET)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.