Leyla Güven'in açlık grevine Hakkari'den destek!

Leyla Güven'in açlık grevine Hakkari'den destek!

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in cezaevinde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine destek vermek amacıyla HDP Hakkari Milletvekili Said Dede, Şırnak Milletvekili Nuran İmir ile HDP ve DBP İl ve İlçe yöneticileri de açlık grevi başlattı.

DBP Hakkari il binasında başlayan ve iki gün sürecek olan açık grevi ile ilgili açıklama yapan, HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, 24 Haziran seçimlerinde Leyla Güven Hakkari Milletvekili seçildiğini anımsattı.

Hakkari milletvekili Leyla Güven'in derhal serbest bırakılması gerektiğini belirten Dede, "Anayasanın 83. Maddesi ortadayken, emsal kararlar ortadayken ne yazık ki seçilen yer Hakkari, seçilen kişi Leyla Güven ve parti HDP olunca farklı bir uygulamayla karşı karşıya kaldık. Tabi biz bunun bağımsız bir yargı kararı olmadığını, siyasi bir karar olduğunun farkındayız. Geçen süre zarfında Leyla Güven süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine girmişti. Leyla Güven dört duvar arasında da bu halkın sesi olmayı başarmıştır. Bizde Hakkari halkı olarak Leyla Güven’in taleplerinin arkasındayız” diye konuştu. 

Ardından söz alan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise Hakkari milletvekili Leyla Güven`in baskılara karşı açlık grevine girdiğini belirterek, "Sayın Leyla Güven`in başlatmış olduğu eylem onurlu ve kutsaldır. Biz başlatmış olduğu eylemi ve duruşunu selamlıyoruz. Amed, Adana, Urfa, Van ve Hakkari`de olmak üzere bir çok kentte destek eylemlerimiz olacaktır. Bu süre zarfında halkımızla bir araya gelip eylemini daha da güçlendireceğiz. Buradan başta Hakkari halkı olmak üzere bütün halkımızı eylemimize destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından açlık grevine geçen HDP milletvekillerini HDP ve DBP yöneticileri tebrik etti.

Açlık grevinin 2 gün boyunca devam edeceği bildirildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.