Merkel: Salgının daha başındayız

Merkel: Salgının daha başındayız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, korona virüsü tedbirlerinin bir an evvel hafifletilmesini isteyenlere seslendi: Salgının bitiş safhasına gelmedik, hâlâ başındayız.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, korona virüsü salgını için alınan tedbirlerin kaldırılmasını isteyenlere yanıt verdi. Merkel, “Salgının bitiş safhasına gelmedik, hâlâ başındayız” dedi.

Alman meclisi Bundestag’ın alt kanadında konuşan Merkel, “Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı. Merkel, “Korona virüsü uzun süre siyasette de bizimle birlikte olacak” ifadelerini kullandı.

‘UMUT ETMEK YERİNE UYARMAK, BENİM GÖREVİM’

Merkel, “İkna olmadığımda umuda güvenmek yerine uyarıda bulunmayı görevim olarak görüyorum” dedi.

“Durum çok ciddi” ifadelerini kullanan “Virüsten önceki normal hayata dönemeyiz. Salgında zekice ve dikkatli davranmak zorundayız. Bir gerileme riskini almayalım” diye konuştu.

‘ALDIĞIM EN ZOR KARARLARDAN BİRİ…’

Almanya Başbakanı, korona virüsü tedbirleriyle yaşamanın zor olduğunu anladığını belirterek, söz konusu kısıtlamaların bugüne dek aldığı en zorlu kararlardan biri olduğunu söyledi. Merkel, söz konusu sokağa çıkma kısıtlamalarının herkesi korumak için alındığını, Alman sağlık sisteminin bu sayede zaman kazanarak şu ana dek krizle başa çıkabildiğini ekledi.

‘ANCAK HERKES AŞI OLABİLİRSE ÇÖZÜLÜR’

Salgının sadece küresel olarak çözülebileceğini söyleyen Merkel, aşının bütün ülkelerde herkes için maddi açıdan karşılanabilir olması gerektiğini belirtti. Almanya başkanı, ülkesinin virüse karşı ulusal çaptaki çabalarının, ancak Avrupa’da ortak hareket edilmesi sayesinde başarılı olabileceğini ekledi.

‘AVRUPA BÜTÇESİNE DAHA FAZLA ÖDEME YAPMAYA HAZIR OLMALIYIZ’

Merkel, ekonomik gerilemenin boyutunu şu an için kestirmenin zor olduğunu belirtirken, virüse karşı ekoonomik programın Avrupa bütçesi dahilinde düşünülmesi gerektiğini söyledi. Almanya Başbakanı, “Dayanışma ruhu dahilinde, Avrupa bütçesine daha fazla ödeme yapmaya hazır olmalıyız” diye konuştu. Merkel, “AB, dayanışma olmadan AB değildir” dedi.

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.