Meral Akşener, İsmail Kahraman'ın açtığı davada ifade verdi

Meral Akşener, İsmail Kahraman'ın açtığı davada ifade verdi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın açtığı hakaret davasında ifade verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada ifade verdi.

Ceza alması durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul edip etmeyeceği sorulan Akşener, “Buna rızam yoktur” dedi.

‘EVLİ BİR KADINA BAŞKASININ SOYADIYLA HİTAP ETTİ, BU HAKARETTİR’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul’da düzenlenen iftar programındaki sohbet sırasında kendisi için “Şu Meral Kılıçdaroğlu mu?” diyen dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a, sosyal medya hesabından, 11 Temmuz 2017’de “Açık Mektup” başlığıyla yayımladığı yazı ile cevap vermişti. Kahraman’ın avukatları, Akşener hakkında, yazısında yer alan “belam” kelimesi nedeniyle hakaret davası açmıştı.

Bugün, Ankara 37’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ifade veren Akşener, “Suça konu edilen mektubu bizzat kendim yazdım. Müştekiyi uzun yıllardır tanırım. Bir iftar programında adım geçtiğinde ‘Hı şu Meral Kılıçdaroğlu mu?’ söylemine cevap mahiyetinde bir yazıydı. Bu, bir kadına en büyük hakarettir; çünkü medeni yasayla kadınların soyadı değişir. Evli bir kadına başka bir siyasetçinin soyadı ile hitap etmiştir” dedi.

‘BELAM DİNİ BİR SÖZDÜR’

Kahraman’ın kendisi için “FETÖ’cü” dediğini belirten Akşener, “İspatlayamamıştır; ama şunu dememiştir. ‘Kardeşim ben sana Meral Kılıçdaroğlu demedim’ diyememiştir. Oraya yazılan ‘belam’ sözü de dini bir sözdür. Dini kullanarak yanlış yapmak anlamına gelir. Dini eğitim alanlar bilir. Bilerek yazdım. ‘Münafık’ sözü burada yoktur. ‘Belam’dan kasıt, ‘Mahşerde görüşeceğiz’ anlamı taşır. ‘Belam’ sözü hakaret kastı içermez. Hukuken girmez, dinen tartışılır. Ben her türlü cezaya razıyım. Ben bunun bir suç olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

‘HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINI İSTEMİYORUM’

İfadesinin ardından Meral Akşener’e, ceza alması durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul edip, etmeyeceği soruldu. Akşener, “Şayet ceza verilirse hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemiyorum. Buna rızam yoktur” dedi. Akşener, “Şikayetten vazgeçme olursa kabul eder misiniz?” sorusuna ise “Kabul ederim” diye cevap verdi.

Akşener, ceza alması durumunda kamuda çalışmaya gönüllü olup, olmadığı yönündeki soruya da “Kamuda çalışmayı kabul etmiyorum” yanıtını verdi. (DHA)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.