1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Meslek liselerinde 'özel sektör' dönemi başlıyor; TOBB ile MEB arasında protokol imzalandı
Meslek liselerinde 'özel sektör' dönemi başlıyor; TOBB ile MEB arasında protokol imzalandı

Meslek liselerinde 'özel sektör' dönemi başlıyor; TOBB ile MEB arasında protokol imzalandı

Okullarda atölyeler kurulacak, başarılı öğrencilere burs verilecek, müfredat özel sektörün taleplerine göre şekillenecek.

A+A-

Meslek liselerinde “özel sektör” dönemi başlıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle ilk aşamada 81 ilde meslek lisesi TOBB’a devredildi. Bu okullarda atölyeler kurulacak, başarılı öğrencilere burs verilecek, müfredata özel sektörün talepleri doğrultusunda şekil verilecek.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu pilot projeyle geliştireceğimiz kamu-özel sektör ortak yönetim modelini, daha sonra tüm mesleki eğitim sistemine yaygınlaştıracağız” dedi.

Protokol törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Ekonomide orta gelir tuzağından söz ediliyorsa, bu aslında orta eğitim tuzağıdır. Yani ‘eğitiminiz iyileşirse ekonominiz iyileşecektir’ mesajı bize verilir. Bu bağlamda böyle bir adım atıyor olmanın mutluluğu içindeyiz” diye konuştu. Selçuk, “Tabii ki iş dünyasından da beklentilerimiz var. Bu protokol çerçevesinde gereken desteği vermek için taahhüt altına girdiler. Çünkü artık mazeretimiz kalmadı. Bazı sorunlar, bazı beklentiler vardı. Hepsi oldu. Almanya’da mesleki teknik okulların yüzde 80’i özel sektörün desteklediği okullardır. Bizde bu oran yüzde 4 civarında. Ben tüm bu çalışmaların bir başlangıç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Yeni dönem ne getirecek?

* TOBB, Oda ve Borsalar tarafından okullarda “AR-GE ve Tasarım-Beceri Atölyeleri” kurulacak.

* Başarılı öğrencilere burs verilecek.

* Öğrencilere, TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye işyerlerinde staj ve iş imkânı sağlanacak.

* Okul yöneticilerine ve öğretmenlere eğitim verilecek.

* İllerde MEB teşkilatı ve TOBB’a bağlı oda/borsalar tarafından Protokol Yürütme Kurulu (PYK) oluşturulacak.

* PYK, yerelde sanayinin ve insan kaynağının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, okul yönetimlerini ve müfredatı şekillendirecek çalışmalar yapacak

* Müfredat özel sektörün talepleri doğrultusunda yenilenecek.

* Merkezde MEB, TOBB ve TOBB ETÜ’den oluşan Proje Danışma Kurulu (PDK), PYK kararlarının uygulanmasını ve genel koordinasyonu sağlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.