1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Maria Kasırgası'nda ölenlerin sayısı 64 değil 2 bin 975
Maria Kasırgası'nda ölenlerin sayısı 64 değil 2 bin 975

Maria Kasırgası'nda ölenlerin sayısı 64 değil 2 bin 975

Porto Riko hükümeti, 2017’de adayı vuran Maria Kasırgası’nda hayatını kaybedenlerin sayısının 64 değil 2 bin 975 olduğunu açıkladı.

A+A-

Karayipler’deki ABD sömürgesi olan Porto Riko’da hükümet yetkilileri, 2017’de adayı vuran Maria Kasırgası’nda daha önce 64 olarak açıklanan ölü sayısını 2 bin 975’e yükseltti. Bu, daha önce açıklanan rakamın yaklaşık 50 katına denk geliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Porto Riko Valisi Ricardo Rossello, bulguları uzun soluklu, bağımsız bir soruşturmanın ardından duyurdu.

GERÇEK RAKAM HÂLÂ BİLİNMİYOR

Maria Kasırgası, Karayip Adaları’nda son 90 yılda görülen en güçlü kasırgaydı. Porto Riko Hükümeti son bir yılda defalarca kasırga felaketinde hayatını kaybedenlerin gerçek sayısını vermemekle suçlanmıştı.

Vali Rosello, düzenlediği basın toplantısında “Yetkililere resmi ölü sayısını 2 bin 975’e çıkarmaları için talimat veriyorum” dedi. Rosello ayrıca, “Bu tahmini bir rakam da olsa, bilimsel dayanakları var” diye konuştu.

Porto Riko hükümeti daha önce ölü sayısının 64’ten fazla olduğunu kabul etmiş, bazı uzmanların tahmini rakamı 4 bin 600 olarak vermesine rağmen, resmi ölü sayısını değişmemişti.

Son veriler, ABD’deki George Washington Üniversitesi’nin araştırmalarına dayanıyor. Araştırmacılar, Maria’nın adayı vurduğu Eylül 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasındaki verileri inceledi. Porto Riko hükümeti de bağımsız araştırmanın sonuçlarını kabul etti.

EN ÇOK YOKSULLAR ÖLDÜ

Porto Rikolu yetkililer, Maria Kasırgası’nın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen altyapıyı ve güç nakil şebekelerini yenilemekte zorlanıyor.

Ada ülkesinde yaraların sarılması, 139 milyar dolara mâl olacak.

Öte yandan aynı araştırma, Porto Riko’da yoksulların kasırga sonrası hayatını kaybetmesi ihtimalinin yüzde 45 daha fazla olduğuna işaret etti. Maria Kasırgası sonrası tedavi koşulları ve temiz suya erişimin yetersizliği ile tekrar eden elektik kesintileri nedeniyle, çok sayıda insan hayatını kaybetmişti.

NÜFUSUN YÜZDE 8’İ EVLERİNİ TERK ETTİ

Karayip Adası, 3.3 milyon ABD vatandaşına ev sahipliği yapıyor.

Ancak bu son araştırmaya göre kasırga nedeniyle nüfusun yüzde 8’i evlerini terk etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.