NYT: ABD askerleri Menbic'de hata yaptı

NYT: ABD askerleri Menbic'de hata yaptı

NYT, önceki gün Menbic'de iki Amerikan askeri dahil 19 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyı masaya yatırdı. Gazete, kentte devriye gezen ABD askerlerinin hep aynı restoranda yemek yemesinin IŞİD'e fırsat yarattığını yazdı.

Suriye’nin Menbic kentinde önceki gün ikisi ABD askeri 19 kişinin hayatını kaybettiği saldırının yankıları sürüyor.

New York Times (NYT) gazetesi, Menbic’deki ABD askerlerinin güvenlik yanılsamasına kapıldığını yazdı.

Gazeteye göre, askerler bu nedenle rutin devriyeleri sırasında genellikle aynı restoranda yemek yiyerek IŞİD için kolay hedefler haline geldi.

‘HAFTADA BİRKAÇ DEFA GİDİYORLARDI’

Haberde, Amerikan askerlerinin saldırıda hedef alınan ‘Prenslerin Sarayı’ isimli restorana çok sık gittiği belirtiliyor. Buna göre askerler Menbic içinde devriye gezdiklerinde, haftada birkaç defa bu restorana gelerek ızgara tavuk, patates kızartması veya şavurma (dürüm döner) yiyordu. Askerlerin kalabalık bir sokakta bulunan iki katlı restorandan bazen dürüm alıp çıktığı, bazen zırhlı araçları park edip oturarak yemek yediği anlatılıyor. Temmuz ayında Menbic’i ziyaret eden ABD’li senatörler Lindsey Graham ve Jeanne Shaheen de burada ağırlanmıştı. ABD askerleri ile kenti yöneten Menbic Askeri Konseyi üyeleri de sık sık bu restoranda biraraya geliyordu.

‘TEK BİR NOKTADA YEMEK YEMEK DOĞRU DEĞİLDİ’

Restoranın yakınında sebze satan Jassim al-Khalaf bu durumu, “Ne zaman kentte devriye çıksalar tavuk veya şavurma yemek için buraya uğrarlardı. İnsanlar buna alışkın, onları görmek değişik bir durum değildi” sözleriyle anlattı. NYT ise “Bu durumu IŞİD de fark etmişti” deyip, Menbic’in ‘Amerikan destekli bir istikrar adacığı olarak ünlendiğini’ ancak Amerikan ordusunun ‘tek bir noktada düzenli yemek yemek gibi öngörülebilir rutinlerin ölüm-kalım meselesi haline geleceği bir ihtilaf bölgesinde yanlış bir güvenlik algısına kapılmış olabileceğini’ yazdı. Haberde, “Amerikalılar düşmanların saldırı planlamasını zorlaştırmak için bir savaş alanında rutin davranışlarını çeşitlendirmenin önemi üzerine kafa yormuş olsa bile, bu durum yemek yeme alışkanlıklarına yansımamıştı” denildi.

Gazeteye konuşan bir dizi özel operasyon personeli ve yetkili de, IŞİD’in yanlış güvenlik algısının yarattığı savunmasızlıktan faydalandığını söyledi. İsim vermeden konuşan bir özel operasyon yetkilisi “IŞİD bir fırsat gördü; güçleri daha iyi korumalıydılar” derken, bölgede görev yapan bir yetkili de “Güvenlik yanılsaması Suriye’nin kuzeydoğusunda her zaman bir sorun olageldi” diye konuştu.

MENBİC NEDEN ÖNEMLİ?

Fırat’ın batısında bulunan Menbic Ağustos 2016’da YPG tarafından IŞİD’den temizlenmişti. Bölgeyi uzun süredir Menbic Askeri Konseyi kontrol ederken, kent merkezinde ABD ve Fransız askerleri de bulunuyor. YPG’nin Menbic’ten çıkarılmasını isteyen Türkiye ise ABD ile bir yol haritası üzerinde uzlaşmıştı. Bu çerçevede ABD askerleri Türkiye ile Kürtler arasında bir çatışmayı önlemek için kent merkezinde Menbic Askeri Konseyi ile devriye geziyor. Menbic kırsalında ise TSK ile devriyeler gerçekleştiriyorlardı.

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.