Moody’s: Türkiye ekonomisi büyük ihtimalle resesyona girdi

Moody’s: Türkiye ekonomisi büyük ihtimalle resesyona girdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s: Türkiye ekonomisinde sert küçülmeler gerçekleşebilir.

Moody’s Investors Service, Türkiye ekonomisinin büyük bir ihtimalle resesyona girdiğini belirtti. Kurum, Türkiye’nin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını bekliyor.

“Küresel Makro Görünüm: 2019-2020” raporunda Türkiye’nin dış şoklara karşı duyarlı kalmayı sürdürdüğünü belirten Moody’s’e göre Türkiye ve Arjantin ekonomileri gelecek çeyreklerde “sert küçülme” gerçekleştirebilir.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye ve Arjantin ekonomilerinin küçülmesiyle Çin’in yavaşlamasının 2019’da G-20 gelişen piyasalar büyümesini aşağı çekmesini bekliyor.

RESESYON NEDİR?

Resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az altı ay süreyle gerileme yaşanması nedeniyle reel gayri safi yurt içi hasılanın düşmesi, ekonomik faaliyetlerde duraklaması, negatif anlamda istikrarlı bir konjonktür dalgasında doruğu izleyen reel ekonomik faaliyet düzeyinde ılımlı daralma aşamasıdır. Ekonomideki daralma ılımlı değil şiddetli olursa buna depresyon denmektedir.

ÜLKE EKONOMİLERİ NEDEN RESESYONA GİRER?

* Ekonomik büyümenin nüfus artış hızının altına inmesi,

* Kişibaşına düşen milli gelirin durağan ve gerileyen haline dönüşmesi,

* İşsizliğin artması,

* Ekonomik faaliyetlerin duraklaması ve gerilemesi,

* Üretim faaliyetlerinin düşmesi, gibi sonuçla ülkelerin resesyona girmelerindeki en temel sebepleri oluşturur.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.