Mınbıç Askeri Konseyi kuruldu

Mınbıç Askeri Konseyi kuruldu

Rojava ve Kuzey Suriye Federasyon sınırları içinde bulunan Mınbıc'te birçok askeri gücün içinde yer aldığı Minbic Bölgesi Askeri Meclisi kuruldu.

Rojava ve Kuzey Suriye Federasyon sınırları içinde bulunan Mınbıc'te Şems El-Şemal, Suwar El-Minbic (Minbic Devrimcileri) Firat Tugayları İttifakı, Cind El-Heramên Tugayları, Fırat Şehitleri Taburları Birliği, El-Qewsî Taburu ile Tirkman El-Minbic (Minbic Türkmenleri Taburu) güçlerini yeni oluşturulan "Minbic Bölgesi Askeri Meclisi" adı altında birleştirdi. Tişrîn Barajı üzerinde yapılan açıklamayla kuruluşu ilan edilen Askeri Meclis'in komutanlığına Ebû Emced seçilirken, 13 kişilik askeri meclisi üyeleri de belirlendi.

'Mınbıc hala karanlık güçlerin işgali altındı'

Açıklamayı okuyan Askeri Meclis'in komutanı Ednan Ebû Emced, Suriye'de halk hareketinin beş yılı geriden bıraktığını, ancak kentleri Minbic'in de Halep'in diğer birçok yeri gibi halen karanlık güçlerle DAIŞ terörünün işgali altında bulunduğunu belirterek, Minbic halkının çetelere karşı direnişini selamladı ve şöyle konuştu: "Terörist gruplara karşı bugüne kadar yürüttüğünüz direnişi selamlıyoruz. DAIŞ'ın dayatmalarına boyun eğmediniz, kirli oyunlarına alet olmadınız, Suriye'nin diğer halklarına karşı savaşmadınız. Bu nedenle teröre karşı savaşımızda yanınızda olacağımıza ve Kürt, Arap, Türkmen, Çerkes ve diğer tüm halklarıyla birlikte kentimiz Minbic'i DAIŞ çetesinden kurtaracağımıza söz veriyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.