Leyla Güven'e ceza: İşten yoksun bırakılacak!

Leyla Güven'e ceza: İşten yoksun bırakılacak!

Tutuklu HDP Milletvekili Leyla Güven'e açlık grevi eylemi nedeniyle cezaevi idaresi tarafından ceza verildi: 1 ay süre ile ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakılacak!

Tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında disiplin soruşturması başlatan bulunduğu cezaevi idaresi, “1 ay süre ile ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma” cezası verdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 14’üncü gününe girdi.

Başlattığı eylem sonrası ise Güven hakkında tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nce disiplin soruşturması başlatılmıştı.

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri İnfazı Hakkında Kanun’un 47’nci maddesi doğrultusunda başlatılan soruşturma kapsamında Güven’in savunması alındı.

‘EYLEMİN CEZAEVİ İDARESİNE ZARARI YOK’

MA’nın haberine göre, Güven yaptığı savunmasında, “Halk tarafından seçilen bir milletvekili olarak, toplumsal barışa bir katkıda bulunmak ve halkımızın bana vermiş olduğu sorumluluk gereği, Sayın Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılarak, çatışmalı ortamın sona ermesi için koşullarının bir an önce iyileştirilmesi, ailesi veya avukatlarıyla görüşmesi gerektiğini belirtiyorum. Halk tarafından seçilmiş bir vekil olarak yukarıda belirttiğim hususlardan kaynaklı özgür irademle açlık grevine başladım. Bunun da son derece insani ve ahlaki bir görev olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu eylemin cezaevi idaresine ve kamuoyuna hiçbir zararı olmadığını ve suç teşkil etmediğini belirtmek istiyorum” dedi.

DİSİPLİN CEZASI VERİLDİ 

Cezaevi Müdürlüğü ise, “açlık grevi ile kurum asayiş ve güvenliğinin zafiyete uğrayacağı” gerekçesiyle 5275 sayılı Kanun’un 40’ıncı Maddesi’nin 2’nci fıkrasının (g) bendi olan “açlık grevi yapmak” maddesine dayanarak Güven’e 1 aydan 3 aya kadar bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma cezası verdi. Ancak Güven’in aynı yönde henüz uygulanmamış bir disiplin cezası bulunmasından kaynaklı bir üst ceza olan “1 ay süre ile ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma” cezası verildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.