Kurtulmuş'tan 'af teklifi' açıklaması: Adalet Bakanı bir hazırlık aşamasında

Kurtulmuş'tan 'af teklifi' açıklaması: Adalet Bakanı bir hazırlık aşamasında

Melih Gökçek'in MHP'nin Ankara Büyükşehir adaylığı önerisine sıcak bakmadığını belirten AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cumhur İttifakı'nın yerel seçimler için uygulanmayacak olmasını ise "Pratikte sürdürülmesi çok zor oldu" dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, özellikle büyükşehirler için kamuoyunda gündeme getirilen isimler hakkında henüz verilmiş bir karar olmadığını söyledi.

Habertürk’te soruları yanıtlayan Kurtulmuş, özetle şunları söyledi:

CUMHUR İTTİFAKI: Genel seçimde ittifak daha kolaydı. Yerel seçimde böyle bir imkan yok. Keşke bunun da yasal alt yapısı olsaydı. Buradaki zorluk bu. Bir tek partinin kimliği altında seçime girilecek. Ya da bir yerde o, bir yerde bu seçime girecek. Pratikte sürdürülmesi çok zor oldu. Seçim strateji heyetimiz çalışıyor. Bir yandan aday, bir yandan seçim stratejisiyle uğraşıyoruz. Her bölgede, her ilçede farklı strateji olabilir. Seçim kampanyasının nezaketini korumak zorundayız. AK Parti, Türkiye’nin her yerinde en iddialı partidir. Her yerde iddialı olarak seçimlere katılacağız.

SİSTEM TARTIŞMAYA AÇILMAZ: Mevcut seçimlerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tartışmaya açacağına inanmıyorum. Hiç şüphesiz önemlidir. Ama bu önem başka bir şey, sistemi tartışmaya açması başka bir şey. Tartışan zaten tartışıyor. Adaylar bazında söylüyorum. Bu seçim çok önemli. Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmasına sığınan veya partinin sırtına basarak aday olanlarla seçime girmeyeceğiz. Partiye bir şeyler katacak adaylarla gireceğiz. Her ilin anayasası diyebileceğimiz hazırlıkları yapıyoruz. Bir takım yüksek binalar, beton yığınları, daracık sokaklar, daracık şehirler olmaktan kurtarmalıyız. Moskova’ya gidince şunu gördüm. Aşağı yukarı her mahallesinde 500-600 kişilik tiyatro salonu var.

GÖKÇEK’E ADAYLIK TEKLİFİ: Ortada henüz bir teklif olmadığı gibi, Melih Bey’in de sıcak bakmadığı bilgisi var. Kulis bilgilerine itibar ederek siyaset yapmayız. En güçlü adaylarla katılacağız. İsimler isminden konuşmayı doğru bulmam. Bedrettin Dalan’ın da, Melih Gökçek’in de aday olmayacağı anlaşılıyor.

İSTANBUL: (Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş’un İstanbul adaylığı iddiaları) Kulis bilgileridir. En çok oyu alabileceğimiz şekilde çalışmalar yapıyoruz. Daha aday adayları belli değil. Kamuoyu çalışmaları var. Burada önemli konulardan biri de parlamanter sayısıdır. Cumhurbaşkanımızın vereceği kritik karardır. Belediye için Meclis’ten istifa ettirilir mi, bu Cumhurbaşkanımızın kararıdır. Meclis’teki sayı da kritik. Bunu biliyoruz.

MECLİS’TE İTTİFAK: Temel meselelerde ittifak korunacak. Bunu MHP’den de anlıyoruz. Yasama kararında böyle bir şey olmayabilir. AK Parti bir şey getirecek falanca karşı duracak, falanca yanında duracak diye bir şey yok. Muhalefetin destek verdiği durumlar da oldu. Siyasetin doğası böyledir. Parlamentoda işbirliği önemli. Yasama konusunda partilerle temasta olmakta fayda var. Parlamento umarım önümüzdeki dönemde böyle çalışır. Her yasa için özel çalışılmalıdır.

SEÇİM STRATEJİSİ: AK Parti demek Recep Tayyip Erdoğan demektir. Cumhurbaşkanımız, çeşitli açılışlarla, organizasyonlarla halkımıza gidecek. Bu kampanyanın en önemli avantajı Erdoğan’dır. Hiç kuşkusuz ki, bizde oturmak yok. Hpimiz enerjimizi çoğaltarak koşturacağız.”

AF TEKLİFİ: Seçime kadar gündeme gelmesi zor. Adalet Bakanı bir hazırlık aşamasında.

EYT KAPANDI: O konu kapanmıştır. Bugünkü şartlarda Türkiye’nin kaldırabileceği bir yük değil.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.