Nebulizatör

Nebulizatör

Nebulizatör nedir, niçin kullanılır ve nasıl kullanılır?

A+A-

Günümüzde sağlık denilince gelişen teknoloji ile de birlikte pek çok cihazdan, tıbbi malzemeden söz edebiliyoruz. Bu farklı çeşitteki cihazların hepsinin kullanım alanı birbirinden farklı durumdadır ve hepsine çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulur. Nebulizatör de en çok kullanılan tıbbi cihazlardan bir tanesidir. Peki, nebulizatör nedir, niçin kullanılır ve nasıl kullanılır? Nebulizatörün fiyatı nedir ve nasıl satın alınır? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Nebulizatör Nedir?

Nebulizatör sağlık alanında kullanılan bir tıbbi cihazdır. Bu cihaz basınçlı hava kullanarak (jet nebulizatör) ya da ses dalgaları aracılığı ile (ultrasonik nebulizatör) sıvı olan ilaçları buhar haline getirir ve buhar haline gelen bu ilaçların solunum yolu ile alınmasını sağlar. Solunum yolu kullanılarak ilaç alma yöntemleri arasında en çok tercih edilen cihazlardan bir tanesidir.

Bu tıbbi cihaz ile kullanılması için özel olarak hazırlanan ilaçlar vardır. Bu ilaçlara nebül denmektedir. Nebül ilaçlar arasında bronş açıcı içeren ya da kortikosteroid / tedavi edici özellikler içeren ilaçlar vardır.

Nebulizatör Niçin Kullanılır?

Bu tıbbi cihaz ilaçların sıvı halden buhar haline getirilerek solunum yolu ile akciğerlere ulaştırılması için kullanılır. Eğer hasta kişide astım, pnömoni, solunum yolu enfeksiyonu ya da kronik bir akciğer hastalığı bulunuyor ise nebulizatörün kullanılması gerekir.

Amaç hastanın ilacı daha kolay bir şekilde almasıdır. Sıvı halinde olan ilaç, cihazdaki yüz maskesine bağlı olan, onunla soluk alınan ince bir şase aracılığı ile buhar haline dönüştürülür, böylece hastanın akciğerine ilaç nüfuz eder. Bu ilaç sayesinde hasta daha rahat nefes almaya başlar.

Nebulizatör Nasıl Kullanılır?

Nebulizatör cihazını kullanır iken izlenmesi gereken bazı kullanım talimatları vardır. Nasıl kullanılacağını sırasıyla şöyle anlatabiliriz:

  • İlk önce nebulizatörün kabındaki üst kısmı sökmelisiniz ve kullanacağınız uygun dozdaki ilacı oraya yerleştirmelisiniz. Sonrasında söktüğünüz üst kısmı sağlam bir şekilde tekrar kapatın.
  • Ağızlığı nebulizatörün kabındaki üst kısma bağlamalısınız. Sahip olduğunuz cihazda belki ağızlık yerine yüz maskesi de olabilir ama genel olarak bu cihazlarda ağızlık kullanılması tercih edilir.
  • Sonrasında ise cihazın kabına oksijen borusunun bir ucunu takmalısınız. Bu tıbbi cihazların pek çoğunda oksijen borusu cihazın kabının alt tarafına bağlanmaktadır. (Siz emin olmak için cihaz kutusundan çıkan kullanım talimatını da okuyabilirsiniz.) Oksijen borusunun diğer kısmını da cihaz için kullanılmakta olan hava kompresörüne, cihaza bağlamalısınız.
  • Bu işlemi tamamladıktan sonra ağızlığı ağız kısmına yerleştirmeli, dudaklar ile ağızlık arasında bir boşluk kalmadığından da emin olmalısınız. Sonrasında hasta kişi yavaş bir şekilde nefes almaya başlamalıdır. Böylece cihazda buharlaşan ilaç hastanın akciğerlerine gidebilir. Aniden, çok hızlı nefes alınmamalı, sakin bir şekilde nefes alınıp verilmelidir.
  • Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar hasta bu şekilde nefes almaya devam etmelidir. İlacın hepsinin solunduğunu buharın ortadan kaybolması, durmasından anlarsınız.
  • İlacın hepsinin solunduğundan emin olduktan sonra bu tıbbi cihazı kapatabilirsiniz. Prizden fişini çekmelisiniz. Sonra ağızlığı ve ilaç kabını cihazdan çıkarmalısınız.
  • Cihazda kullandığınız ağızlığı ve ilaç kabını bol su ile temizleyin ve kurutun. Bu aleti kullanacağınız diğer hastaların sağlığı için büyük önem taşır.

Nebulizatörün kullanımı bu şekildedir. Gayet pratik bir kullanım sunmaktadır. Bu cihaz sayesinde çok kısa bir sürede, sadece 10 ya da 15 dakika içerisinde, ilaç hastaya verilmiş olunur.

Nebulizatör Fiyatı Nedir?

Bu önemli tıbbi cihazların fiyatları gayet uygun durumdadır. Sahip olduğu özellikler ve işlevi düşünülür ise fiyatları gerçekten de olması gerektiği gibidir. Ekteki sitede en uygun nebulizatör cihazı fiyatlarını görebilirsiniz. Bütçenizi aşmayacak şekilde, sadece sağlık esas alınarak fiyatlandırma yapılmıştır. Hemen siteye girerek bu cihaza sahip olabilirsiniz.

Nebulizatör Nasıl Satın Alınır?

Bu tıbbi cihazı sadece sağlık çalışanlarının, bu işte uzman olan kişilerin kullanmasını öneriyoruz. Sadece onlar doğru kullanımı bilebilirler çünkü bu işin eğitimini almış olan uzman kişiler onlardır. Aksi bir durumda cihaz yanlış kullanılabilir, yanlış dozda ilaç hastaya verilebilir ya da kullanan kişi cihazı çalıştıramayabilir bile. Bu sebep ile sağlık çalışanı değil iseniz ya da bu konuda herhangi bir eğitiminiz olmadıysa bu cihazı almamanız gerekir.

Cihazı en uygun fiyatlar ile satın almak istiyor iseniz hemen ekteki siteye girebilirsiniz. Sitede aradığınız ürünleri daha kolay bulabilmeniz için kategorilendirme yapılmıştır. Bu kategorilerden ilgili olana tıklayın ve bu tıbbi cihazı daha hızlı bir şekilde bulun.

Aynı zamanda ürünü bulmanızı kolay hale getirmek için sitede arama kısmı da yer alır. Bu arama kısmına cihazın adını yazın ve arama tuşuna basın. Karşınıza hemen sitedeki tüm nebulizatör cihazları gelecektir. Ayrıca cihazın sahip olduğu özellikleri de ürün detaylarında görürsünüz.

Eğer aradığınız, ihtiyacınız olan bu tıbbi cihaz stoklarda kalmadıysa hemen iletişime geçebilirsiniz. Canlı destek bölümü 7 / 24 açık haldedir. Oradan sorunu bildirebilirsiniz. Ya da iletişim kısmındaki telefon numarasını hemen arayarak sorunu anlatabilirsiniz. Böylece hızlı bir içimde çözüm bulunur ve ürün size ulaştırılır.

Ürün kargolanırken kaliteli, sağlam bir şekilde kargolanır ve bu sayede de satın aldığınız hiçbir ürüne taşıma esnasında hiçbir zarar gelmez.

Nebulizatör gibi diğer tıbbi cihazlar için de siteyi inceleyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.