LGBTİ'ler Dersim'de Yürüdü

LGBTİ'ler Dersim'de Yürüdü

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transeksüel, İnterseks (LGBTİ) üyeleri Seyid Rıza Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirerek nefret ve eşcinsel cinayetlerini protesto etti.

DERSİM - Sanat Sokağı'nda bir araya gelen Rojtiya Asme LGBTİ Dersim Oluşumu üyeleri, nefret ve eşcinsel cinayetlerini protesto etmek amacıyla Seyid Rıza Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirdi.

'Bize bir yasa lazım, transfobiye ve homofobiye karşı yürüyoruz' yazılı pankartın açıldığı yürüyüşte, sık sık 'Nefrete inat yaşasın hayat', 'Lice'de düşene, dövüşene bin selam' sloganları atıldı.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Başkanı Ebru Kırancı, yayılan nefret kültürünün sadece sistemin egemen olduğu alanlarda değil, LGBTİ bireylere umut veren demokrasi kültürünün en yaygın olduğu şehirlerden Dersim'de de görüldüğünü söyledi.

Kırancı, "İktidar sahipleri, egemenler, efendiler. Sesimizi duymayanlar, bizi üçüncü sayfalardan, yandaş medyanın taraflı haberlerinden tanıyanlar. Öfkeliyiz. Bunu aklınızdan çıkartmayın" dedi.

Eşcinsel ve trans cinayetlerinin politik olduğunu söyleyen Kırancı, "Translara yönelen şiddet, kadınlara, engellilere, Kürtler'e, Ermeniler'e, Aleviler'e yönelen şiddetin bir başka yüzüdür" dedi. Basın açıklaması, alkış ve sloganlarla olaysız sona erdi.

LGBTİ'ler Dersim'de Yürüdü

LGBTİ'ler Dersim'de Yürüdü

LGBTİ'ler Dersim'de Yürüdü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.