Mezopotamya'da baş döndüren gün

Mezopotamya'da baş döndüren gün

IŞİD’in Musul’u ele geçirmesinden sonra, bölgenin bir daha eskisi gibi olmayacağını ve güç dengelerinin değişeceğini bilen bölge aktörleri önemli kentlerde, geleceği belirleyecek adımlar atıyor, görüşmeler yapıyor.

Al JAZEERA - AYŞE KARABAT 

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine, Irak'ta yaşanan krizden çıkış yolunu görüşmek için Ankara'daydı.

Neçirvan Barzani Ankara’da

İki Başbakan Irak'ı mezhep temelli bir çatışma ortamına sürüklenmekten kurtarmak, ülkenin toprak bütünlüğünü ve siyasal birliğini korumak için atılması gereken adımları görüştü.
 

Barzani, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile de bölgedeki yeni gelişmeleri ve geleceğe olası yansımalarını ele aldı.

Türkiye ve Kürt yönetimi, Başbakanlık kaynaklarına göre, enerjideki işbirliğini devam ettirme ve geliştirme kararı aldı.

Kerkük petrolleri, yakında Kürt boru hattında

Barzani’nin 26 Haziran Perşembe günü Ankara’da yaptığı görüşmelerine eşlik eden Kürdistan Bölgesel Yönetimi Petrol Bakanı Aşti Hawrami bir gün önce, kontrolü Kürt yönetimine geçen Kerkük’ün petrollerinin deTürkiye’ye uzanan Kürt boru hattından ihraç edileceğini duyurmuştu.

Hawrami, günlük ihracatın 2015 yılı sonunda bugüne göre sekiz kat artırılarak günde bir milyon varile çıkacağını söyledi. Türkiye’nin bir günlük ham petrol ihtiyacının 700 bin varil olduğu göz önüne alındığında, Hawrami’nin söylediği gibi petrol ihracatını artırmak, Irak’ta petrol gelirleri ve güç paylaşımı konusunda bütün dengeleri altüst edebilecek nitelikte.

Mesut Barzani Kerkük’te

Yeğeni Barzani Ankara’da kritik görüşmeler yaparken Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de, peşmergenin tamamen kontrolü altına alması sonrasında ilk defa Kerkük'teydi.

Barzani, "Kerkük'ün savunması için peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım" dedi.

Barzani, Kerkük İl Meclisi Başkanı Hasan Turan ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi'nin de olduğu siyasi parti temsilcileri ve Kerkük İl Meclisi Kürt grubu üyeleriyle bir araya geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Bağdat’ta

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de 26 Haziran Perşembe günüIraklı siyasi liderleri ulusal birlik hükümetine ikna etmek için Bağdat’a gitti. Hague’den iki gün önce de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry aynı amaçla Bağdat’taydı.

Irak'ın çok büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu belirten Hague, en acil önceliğin 'kapsayıcı bir hükümet' oluşturulması olduğuna inandığını söyledi. Hague, Irak’a terörle mücadele için 5 milyon sterlinlik acil yardım gönderdiklerini, birleşik bir hükümet için daha fazlasını da yapabileceğini ifade etti.

Hague, Bağdat'taki görüşmelerinin ardından Kürt bölgesindeki Erbil'e gidecek ve Mesut Barzani ile görüşüp tıpkı Kerry’nin yaptığı gibi onu ulusal birlik hükümetine destek vermeye çağıracak.

Irak Meclisi toplanma hazırlığında

ABD, İngiltere ve Türkiye’nin, izlediği ayrımcı ve mezhep temelli politikalar nedeniyle Irak’ı bölünmenin eşiğine getirmekle suçladığı Irak Başbakanı Nuri Maliki ise, kurtuluş hükümetinin kurulmasına karşı çıkıyor.

30 Nisan’daki seçimlerde en fazla oyu alan Kanun Devleti koalisyonunun liderliğini yapan Maliki’ye göre, bu talep anayasaya ve ülkenin siyasi sürecine karşı. Ancak Irak’ta savaş varken, hükümet de henüz kurulmadı.

Hükümetin kurulabilmesi için önce Meclis’in toplanması, yeni bir cumhurbaşkanı seçmesi, cumhurbaşkanının da başbakanı ataması gerekiyor.

Önemli kentlerde bölgenin geleceğiyle ilgili yoğun trafik yaşanırken, 26 Haziran Perşembe günü Maliki'ye yakınlığıyla bilinen ve hali hazırda cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yürüten Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hudeyr Huzai yayınladığı kararname ile Irak parlamentosunun ilk oturumunu 1 Temmuz'da yapacağını açıkladı.

Irak Meclisi’nin kimi cumhurbaşkanı seçeceği, ülkenin geleceğinde önemli bir dönem noktası olacak. Irak Kürtleri, cumhurbaşkanının bugüne kadar olduğu gibi kendilerinden olması konusunda ısrarlı.

Irak Dışişleri Bakanı Erbil’de

Irak’a kimin cumhurbaşkanı olacağı konusundaki pazarlıklar bu çerçevede hız kazandı. Bu pazarlıklarda Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zebari önemli bir rol oynuyor. Zebari geçmişte de Barzani’nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokratik Partisi’nin sözcülüğünü yapmıştı.

Irak’ta hükümet kurma pazarlıkları devam ederken Zebari, 26 Haziran Perşembe günü Maliki’den sonra Irak'taki kilit Şii liderlerden Şii Yüksek İslam Konseyi Başkanı ve Muvatın (Vatandaş) Koalisyonu lideri Ammar el-Hekim ile bir araya geldikten sonra aynı gün Erbil’e geçti.

Kerry Paris'te 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Fransa’nın başkenti Paris’te Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayit, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cudeh, 14 Mart Hareketi lideri ve Lübnan Eski Başbakanı Saad Hariri ve İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile Irak’taki krizi görüştü. ABD Dışişleri’nden yapılan açıklamaya göre, Kerry ve Lieberman Irak’ta siyasi bir çözümün bulunması gerektiğinde hemfikir. Görüşmede Lieberman, IŞİD’in bölgesel bir tehdit olduğunu ve bölgedeki bütün ülkelerin IŞİD’e karşı ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi. 

Çözüm süreci yasası Meclis’te

26 Haziran Perşembe günü gerçekleşen önemli başka bir gelişme de Türk hükümetinin Kürt sorununun çözümüne ilişkin sürece yasal çerçeve oluşturan tasarıyı Meclis Başkanlığı'na sunması oldu.

Irak’taki gelişmeler bütün bölgeyi etkileyecek bir hâl alırken, altı maddelik "Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı” süreçte atılacak adımları belirliyor.  

Tasarıya göre hükümet, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik, psikolojik ve kültürel alanlarda, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyecek.

HDP Heyeti İmralı’da

Tasarının Meclis’e sunulduğu sıralarda Halkların Demokratik Partisi (HDP) grup başkan vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı Adası’na gitti.

Öcalan çözüm sürecine yasal çerçeve getiren yasanın Meclis'e gelmesi için "tarihi gelişme" dedi.

Irak, MGK gündeminde

Bütün bu gelişmelerse 26 Haziran Perşembe günü toplanan Milli Güvenlik Kurulu gündeminde. Toplantıda Irak’ta yaşanan gelişmeler, Türkmenlerin durumu, çözüm süreci gibi konular ele alınıyor.

Irak bölünmenin eşiğinde

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, IŞİD’in 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol bölgesi Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’yi büyük oranda kontrolü altına alan örgüt, son olarak  Musul, Tikrit ve Ürdün sınırına yakın bölgeleri de alarak Suriye ve Irak’ta Sünni nüfusun yaşadığı geniş bir alana oturdu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum