Newroz ateşi yükseliyor

Newroz ateşi yükseliyor

Eruh, Saray, Bahçesaray, Çatak, Karayazı, Yüksekova, Bulanık, Aydın ve Manisa'da ise, Newroz kutlamalarına yönelik hazırlıklar devam ederken, halka Newroz'a katılım çağrısında bulunuldu.

SURUÇ - "Öcalan'a özgürlük, Kürtlere statü" şiarı ile kutlanacak olan 2013 yılı Newroz'una sayılı günler kala bölgenin birçok yerinde Newroz ateşleri yanmaya devam ediyor.

Suruç'un Dikili ve Hürriyet mahallerinde yüzlerce kişi biraraya gelerek Newroz'u kutladı. Devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan Newroz'un kutlandığı alana PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri ve PKK bayrakları asıldı.

Havai fişeklerin de patlatıldığı etkinlikte konuşan BDP Suruç İlçe Başkanı Salih Şahin, 13 Mart'ta startını verdikleri Newroz kutlamalarının finalin yapılacağı 17 Mart'a kadar devam ettirerek Suruç'un her yerinde Newroz ateşini yakacaklarını söyledi. 2013 yılı Newrozu'nun tarihi bir anlam taşıdığını ifade eden Şahin, "Kürt halkı çok ağır bedeller verdi. Gençlerini yitirdi. Biz artık bu gençler ölmesini istemiyoruz. Bu Newroz'un özgürlük, barış ve kardeşlik getirmesini istiyoruz" dedi.

ERGANİ

BDP Ergani İlçe Örgütü tarafından organize edilen Newroz kutlaması kapsamında dün gece Ergani Şirinevler Mahallesi'nde Newroz ateşi yakıldı. Aralarında BDP Ergani ilçe Başkanı Cavidan Yaman, Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın ve ve parti yöneticilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi, "Bijî Serok Apo" sloganı eşliğinde Newroz ateşini yaktı.
Zılgıt ve sloganların birbirine karıştığı gecede yüzlerce kişi Newroz ateşinin etrafında davul zurna eşliğinde halay çekti.

Kutlamada konuşan BDP Ergani İlçe Başkanı Cavidan Yaman, "Bu yıl final yılı olacak. Bu yıl Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlük yılı olacak. Biz mücadelemizi her koşulda sürdüreceğiz. Şiarımız belli mücadelemiz asla bitmeyecek. Önderliğimizin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür" diye konuştu. Kutlama, davul zurna eşliğinde çekilen halay ve havai fişek gösterisi ile geç saatlere kadar sürdü.

NUSAYBİN

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Newroz ateşi Barış Mahallesi'nde yakıldı. 27 Mayıs Caddesi Bulvarı'nda düzenlenen ve BDP İlçe Örgütü tarafından organize edilen etkinliğe BDP Nusaybin İlçe Başkanı Abdulbari Eren, BDP İlçe Eş Başkanı Zinnet Alğat ve parti yöneticileri, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, MEYA-DER, KURDİ-DER, Barış Anneleri İnsiyatifi, DÖKH aktivistlerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.

Kutlamada konuşan BDP Nusaybin İlçe Başkanı Abdulbari Eren, Newroz'un önemine değinerek, "Özgürlük, mücadele için Kürt halkı Newroz ateşi yakıyor. Halkımız hiçbir zaman Cizre ve Nusaybin'in Newroz için başkaldırısını, mücadelesini unutamaz. Bu yıl başarı yılıdır. 2013 yılı Kürt halkı için özgürlük yılıdır" dedi. İlçede Newroz kutlamasının 19 Mart'a yapılacağını duyuran Eren, yurttaşları 19 Mart'a Newroz kutlamasına coşku ile katılması çağrısında bulundu.

SİİRT

"Öcalan'a özgürlük Kürdistan'a statü" şiarı ile kutlanacak olan 2013 yılının Newroz'u için Siirt'te ilk ateş yüzlerce yurttaşın katıldığı şölenle yakıldı. Barış (Çakmak) Mahallesi'nde yakılan ateşin etrafında yüzlerce kişi saatlerce davul zurna eşliğinde halay çekti. Halaya kadınların yöresel kıyafetleriyle katılması dikkat çekerken, kutlamada sık sık, "Biji Serok Apo" sloganları attı. Barış Mahallesi'nde düzenlenen Newroz şölenine BDP PM Üyesi Niyazi Çevrim, BDP İl Başkanı Mehmet Ata İnan, Belediye meclis üyeleri ve yüzlerce yurttaş katıldı. Şölende konuşan BDP İl Başkanı Mehmet Ata İnan, Siirt'te Newroz kutlamalarının startını verdiklerini belirterek, 20 Mart tarihinde gerçekleştirilecek merkezi kutlamaya kadar her akşam başka bir mahallede kutlama gerçekleştireceklerini ifade etti. İnan, 20 Mart'ta Eruh Yolu üzerinde bulunan Newroz alanında yapılacak kutlamaya tüm Siirt halkının katılması çağrısında bulundu.

ERUH

Eruh, önümüzdeki Pazar günü kutlanacak Newroz Bayramı'na hazırlanırken, kutlamaların yapılacağı Şırnak Yolu üzerinde bulunan Newroz alanının çevre düzeni ve temizliği yapıldı. Dün akşam saatlerinde BDP İlçe Eş Başkanı Lazgin Kılıç ve Belediye Başkanı Melih Oktayı tarafından alanda incelemeler yapılırken, Kılıç ve Oktayı'nın da aralarında bulunduğu bir heyet Eruh'un Mişar bölgesinde bulunan köyleri ziyaret etti. Pazar günü yapılacak kutlamalara Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, sanatçılar Adar ve İsa Yıldız'ın katılacağı kaydedildi.

DERİK

Mardin'in Derik ilçesinde bu yıl köylerden başlatılan Newroz kutlamaları halkın yoğun katılımı ve coşkusuyla devam ediyor. İlçeye bağlı Enteri köyünde yakılan ilk Nevroz ateşinden sonra dün gece de Erbete köyünde Newroz coşkusu yaşandı. Köy meydanında yapılan ve adeta mitinge dönüşen kutlamaya aralarında Derik Belediye Başkan Vekili Doğan Özbahçeci, Mardin İl Genel Meclisi Başkan Vekili A. Kerim Erdem, BDP Derik İlçe yöneticileri, DTK delegeleri, MEYA-DER ve Barış Annesi İnisiyatifi aktivistlerinin de olduğu binlerce yurttaş katıldı. Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan kutlamada konuşan BDP Derik İlçe Başkanı Adil Aktaş, İmralı'da PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm sürecine Kürt halkının destek verdiğini belirterek, "Halkımızın siyasi irade ve önder kabul ettiği Sayın Öcalan'ın başlatmış olduğu bu sürecin ilerleyebilmesi için AKP iktidarının da artık güvenlikçi politikaları terk etmesi gerekir" şeklinde konuştu. Yapılan konuşmadan sonra kitle "Biji Serok Apo", "Biji Newroz" ve "Şehid namirin" sloganları eşliğinde Newroz ateşini yakarak, halaylar çekti. Kutlamalar gece geç saatlere kadar sürdü.

CİZRE

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Newroz kutlamalarına erken başlayan yurttaşlar kutlamaların renkli, coşkulu ve kitlesel geçmesi için adeta seferberlik ilan etti. Bir akşam öncesinden ev ev dolaşan yurttaşlar, kendi aralarında toplandıkları paralar ile kutlamaların giderlerini karşılıyor. Dün gecede yurttaşlar kendi aralarında topladıkları paralarla Nur Mahallesi'nin birçok noktasında ses sistemini kurarak müzik eşliğinde kutlama gerçekleştirdi. Alanda toplanan binlerce kişi yakılan ateş etrafında halay çekti. Kutlamada "Biji Serok Apo", "PKK halktır, halk burada" ve "Öcalan" şeklinde slogan atan yurttaşlar, kutlamalarına gece geç saatlere kadar devam etti.

Öte yandan BDP Cizre İlçe Örgütü tarafından Konak Mahallesi'nde de Newroz kutlaması organize edildi. Binlerce kişinin katıldığı kutlamalara kadınlar yöresel kıyafetleriyle katılırken, yurttaşlar yakılan ateşin etrafında halay çekti. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılırken, kitle "Çerxa Şoreşê" marşını okudu. PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganların atıldığı kutlamada konuşan BDP PM Üyesi Ali Damar, Demirci Kawa'nın yaktığı özgürlük ateşinin Kürt gençlerinin ellerinde yükseldiğini belirterek, "Bizler bu Newrozu Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ve Kürt halkına statü şiarıyla alanlarda büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Bu çerçevede Cizre'de 19 Mart Çarkendal alanında kutlanacak olan Newroza bütün halkımızın kitlesel katılım sağlamasını bekliyoruz" dedi. Konuşmaların ardından kitle yine büyük bir coşkuyla yakılan ateşin etrafında gece geç saatlere kadar halaylar çekti. Cizre'nin birçok mahallesinde yakılan Newroz ateşleri Cizre semalarını aydınlatırken, gençler de birçok noktada havai fişek gösterisi yaptı.

AVCILAR

İstanbul'da Newroz etkinlikleri kapsamında Avcılar'ın Yeşilkent Mahallesi'nde bir araya gelen yüzlerce yurttaş Newroz'u kutladı. Etkinliğin yapıldığı alana BDP bayrakları, sarı, kırmızı ve yeşil flamalar asıldı. Devrim ve demokrasi mücadelesinden yaşamını yitirenler adına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, müzik eşliğinde yüzlerce kişi halaya durdu. Newroz ateşini, 1990'lı yıllarda yaşamını yitiren PKK'li Burhan Akbaş'ın (Kalo) annesi Kıymet Akbaş yaktı. Sık sık, "Bijî newroz", "Bijî serok Apo" sloganları atılırken, dakikalar süren havai fişek gösterisi yapıldı. Newroz hakkında bilgilendirmelerde bulunan BDP Avcılar İlçe Yöneticisi Ahmet Ulaş, herkesi 17 Mart Pazar günü Kazlıçeşme Meydanı'nda yapılacak büyük Newroz kutlamasına çağırdı.

KAĞITHANE

BDP'nin Eyüp ve Kağıthane ilçe örgütleri Nurtepe Mahallesi'nde binlerce kişinin katılımıyla Newroz şöleni düzenledi. MKM ve yerel sanatçıların canlı müzikleri eşliğinde başlayan şölende yakılan Newroz ateşinin etrafında gece boyunca halaylar çekildi. BDP PM üyesi Hasan Vural, HDK üyesi Hatice Altınışık ve BDP İstanbul İl Eş Başkanı Ali Rıza Bilgili'nin katıldığı kutlamada havai fişekler atıldı. Çekilen halayların ardından kutlama gece saatlerinde son buldu.

ÜMRANİYE

BDP Ümraniye İlçe Örgütü, Dudullu semtinde Newroz kutlaması gerçekleştirdi. Yeni pazar yerinde gerçekleşen kutlamada ateş yakılarak halaylar çekildi. Kutlamaya BDP Ümraniye İlçe Başkanı Cemil Şener, BDP PM üyeleri Arife Çınar ve Hüseyin Güngör katıldı. "Bijî serok Apo", "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganlarının atıldığı şölen, devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve "Çerxa Şoreşe" marşının okunması ile başladı. Şölende konuşan Arife Çınar, Newroz geleneğinin Kawalardan Mazlum Doğan ve Sakine Cansız'ın Diyarbakır Cezaevi'nde gösterdiği direnişe kadar uzanan bir kültürden geldiğini belirterek, "Bugün biz bu alanda Newroz kutlayabiliyorsak bu o direniş geleneği sayesindedir. Sakine Cansız'ın Diyarbakır zindanındaki direnişi, Kürt kadınının tek tipleştirici zihniyete karşı direnişini simgeler" dedi. Hüseyin Güngör ise, Newroz'un gece ile gündüzün eşitlendiği ekinoks tarihinde bir çok kültürde kutlandığını; ancak Kürt kültüründe Newroz'un mücadele etmenin simgesel hali olduğunu dile getirdi. Newroz'un Kürtleri halk yapan en temel unsur olduğuna dikkat çeken Güngör, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile süren görüşmelere değindi. Güngör, gelinen noktadan sonra Kürtlerin geri düşemeyeceğini söyleyerek, Kürt mücadelesinin de barıştan sonra tekrar yazılacağını belirtti.

VAN

"Öcalan'a özgürlük Kürtlere statü" şiarıyla Newroz kutlamaları Van'da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Yeni Mahalle Özgür Yurttaş Derneği önünde biraraya gelen yüzlerce yurttaş, lastikler yakarak gecenin ilerleyen saatlerine kadar Newroz'u kutladı. Derneğin binasına çıkan gençler, "YDG-H'nin kuruluşunu selamlıyoruz, Yeni Mahalle intikam birimleri" pankartı taşıdı. PKK bayraklarının taşındığı kutlamada, havai fişek gösterisi yapıldı.

MURADİYE

Van'ın Muradiye ilçesi Yavuz Selim Mahallesi'nde Newroz ateşi yakıldı. Yakılan ateş etrafında halaylar çeken gençler, sık sık "Bijî serok Apo" sloganı attı. Muradiye Newroz Tertip Komitesi tarafından 19 Mart günü Belediye Garajı'nda kutlanacak olan Newroz Bayramı'na herkesin katılım sağlaması çağrısında bulunuldu.

SARAY

Van'ın Saray (Serav) ilçesinde 19 Mart günü Cumhuriyet Alanı'nda yapılacak Newroz kutlamasına katılım çağrısı yapıldı. İlçede yapılacak kutlamalara katılım sağlanması için esnaf ve köyleri dolaşan Tertip Komitesi üyeleri afiş, pankart ve bildirilerle halkı kutlamalara davet ettiklerini belirtti.

ÇATAK

Van'ın Çatak ilçesine bağlı Kıyıcak (Şeminiz) köyünde köylüler, ateş yakarak Newroz Bayramı kutlamaların startını verdi.

Çatak ilçesinde 20 Mart günü kutlanacak Newroz'a katılım çağrısı yapıldı.

BAHÇESARAY

Van'ın Bahçesaray (Miksê) ilçesinde 20 Mart günü yapılacak Newroz kutlamasına katılım çağrısı yapıldı.

KARAYAZI

Erzurum'un Karayazı ilçesinde 20 Mart'ta yapılacak olan Newroz kutlamaları için yapılan resmi başvuruya izin çıktı. Saat 09.00 ile 15.30 arasında Sanayi Sitesi yanındaki boş alanda yapılacak olan kutlamaya BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Perinçek, BDP PM üyesi Metin Bingöl konuşmacı olarak katılacak. Kısmet Yıldız, Baver, Zilan Nar, İbrahim Polat ve Koma Gimgim'ın sahne alacağı kutlamalar için ilçede binlerce bildiri dağıtılarak, katılım çağrısı yaptı. Tarihi bir kutlama yapacaklarını belirten Newroz Tertip Komitesi Başkanı Ayhan Kaya, bütün Karayazı halkını renkleriyle kutlamaya davet etti.

YÜKSEKOVA

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Newroz temizliği başlatan Yüksekova Belediyesi, cadde yıkama çalışmalarına başladı. Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora'nın talimatı ile cadde yıkama çalışmalarına başlayan itfaiye ekipleri, çarşı merkezini tazyikli suyla yıkadı. Çalışmalarla ilgili bilgi veren İtfaiye Müdürü Aydın Ağırbaş, çalışmaların tüm cadde ve sokaklar yıkanıncaya kadar sırasıyla devam edeceğini söyledi.

BULANIK

Muş'un Bulanık ilçesinde Newroz Bayramı'nın gelmesiyle birlikte çalışmalarına hız veren Belediye, ilçe merkezinde ana cadde ve sokaklarda temizlik çalışmalarına başladı. Önceki gün kaldırım kenarlarında bulunan buz kalıplarını kepçe ile kırdıktan sonra ekipler, tazyikli sularla yolları yıkayarak çamurdan arındırdı. İlk olarak Suat İshak Öğlu Caddesi'nde çalışmalarına başlayan itfaiye ekipleri kış mevsimi boyuncu cadde ve kaldırımlarda oluşan toz çamur ve benzeri kirlilikleri tazyikli suyla yıkadı. Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Bulanık Belediye Başkanı Ziya Akkaya, "Newroz Bayramı'na temiz girmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz" dedi.

AYDIN

Newroz kutlamalarına ilişkin BDP Aydın İl binasında açıklama yapan BDP Aydın İl Başkanı Raif Kanat, direniş ve başkaldırı anlamına gelen Newroz Bayramı'nın direniş ve barış bayramı olabilmesi için herkesi Newroz kutlamalarına çağırdı. Kanat, Aydın'da Newroz Bayramı'nın 17 Mart'ta saat 12.00'de Osman Yozgatlı Mahallesi Telekom yanındaki alanda kutlayacaklarını söyledi.

MANİSA

BDP Manisa İl Başkanı Kerem Taylan ise, Manisa'da Newroz'un 17 Mart'ta Horozköy eski pazaryerinde kutlanacağını belirtti. 2013 Newroz'unun ''Öcalan'a özgürlük, Kürtlere statü'' şiarıyla kutlanacağını belirten Taylan, "Şiar olarak belirlenen sloganların gerçeğe dönüşmesi için halkımız kitlesel olarak kutlanacak olan Newroz Bayramı'na katılım sağlamalıdır. Barış süreci olarak bahsedilen sürecin oluşa bilmesi için, Kürtler birliğine sahip çıkmalı, önderliğine sahip çıkmalıdır. Müzakere sürecinin başarılı olabilmesi için taleplerini gür bir ses ile haykırmalıdır'' dedi.

MARDİN

BDP Mardin İl Örgütü Mardin'de kutlanacak Newroz programına ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi. Örgütlenmeden Sorumlu İl Eş Başkan Yardımcısı Alaattin Turan, programa ilişkin bilgi verdi. Turan, Newroz programını şöyle açıkladı: "15 Mart tarihinde Mardin merkezde Yalım Beldesi ve İstasyon Mahallesi Meydanı'nda saat 18.30'da, Kızıltepe Koçhisar Yeni Mahalle'nde saat 18.30'da, Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi önünde ve Kamışlı Şehitleri Anma yürüyüşü yapılacak. 18 Mart tarihinde saat 10.00'da Kızıltepe merkezde Newroz Alanı'nda, saat 10.00'da Mazıdağı Newroz alanında, Derik ilçe merkezinde saat 10.00'da. 19 Mart'ta Nusaybin merkez Newroz Alanı'nda saat 11.00'de, Savur ilçesi Newroz Alanı'nda saat 10.00'da, Ömerli ilçesinde saat 10.00'da."  DİHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.