Mardin’de 6 Bin 73 Kişi Seçmeli Kürtçe Dersini Aldı

Mardin’de 6 Bin 73 Kişi Seçmeli Kürtçe Dersini Aldı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 6 bin 73 öğrencinin seçmeli ders olarak Kürtçeyi seçtiğini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamında İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Kuntoğlu, Mardin’de 9 bin 300 civarında öğretmen olduğunu ve bin 800 civarında öğretmen açıklarının göründüğünü söyledi.

Reel olarak öğretmen açıklarının bin civarında olduğunu kaydeden Kuntoğlu, “2013-2014 eğitim öğretim yılında bin ücretli öğretmen ile bu açığı telafi ettik. Ayrıca 9 bin 300 öğretmenimize ilaveten Mardin’e bin öğretmenimiz daha atanacak olursa Mardin’de öğretmen açığı kalmayacak” dedi.

Kentteki başarı oranı hakkında da açıklamalarda bulunan Kuntoğlu, "İlimizde toplam 983 eğitim kurumu var. Bunlardan 86 tanesi orta öğretim kurumu yani genel liseler, meslek liseler. 233 tane ortaokulu mevcut, 627 tane ilkokul ve 37 tane de okul öncesi kurum bulunuyor. Son 2-3 yıldan beri liseden mezun olan orta öğretimden mezun olan öğrencilerinin başarı sıralamasını ÖSYM ilan etmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı da bu yıl liseye geçecek olan öğrencilerin başarı sıralamasını ilan etmedi. Vali bey başkanlığında kaymakamlarla İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizle beraber bir toplantı yaptık. Toplantı da ilçe ilçe başarı durumlarını gözden geçirdik” diye konuştu.

“2013-2014 EĞİTİM YILINDA 6 BİN 73 KİŞİ KÜRTÇE SEÇMELİ DERSİ SEÇTİ”

Kürtçe seçmeli dil ile ilgili de bilgi veren Kuntoğlu, “2013 2014 yılında toplam 6 bin 73 öğrenci Kürtçe'yi seçmeli ders olarak seçti. Kürtçe dilini doğrudan alan branş itibariyle okutan öğretmenler yok. Mevcut öğretmenlerin içinde bu seçmeli dersi okutabilecek gönüllü öğretmenler belirlendi. Onlara bu dersi veriyor. Öğretmen alımları Milli Eğitim Bakanlığı politikaları doğrultusundadır, kendimizin öğretmen alımı yapması mümkün değildir. Biz Mardin Artuklu Üniversitesi ile işbirliği içindeyiz. Yaşayan diller ve lehçeleri önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.