1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası'nın rezerv varlıkları yüzde 4 azaldı
Merkez Bankası'nın rezerv varlıkları yüzde 4 azaldı

Merkez Bankası'nın rezerv varlıkları yüzde 4 azaldı

Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları, kritik eşik olan 100 milyar doların altına geriledi. Rezerv varlıklar, mart ayında yüzde 3,8'lik düşüşle 96 milyar dolar oldu.

A+A-

Merkez Bankası (MB), net döviz rezervlerini 28 milyar dolar olarak açıklarken, resmi rezerv varlıkları ise azaldı. Merkez Bankası’nın bugün yayınladığı Mart 2019 dönemine ilişkin ‘Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi’ verilerine göre resmi rezerv varlıkları, martta bir önceki aya göre yüzde 3,8 azalarak 96,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları da yüzde 4,8 azalarak 74 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 0,7 azalarak 20,8 milyar dolara geriledi.

DÖVİZ YÜKÜMLÜLÜĞÜ ARTTI

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, yurt dışı bankalarca Merkez Bankası nezdinde açılan depo hesapları, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) martta bir önceki aya göre net bazda yüzde 70 artarak 25,2 milyar dolara yükseldi. Bu tutarın 12,1 milyar doları döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduatlardan, söz konusu tutarın 7,4 milyar doları anapara, 4,7 milyar doları faizlerden oluştu.

Ayrıca Merkez Bankası’nın yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net yükümlülükler 13,1 milyar dolar oldu. Söz konusu tutarın 9,6 milyar doları 0-1 ay, 3,5 milyar doları 4-12 ay vadeli olduğu görüldü.

Bir yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşan şarta bağlı döviz çıkışları martta bir önceki aya göre yüzde 2 azalarak 31,2 milyar dolara geriledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.