Merkel'den Afrin açıklaması: Kınıyorum!

Merkel'den Afrin açıklaması: Kınıyorum!

Almanya'dan peş peşe Afrin açıklamaları geliyor. Son olarak, Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye'yi kınadığını söyledi.

Türkiye’nin Afrin harekâtına karşı tepkilerin yükseldiği Almanya’dan Ankara’ya peş peşe eleştiri geliyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı yağma haberleri hakkında soruşturma çağrısında bulunurken, Başbakan Angela Merkel de ‘Türkiye’yi kınadığını’ söyledi.

Alman Federal Meclisi Bundestag’da milletvekillerine hitap eden Merkel, önce Şam’ın Doğu Guta banliyösünde yaşananlara değindi. Merkel, hükümetinin Doğu Guta’ya düzenlenen hava saldırılarını ‘en güçlü biçimde’ kınadığını söyledi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Reuters’ın aktardığına göre, Merkel Doğu Guta’nın ardından sözü Afrin’e getirip ‘Türkiye’nin yaptıklarının, güvenlik çıkarlarına rağmen kabul edilemez olduğunu’ belirtti ve “Bunu da en güçlü biçimde kınıyorum” dedi.

‘ARTAN BİR ENDİŞEYLE İZLİYORUZ’

Merkel’den kısa süre önce, Alman hükümet sözcüsü Ulrike Demmer de Afrin’i değerlendirmişti. Haftalık basın toplantısında konuşan Demmer, Almanya’nın Afrin’de yaşananlar konusunda ‘artan endişe duyduğunu’ söylemiş, sivil nüfusun korunmasını öngören Türkiye’ye uluslararası yasalara uyma çağrısı yapmıştı. Demmer, “Afrin kentinin geniş bölgelerinin Türk ordusu tarafından ele geçirilmesini artan bir endişeyle izliyoruz” demişti.

ALMAN DIŞİŞLERİ’NDEN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Rainer Breul ise yine bugün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde orantılı davranıp davranmadığı konusunda ‘ciddi şüpheleri’ olduğunu söylemişti. Breul, ‘katliam ve yağma’ iddialarının soruşturulması çağrısı yapıp, ‘Türkiye’nin güvenlik endişelerini meşrulaştırdığını ancak gerekli ve orantılı olanın sınırları dahilinde kalması gerekriğini’ söyledi. Breul, “Son gelişmeler ışığında, Türkiye’nin davranışlarının gerekliliği ve orantısallığı konusunda ciddi şüphelerimiz var” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum