MHP'den EYT açıklaması: 'Evet' deseydik konu uzardı

MHP'den EYT açıklaması: 'Evet' deseydik konu uzardı

MHP, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'la ilgili Meclis'e sunulan önergeye önce 'evet', sonra 'hayır' demişti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'la ilgili konunun kanunlaşması için AK Parti'nin ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Enginyurt, bu konuda Meclis'te yapılan oylamada görüşülmesini kabul ettikleri önergeyi daha sonra reddetmelerinin sebebi için "Evet demekle yanlış yaptığımızı anladık, sonra reddettik. Çünkü evet deseydik araştırma komisyonu kurulacak ve konu bir yıl uzayacaktı" dedi.

Bu konuda parti olarak bir yanlıştan döndüklerini savunan Enginyurt, "Araştırma önergesini önce kabul ettik sonra reddettik. Niye reddettik? Baktık ki araştırma önergesinin ardından komisyon kurulması gerekiyor. Komisyon kurmaya kalksak Kasım-Aralık ayında bütçe var, komisyon kurulamayacak. Ocak ayından sonra Mart ayına kadar seçim var, komisyon kurulamayacak. Nisan ayında komisyon kursak bile komisyon 3 ay çalışacak Temmuz ayını bulacak. 1 Temmuz'da ise Meclis tatile giriyor, 1 Ekim'de açılıyor. Yani bir yıl araştırma komisyonu kurulması için konu bir yıl oyalanacaktı" dedi.

Enginyurt şöyle konuştu:

"Burada esas olan emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın hakkının verilmesi için bir an önce kanun çıkarılması gerekir. MHP olarak Meclis'e kanun teklifini sunduk, konunun takipçisiyiz. Diyorlar ki Meclis'te CHP, HDP, İP, MHP bir olursa kanun geçer. Doğru bu 4 parti ortak olursa Meclis’ten kanun geçiyor. Ama kanunun geçmesi için kanunun önce Meclis'e gelmesi lazım. Kanunun Meclis'e gelmesi için konunun önce komisyonda görüşülmesi gerekiyor. İlgili komisyonda 13 AK Parti, 13'te diğer partilerin üyesi var. Oylama olduğunda 13'e 13 olursa Başkanın oyu 2 oy sayılıyor. Başkan AK Partili olduğuna göre 14'e 13 oluyor ve kanun Meclis'e gelmiyor. Demek ki kanunun Meclis'e gelmesi için bu kanunun komisyondan geçmesi lazım. Komisyondan ise ancak AK Parti ile anlaşarak, ikna edilerek geçirilebilir."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.