Mazlum-Der Rojava'daki katliamı ve idamları kınadı

Mazlum-Der Rojava'daki katliamı ve idamları kınadı

Mazlum-Der Hakkari Şubesi Rojava'da Kürtlere yönelik katliamlar ile İran'daki idamlara ilişkin açıklama yaptı. ‘Rojava’da savaş suçu işlenmektedir’ denilen açıklamada katliam kınandı.

ZEKİ DARA - YÜKSEKOVA HABER 

HAKKARİ - Mazlum-Der Hakkari Şubesi Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD bağlı güçlerin Rojava’ya bağlı Serékaniye’nin Umcun, Tel Eliye ve Temade köyleri ile mezralarında gerçekleştirdiği ve aralarında çocukların da bulunduğu 17 kişinin katledilmesi ve İran’daki idamlara ilişkin açıklama yaptı.

Mazlum-Der Şube Başkanı Cengiz Şen ve dernek üyelerinin katılımı ile dernek binasında yaptığı açıklamada, çatışmalarda çocuk, kadın ve yaşlıların öldürülmesinin, sivil yerleşim yerlerinin saldırıya uğrayıp bombalamasının ve insanların göçe zorlanmasının bir savaş suçu olduğunu söyledi.

sen-001.jpgIŞİD'e bağlı güçlerin sivil yerleşim yerlerine bombalı araçlarla saldırılar düzenledikleri bu saldırılarda kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 17 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Şen, hem uluslararası hukukun hem de İslam hukukunun masum sivilleri, kadın ve çocukları, yaşlıları savaştan korumayı öngördüğünü belirtti.

'BU KİRLİ SAVAŞI LANETLİYORUZ'

Hiçbir insani ve ahlaki sınır tanımayan bu kirli savaşı ve savaş hukukunu ihlal edenleri lanetlediklerini ifade eden Şen, "Mazlum-der olarak Suriye halkının meşru taleplerinin daha fazla insan hayatını kaybetmeden bir an önce tesis edilmesini, bu savaşta sorumluluğu bulunan ve insani bir görev olarak tüm ülke ve halkların adil bir barış için üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmesi için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

İran rejiminin siyasi ya da mezhebi nedenlere dayalı idam cezası uygulamalarına tepki gösteren Şen, haklarında idam kararı verilen AmineTosin, Gulçin Nuri, Faruk Mofesiri ve Yusuf Marufi isimli Kürt tutsakların idam edildiğini anımsatarak, idam edilen Kürt siyasi tutsakların ailelerine haber verilmesini sert bir dille eleştirdi.

'İRAN İDAM POLİTİKASINDAN VAZGEÇMELİDİR'

İran’daki idamların artarak deva ettiğine işaret eden Şen, İran'ın, Kürtlere, Belucilere, Sünnilere ve diğer etnik-mezheplere yönelik baskılarına son vermesini istedi.

Şen sözlerini şöyle sürdürdü: “17 Nisan 2014'te Doğu Kürdistan Eyaletinin Kirmanşah şehrindeki Dizilabad Cezaevinde Simko Xurşîdî isimli tutsak idam edildi. 2013 yılında çoğunluğu Kürt siyasi tutsak olan 402 kişi idam edildi. 2014 yılının başından bugüne 176 kişinin idam edildiği, 59 Kürt siyasi ve dini mahkûmun idam edilmeyi beklediği iddia edilmektedir. Siyasi muhalefetin ve farklılıkların idam politikaları ve cezalarla bastırılması ve idamı sistematik bir baskı ve sindirme aracı olarak kullanmak suretiyle tüm muhalif gruplara uygulanan idam politikasından bir an evvel vazgeçmelidir. Mazlum-der olarak yaşam hakkının en kutsal değerlerden olduğunu, siyasi muhalifleri sindirmek için uygulanan cezalar ve özellikle geri dönülemez bir ceza olan idam cezasının siyasi muhaliflere uygulanmasını kabul edilemez bulduğumuzu ifade ederiz”.

1-293.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.