1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası faizi değiştirmedi
Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Merkez Bankası, beklendiği gibi politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24'te tuttu. Temmuz ayı toplantısına ilişkin bir faiz sinyali verilmezken, dolar 5,78-5,80 arasında işlem görüyor.

A+A-

Merkez Bankası yılın dördüncü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını bugün gerçekleştirdi. 14 Eylül 2018’den bu yana faizde değişikliğe gitmeyen PPK, yüksek faize devam kararı verdi. Merkez Bankası, toplantının ardından beklendiği gibi faizleri yüzde 24’te bıraktı.

Nisan ayı metnindeki “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir” ifadesinin yerine “Fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar verilmiştir” cümlesi geldi.

Faiz kararının ardından dolar 5,78-5,80 aralığında işlem görmeye devam etti.

Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

BÜTÜN ARAÇLAR KULLANILMAYA DEVAM EDECEK

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.