Müslim: Rojava'da Öcalan'ın düşünceleri hayat buluyor

Müslim: Rojava'da Öcalan'ın düşünceleri hayat buluyor

Atina'da konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kürt halkının Rojava'da Öcalan'ın düşüncelerini hayata geçirdiğini belirtti.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin 18'inci yıldönümünün masaya yatırıldığı bir konferans düzenlendi. Konferansa yapılan konuşmalarda; Atina'da görülecek olan davanın süreci, beklentiler, daha önceki yargılamalar ele alındı. Dicle Haber Ajansı'nın haberine göre, konferansın ilk oturumunda ilk konuşmayı PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Yunanistan'daki dava avukatlarından Yannis Ratchidos yaptı. Ratchidos, düzenledikleri konferansın en önemli sebeplerinden birisinin 22 Şubat'ta yapılacak dava olduğunu söyledi.

Müslim: Rojava'da Öcalan'ın düşünceleri hayat buluyor 

Daha sonra konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim de, Kürt halkının Rojava'da Öcalan'ın düşüncelerinin hayata geçirildiğini belirtti. Özellikle Rojava'da, özgürlük, insanın özgürlüğünü savunacak düzeyde geliştiğini vurgulayan Müslim, şunları söyledi: "Bugün Ortadoğu'da yaşananlar, Ortadoğu'daki ve Mezopotamya uygarlığında Yunan tarihi de bulunuyor. Orada yaşayan halklar, sadece Kürtler değil, Süryaniler, Asuriler, Ermeniler değerlerini korumak için mücadele yürütüyor. Birbirimizden çok da ayrı değiliz, tarihte de birçok ortak çalışmamız olmuş. Kuşkusuz tarih bazen çok açılıyor, bazen kapanıyor. Bugün Ortadoğu'da tarihi bir süreç yaşanıyor. Gün gün tarih yeniden yazılıyor. Tarihi yazan gençlerimiz, Heleni medeniyetini korumak için de mücadele ediyor. Gençlerimiz kanının son damlasına kadar da Heleni tarihi mirası korumak için mücadele ediyor. Yüzlerce gencimiz Êzidî, Zerdüştülerin dini mekanlarını korumak için şehit düştü. Hesekê, Serêkaniyê'de, Derik, Qamışlo'da kiliseleri korumak için yüzlerce gencimiz şehit düştü. Yüzlerce yıl önce inşa edilmiş camileri insanlık düşmanları yıkmak için uğraştı, yüzlerce gencimiz o camileri korumak için de şehit düştü. Kiliseleri, Êzidî ibadethaneleri, camileri koruyan gençlerin hepsi Abdullah Öcalan'ın okulunda eğitim görmüşler." 

'Mezopotamya'da yeni bir sistem inşa ediyoruz' 

Müslim, Kürtlerin Ortadoğu'da Kürtleri değil, insanlık değerlerini koruduğunu, bölge halklarını savunduğunu belirtti. Mezopotamya'da yeni bir sistem inşa ettiklerini de sözlerine ekleyen Müslim, "Kurduğumuz sistemde Hıristiyanlar, Kürtler, Araplar yaşıyor. Çok demokratik bir sistem. Bütün çalışanlarıma ve yaşam alanlarımızda kadın ve erkekler eşittir. Bu yeni inşa edilen sistemin tabii ki düşmanları da mevcut. Bu sistemi kabul etmeyenler de var" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.