Nezir Tekçi'nin akıbeti soruldu

Nezir Tekçi'nin akıbeti soruldu

Yüksekova'da kayıp yakınları "faili meçhul" cinayetlere kurban gidenlerin akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Sanat Sokağı'nda bu hafta da bir araya geldi.

YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA  - Yüksekova'daki kayıp yakınları her hafta olduğu gibi bugün de "adalet istiyoruz" sloganıyla biraraya geldi.

Sanat Sokağı'nda 12. haftadır eylem yapan kayıp yakınları, 1995 yılında askerler tarafından gözaltına alınan ve sonrasında infaz edilen Nezir Tekçi'nin akıbetini sordu.

haberinfotograflari.gif

Eyleme, BDP Yüksekova İlçe Örgütü, Belediye yöneticileri, Hakkari Barosu avukatları ve  yurttaşlar destek verdi.

Eylemde konuşan İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Muhyettin Ünal, insan hakları savunucularının Türkiye'de başlattığı hasta tutsaklarının serbest bırakılması eylemini desteklediğini belirtti.

Hasta tutsakların serbest bırakılması için çağrıda bulunan Ünal, "Yaşam hakkı evrensel ve ilahi bir haktır. Şu an Türkiye cezaevlerinde yüzlerce ağır hasta tutsak ver. Bu hastalar sağlıklı tedavi olamıyorlar. Her geçen gün sağlık durumları kötüye gidiyor. Hiç kimse kendini Yüce Allah'ın yerine koymasın. Allah verdiği canı bırakın kendisi alsın. Bu konuda tüm dünya kamuoyuna hasta tutsaklar konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz." dedi.

Ardından Nezir Tekçi'nin akıbeti soruldu.

Açıklamada, 1995’te koyunlarına bakmak için bir köyden başka bir köye giderken Yukarı Ölçek Mezrasındaki askerler tarafından 24 yaşındaki Nezir Tekçe’nin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, gözaltına alındığı tarihten itibaren Tekçi’den bir daha haber alınmadığı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Oğlunun akıbetini öğrenmek için yıllarca uğraşan Baba Halit Tekçi, oğlunun kaybolduğu tarihlerde Yüksekova Tabur Komutanlığına geçici görevle gelen Er yunus Şahin’e ulaştı. Yunus Şahin ifadesinde görev yaptığı bölükten başka bölüğün Nezir Tekçi adında bir şahsı yakaladığını, dağa düzenledikleri operasyonda PKK kamplarının ve silahlarının yerini göstermesi için bu şahsı yanlarında götürdüklerini, Nezir Tekçi’nin bu konuda bir şey bilmediğini söylemesi üzerine operasyonda görevli askerlerden Yüzbaşı Ali Osman Akın’ının Nezit Tekçi’yi öldürmekle tehdit ettiğini, sonrasında operasyonda görevli askerlere hangilerinin Kürt olduğunu sorduğunu, el kaldıran yaklaşık 20 kişiden Nezir’e ateş etmelerini istediğini, kimse ateş etmeyince bu işi yapmaya gönüllü olan Teğmen Kemal Akın’ın ve Ali Osman Akın’ın izniyle 2 el ateş ederek Nezir’i vurduğunu, bu sırada yine Ali Osman Akın’ın emriyle herkesin Nezir’e doğru ateş ettiğini sonrasında bedeni mayınla patlatıldığını ve Teğmen Kemal’in Nezir’in gövdesinden kopmuş başını saçlarından tutarak görevli askerlere gösterdiğini anlattı.  Bunun üzerine şüpheli Ali Osman Akın, ve Kemal Alkan hakkında canavarca his ve işkenceyle adam öldürmek suçundan Hakkari Ağır Ceza Mahkemesine dava açıldı. Mahkemenin ilk duruşmada dosyayı güvenlik gerekçesiyle Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesine göndermesinin ardından söz konusu karar ile beraber dava süresinin uzayacağını, tanık ve delillerini Eskişehir’de bir mahkemeye sunmasını imkansızlaştırıldığını, yaşadığı şehirden çok uzak olması nedeniyle kendinin Eskişehir’de duruşma katılma olanağı bulunmadığını, tüm bunların davanın gidiş hattını ciddi anlamda etkileyeceğini ve mağduriyete sebep olacağını belirten Baba Halit Tekçi’nin itirazlarına rağmen dava Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti. Sanıklar haklarındaki iddiaları ret etti . Yargılama devam ediyor. Mahkeme son duruşmada başvurular üzerine olayın meydana geldiği yerde keşif kararı aldı. 22 Kasım 2013’te yapılan keşif kazısında bulunan insan kemikleri, mermi kovanları ve kıyafet parçalar adli tıp kurumunda inceleniyor. Bu sırada AİHM 20 Aralık 2013 tarihinde Nezir Tekçi ile ilgili olayda Türkiye Cumhuriyeti Devletini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin yaşam hakkını düzenleyen 2. Maddesini usul ve esastan ihlal ettiğine karar vererek, tazminata hüküm etti.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.