MSD: Türkiye Suriye'de siyasi çözümün önünde engel

MSD: Türkiye Suriye'de siyasi çözümün önünde engel

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), tüm dünya kamuoyuna Türkiye'nin Suriye ve Rojava topraklarına dönük saldırılarını durdurması için harekete geçme çağrısında bulundu.

MSD Yürütme Konseyi, TSK'nın Efrîn,Ezaz ve Halep' in kuzeyinde El-Nusra ve Ehrar El-Şam çetelerinin işgalinde kurtarılan bölgelere dönük saldırılarını değerlendiren yazılı bir açıklama yayınladı.

ANHA'nın geçtiği MSD açıklaması şöyle: 

"Türk devleti Demokratik Suriye Güçleri'nin üslendiği alanları bombaladığında, Türk Başbakanı'ndan utanç verici açıklamalar yapılıyor. Türk devleti kendilerine yönelik QSD güçlerinin herhangi bir saldırısı olmamasına rağmen çıkıp 'Bize ateş edildi' denilerek, üslerimizi bombalamaktadırlar. Herkes de bunu çok iyi biliyor.

ABD ve Fransa Türk devletinden Suriye topraklarına yönelik saldırılarını kesmesi konusunda çağrı yapmasına rağmen Türk devleti bombardımanına devam etmektedir. Bu bombardımanlar sonucunda Suriyeli sivil yurttaşlar katledilmektedir. Bu saldırılar Suriye'nin toprak bütünlüğüne yöneliktir, yalnızca askeri havaalanı ile sınırlı değildir. Türk devletinin bu katliamcı saldırıları yeni bir şey değildir. Kendi ülkesinde de sivil yurttaşları hedef alarak katliam saldırılarını gerçekleştirmektedir.

Herkes Minix Askeri Havaalanı'nın Cebhet El-Nusra çetesinin işgalinden kurtarıldığından haberdar. Askeri havaalanın kontrolü hali hazırda kontrolü QSD güçlerinin elindedir. Bu durum terörist gruplara karşı elde edilmiş büyük bir başarıdır.

MSD olarak, Türk devletinin kontrolsüz ve ölçüsüz bir şekilde gerçekleştirdiği saldırıları kınıyoruz. Tüm demokratik çevrelere Türk devletinin saldırılarına ve çetelere verdiği desteğe karşı tepki göstermeye çağırıyoruz. Yapılan saldırılar sadece Suriye topraklarına müdahale olmanın da ötesinde uluslararası siyasi çözüm alternatifinin önünün tıkanmasıdır. Türkiye savaşı sürdürerek ve yaygın kılarak kendi çıkar alanını genişletmek istemektedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.