New York Belediye başkanı Trump'a karşı aday

New York Belediye başkanı Trump'a karşı aday

ABD'nin en büyük şehirlerinden biri olan New York’un Demokrat belediye başkanı Bill de Blasio, 2020 seçimleri için başkan adaylığını açıkladı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, ABD’de 2020 yılında yapılacak başkanlık seçimleri için adaylığını koydu. Blasio, ‘zorba’ dediği Donald Trump’la nasıl boy ölçüşeceğini bildiğini söyledi, ‘çalışan aileleri ön plana koyan tek aday olduğunu’ savundu.

Adaylık kampanyasını duyurduğu üç dakikalık bir video paylaşan Blasio, ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan New York’ta çalışan ailelere verdiği desteği hatırlattı. Blasio, “New York’ta çalışan aileleri ön planda tuttuğumuzda, şehir daha güçlü bir hale geldi. Bu ülkemiz için de geçerli olabilir” dedi. Saat başı asgari ücretin 15 dolara yükseltilmesi konusunda çabaladığını belirten Blasio ücretli hastalık izni için yasal garanti, kapsamlı sağlık sigortası ve okul öncesi eğitim gibi icraatlarını da örnek gösterdi.

‘DONALD TRUMP DURDURULMALI’

Blasio, “Ben bir New Yorkluyum, Trump’ın bir zorba olduğunu uzun süredir biliyorum, bu benim için ya da bir başkası için yeni bir haber değil, onunla nasıl boy ölçüşeceğimi biliyorum. Bir zorbanın karşısında vazgeçmeyin. Onunla yüzleşin. Boy ölçüşün. Donald Trump durdurulmalı. Onu daha önce yendim ve yine yapacağım” ifadelerini kullandı.

Başkan adayı, “Bu hükümet çalışan insanlara hizmet edene kadar durmayacağım. Amerika’nın en büyük şehrinin yöneticisi olarak bunu başardım” diye konuştu.

Blasio, “Şehirde ya da kırsalda, küçük ya da büyük şehirde yaşamanız veya etnik kökeniniz fark etmez. Bu ülkenin her bir kesimindeki insanlar kendisini çıkmazda hissediyor ya da koşullarının geriye gittiğini düşünüyor” dedi.
Blasio başkan olduğu takdirde, zengin ve büyük işletmelerle ‘uğraşacağını’ da söyledi.

TRUMP’A ‘IRKÇI DOLANDIRICI’ DEMİŞTİ

Donald Trump’ın seçildiği ABD başkanlık seçimlerinde rakibi Hillary Clinton’u destekleyen Bill de Blasio, daha önce Trump için “Çalışan insanların üzerinden zengin olan ırkçı bir dolandırıcı” ifadesini kullanmıştı. Trump da Blasio’yu “New York’un bugüne kadarki en kötü belediye başkanı” olarak nitelemişti.

Blasio’nun başkan adaylığını açıklaması uzun süredir beklenirken, bu duyuruyla adaylığını koyan 24’üncü kişi ve üçüncü belediye başkanı oldu. (Sputnik)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.