1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Mehmed Uzun Parkı açıldı
Mehmed Uzun Parkı açıldı

Mehmed Uzun Parkı açıldı

Yenişehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Mehmed Uzun Parkı'nın açılışı yapıldı.

A+A-

DİYARBAKIR  -  Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Uzun'un Kürt dilinin prangalara vurulduğu dönümlerde prangaları teker teker kırdığını ifade etti.

Kürt edebiyatçı Mehmed Uzun'un yaşamını yitirilişinin 6'ncı yıldönümünde Yenişehir Belediyesi tarafından Mehmed Uzun Parkı'nın açılışı gerçekleştirildi. Park alanı sarı kırmızı yeşil balonlarla süslenirken, parkın içerisinde bulunan çimlerin etrafına ise rüzgar gülleri konuldu. Park alanına Mehmed Uzun'un fotoğrafının üzerinde bulunduğu "Hun bi xer hatine parka Mehmed Uzun", "Em hevî ya jiyanek azad xurd dikin, mina evînên roni" pankartı asıldı. Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen açılışa, BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, DTK Daimi Meclis üyesi Osman Özçelik, Uzun'un ailesi, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Kayapınar Belediye Başkanı Vekili Mahmut Dağ, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Kürt Yazarlar Derneği üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Havai fişek gösteriyle başlayan açılışta konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Kurbanoğlu, siyasetleri doğrultusunda çevreye duyarlı olduklarını, tüm doğa ve çevreye saygı duyduklarını kaydetti. "Doğaya ne ekerseniz onu biçerseniz" diyen Kurbanoğlu, yerel yönetimlerle birlikte çalışmalarına devam edeceklerini, bu söz doğrultusunda çalışmalarını büyüteceklerini söyledi. 

'Ekolojik cinsiyet özgürlükçü paradigma ile çalışmalara devam'

Park ile Uzun'un artık gönüller de ölümsüz olacağını ifade eden Kurbanoğlu, Uzun'un Kürt dilinin prangalara vurulduğu dönümlerde teker teker prangaları kırdığını ifade etti. Kürt Yazarlar Derneği adına konuşan Şehmus Sefer ise, Mehmed Uzun'un, kalemiyle Kürt dili için verdiği mücadelesi nedeniyle topraklarından göç etmek zorunda kaldığını söyledi. Sefer, Mehmed Uzun'a kendi öğrencilerinin sahip çıkacağını söyledi. 

Uzun'un ağabeyi Celal Uzun da, parkın açılışına katılanlara teşekkür ederek Uzun'un yalnızca kendilerine ait olmadığını tüm Kürt halkının olduğunu dile getirdi. Son olarak konuşan BDP Muş Milletvekili Çelik de, Uzun ve 2 gün önce Rojava'da yaşamını yitiren Şervan Müslim şahsında devrim mücadelesinde yaşamını yitirenleri andığını ve önünde saygı ile eğildiğini ifade etti. "Toplumsal ekolojik ve cinsiyet özgürlükçü paradigma" ile bölgede birçok işe imza attıklarını ifade eden Çelik, "Kürdistan" adına daha büyük işlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Çok katlı binalara karşı yaşanabilen alanların oluşturulması gerektiğini dile getiren Çelik, bu paradigma çerçevesinde öz yönetimlerinin gücü ile kentleri güneşin, rüzgarın, doğal döngünün kendini yaşatabileceği alanlara çevireceklerini söyledi. 

Mehmed Uzun için anıt

Bakanlar tarafından "Kürtçe medeniyet dili değil" tartışmalarına değinen Çelik, "Bundan 10 yıl önce Kürt romancısı Mehmed Uzun tüm bu tartışmaların doğru olmadığını somut bir şekilde ortaya koymuştur. Kürtçe eğitim de mümkündür" dedi. Kürtçe'nin tarihsel bir sürece sahip olduğunu belirten Çelik, Kürt halkı olarak da Kürt dili için mücadele edeceklerini ve "Özerk Kürdistan" için PKK Lideri Abdullah Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması ve "gerillaların" demokratik siyasette aktif rol oynamalarını sağlamak için mücadelelerine büyüterek devam edeceklerini ifade etti. 

Konuşmaların ardından Mehmed Uzun'a ait "Ağır dirijan ser seran ronahi direşan her deran, erd dihejand car caran, hilbe ağrı hilbe" şiirinin ve Kürtçe harflerin üzerinde bulunduğu anıtın açılışı yapıldı. DİHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum